Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > rozgrywki towarzyskie > Udany test naszych południowych sąsiadów przed kwalifikacjami

Udany test naszych południowych sąsiadów przed kwalifikacjami

fot. archiwum

Na niespełna trzy tygodnie przed rozpoczęciem kwalifikacji do przyszłorocznych ME podopieczni Flavio Gulinelliego nie zwalniają tempa. W piątek i sobotę dyspozycję Słowaków sprawdzali Chorwaci, dwukrotnie skuteczniejsi byli nasi południowi sąsiedzi.

Jeszcze przed rozegraniem oficjalnych spotkań sparingowych, przy udziale publiczności, trenerzy obu ekip umówili się na rozegranie w czwartek spotkania kontrolnego, w ramach wspólnego treningu. Po rozegraniu trzech partii i wygranej Słowaków 3:0 szkoleniowcy zadecydowali rozegrać czwartego seta. W dodatkowej partii podopieczni Flavio Gulinelliego musieli uznać wyższość rywali. Był to jednak dopiero początek, bo w piątek i sobotę reprezentacje Słowacji i Chorwacji rozegrały oficjalne sparingi.

Oba spotkania miały charakter typowo szkoleniowy, o czym najlepiej świadczy rotacja w składzie naszych południowych sąsiadów. W piątkowe popołudnie trener Gulinelli pozwolił odpocząć bardziej doświadczonym zawodnikom, jak Masný, Kohút, Ogurčák, Bencz czy Paták. I tak w pierwszym meczu w roli reżysera gry Słowaków wystąpił Repák, na ataku zaprezentował się Kostoláni. A za przyjęcie odpowiadać mieli Kriško i Janušek, na środku bloku trener Gulinelli do gry desygnował duet Červeň/Krajčovič, na libero wystąpił znany z PlusLigi – Vlk. Już pierwszy set w wykonaniu obu ekip był dość wyrównany, początkowo miejscowi grając pewniej, prowadzili 8:6, 9:7, aby pozwolić dojść do głosu Chorwatom jeszcze przed drugą przerwą techniczną (15:15). Wydawało się, że to będący na fali przyjezdni utrzymają prowadzenie (23:21), jednak dzięki punktowej zagrywce Kostániego Słowacy wyrównali. Przy grze na styku wymianę sił w ataku lepiej przetrzymali siatkarze z Chorwacji, wygrywając 26:24. W drugiej partii meczu gospodarze wyraźnie wyciągnęli wnioski z odsłony premierowej, praktycznie cały set rozgrywał się pod dyktando naszych południowych sąsiadów, którzy wygrali pewnie, bo 25:16. Najjaśniejszą postacią swojej drużyny był młody atakujący, Kostoláni zakończył mecz z indywidualnym dorobkiem 30 oczek.

W kolejnym fragmencie meczu Flavio Gulinelli zdecydował się nieco przebudować skład swojej drużyny, desygnując do gry na rozegraniu Zaťko, a na środku siatki Hruškę. Ta partia, podobnie jak odsłona premierowa, była wyjątkowo wyrównana, niemal przez cały set utrzymywała się gra na styku (16:15). Kluczem do sukcesu naszych południowych sąsiadów okazała się skuteczna zagrywka, sygnał do ataku swoim kolegom dał kapitan zespołu – Janušek. W końcówce seta sytuacja kilkukrotnie jeszcze się zmieniała, Słowacy nie wykorzystali piłki setowej (24:23), o tym jak mszczą się niewykorzystane szanse, podopieczni Flavio Gulinelliego przekonali się chwilę później, sytuacji nie pomogła odwrócić nawet punktowa zagrywka Kostolániego, ten fragment meczu 33:31 wygrali Chorwaci. Po kolejnych zmianach w składzie nasi południowi sąsiedzi zdołali wyrównać stan zmagań, doprowadzając do tie-breaka. W decydującej partii lepiej rozpoczęli Chorwaci (6:3). Jednak dzięki czujności w bloku Hruški i efektywności na siatce Kostolániego Słowacy odzyskali kontrolę nad przebiegiem rywalizacji, triumfując 15:11 i w całym meczu 3:2.Słowacja – Chorwacja 3:2
(24:26, 25:16, 31:33, 25:23, 15:11)

