Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Kwal. do ME kobiet 2015: Awans Szwecji i Czarnogóry bez porażki

Kwal. do ME kobiet 2015: Awans Szwecji i Czarnogóry bez porażki

Pierwszą rundę kwalifikacji do ME zakończyły także panie. Ostatniego rywala w drugiej fazie eliminacji poznały polskie siatkarki. Awans do dalszej fazy, oprócz Łotwy, wywalczyły także Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina oraz Szwecja.

W skandynawskich derbach gospodynie okazały się lepsze od Norweżek, ale nie da się ukryć, że było to dość zacięte widowisko. Jedynie w drugiej partii można było obserwować jednostronny pojedynek, kiedy to Szwecja wygrała 25:10. Tak łatwa wygrana i prowadzenie 2:0 wprowadziło nieco dekoncentracji w ich poczynania i w efekcie w meczu zrobiło się 2:1. Niesamowicie emocjonujący był za to set trzeci, Norweżki miały nawet szansę na tie-break, ale Szwedki utrzymały nerwy na wodzy i mogły świętować awans i komplet zwycięstw w turnieju. Bardzo dobrze zaprezentowały się one w bloku, gdzie były zdecydowanie lepsze od rywalek, a dodatkowo miały liderkę, Rebeckę Lazic, która zdobyła 19 oczek. Norweżkom nie pomogło nawet 21 punktów Hanne Haugen Aas. W kolejnej fazie eliminacji rywalkami Szwedek będą Francuzki, Węgierki i Izraelki.

Łotwa była niewątpliwie faworytem meczu z Gruzją, która do tej pory zdołała ugrać w turnieju zaledwie seta i wywiązała się z tej roli znakomicie. Gruzinki jedynie w partii drugiej momentami próbowały nawiązać walkę, ale bezskutecznie. Po zwycięstwie 3:0 Łotwa zajęła w swojej grupie drugie miejsce. Gruzja, choć była nieco lepsza w bloku, zdecydowanie odstawała od przeciwniczek, jeżeli chodzi o skuteczność ataku. Popełniła też więcej błędów. Oprócz Polek, rywalkami Łotyszek będą Ukrainki i Szwajcarki.

Szwecja – Norwegia 3:1
(25:22, 25:10, 21:25, 30:28)

Łotwa – Gruzja 3:0
(25:15, 25:22, 25:18)

Bośnia i Hercegowina była niewątpliwe faworytem meczu z, wydawało się, najsłabszą w grupie Estonią i wywiązała się z tej roli znakomicie. W nagrodę zajęła drugie miejsce w tabeli i w kolejnej fazie eliminacji zagra ze Słowacją, Rumunią i Austrią. Podopieczne Gorana Hadzica po łatwo wygranej pierwszej partii i wymęczonym zwycięstwie w drugim secie wyraźnie się zdekoncentrowały. W partii numer trzy kompletnie nie potrafiły odnaleźć swojego rytmu i w konsekwencji zostały wręcz zmiecione z boiska. W czwartym secie wyrównana walka trwała tylko do drugiej przerwy technicznej. Potem na parkiecie istniały już tylko siatkarki z Bośni i Hercegowiny, które w przeciągu meczu przeważały w bloku, popełniły też mniej błędów.

Trzecie zwycięstwo w turnieju zanotowały gospodynie, reprezentantki Czarnogóry, które na zakończenie w trzech setach pokonały Litwę. Podopieczne Daivy Simokaitiene jedynie w pierwszym secie były w stanie nawiązać w miarę wyrównaną walkę. Zespół z Czarnogóry skutecznie uniemożliwiał rywalkom grę swoją zagrywką, w całym meczu zanotował aż 12 asów serwisowych, do tego był znacznie skuteczniejszy w bloku i ataku. Litwinki zakończyły turniej z tylko jedną wygraną i trzecim miejscem w tabeli. W kolejnej fazie Czarnogóra zmierzy się z Czechami, Hiszpanią i Słowenią.

Bośnia i Hercegowina