Składy zespołów:
Słowacja: Repák, Kostoláni (30), Kriško (16), Červeň (10), Janušek (9), Krajčovič (1), Vlk (libero) oraz Jakubov (4), Zaťko (2) i Hruška (8)
Chorwacja: Žukouski (9), Raič (18), Galič (17), Čošič (7), Sestalj (3), Mihalj (16), Sarčevič (libero) oraz Isek, Vulin i Peterlin

Dzień później trener Gulinelli postanowił przetestować inny skład, wolne dostali Červeň, Jakubov i Repák, zagrali natomiast Masný, Bencz, Kohút, Ogurčák, Paták, Krajčovič a na libero Vlk z Kubšem. Także ten mecz już od samego początku był wyrównany, o krok dalej byli jednak przyjezdni (13:10). W odwróceniu losów partii po raz kolejny Słowakom pomogła skuteczna zagrywka, najpierw w tym elemencie dobrze zaprezentował się Kohút (15:14), a w decydującej fazie partii równie skuteczny w polu serwisowym był Ogurčák. I to właśnie odrzucająca Chorwatów od siatki zagrywka przyjmującego reprezentacji Słowacji pozwoliła naszym południowym sąsiadom wygrać tę partię 25:21. Silna i stabilna zagrywka towarzyszyła Słowakom także w odsłonie kolejnej, Chorwaci co prawda starali się dotrzymać kroku rywalom, jednak złudzenia po raz kolejny odebrał rywalom Emanuel Kohút (23:20). Tej przewagi miejscowi nie pozwolili sobie już odebrać, triumfując 25:21.

W odsłonie kolejnej więcej pewności w grze zachowali Chorwaci i to goście prowadzili 17:13. Szybka reakcja i odrabianie strat pozwoliło miejscowym zmniejszyć stratę do jednego oczka (19:20). W końcówce seta tym razem sportowe szczęście było po stronie Chorwatów, którzy wgrywając do 21, pozostali w grze. Na tym jednak zakończyła się przewaga gości. Rywalom o swojej obecności kolejnymi zagrywkami przypomniał Milan Bencz (5:2). Atakujący reprezentacji Słowacji do oczek zdobywanych w ataku i na zagrywce dodał jeszcze punktowe bloki (19:7). To właśnie as Słowaków był najlepiej punktującym swojego zespołu, kończąc spotkanie z indywidualnym dorobkiem 21 oczek. Ten fragment meczu i całe spotkanie asem serwisowym zakończył Michal Masny, Słowacy wygrali 25:16 i w całym meczu 3:1.

Przed podopiecznymi Flavio Gulinelliego kolejne sparingi, w przyszłym tygodniu Słowacy w Izmirze rozegrają dwa spotkania kontrolne z reprezentacją Turcji. Ma to być ostatni sprawdzian naszych południowych sąsiadów przed turniejem kwalifikacyjnym do przyszłorocznych mistrzostw Europy.

Słowacja – Chorwacja 3:1
(25:21, 25:21, 21:25, 25:16)

Składy zespołów:
Słowacja: Masný (2), Bencz (21), Kohút (8), Krajčovič (7), Paták (12), Ogurčák (13), Vlk (libero) oraz Kubš (libero), Zaťko i Kostoláni
Chorwacja:
Žukouski (1), Galič (7), Mihalj (4), Raič (10), Isek (9), Čošič (7), Sarčevič (libero) oraz Andrič (13), Zelenika, Sestalj (2), Peterlin (4) i Močič (1)

źródło: inf. własna, svf.sk

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
rozgrywki towarzyskie, siatkówka światowa

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2014-05-11

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved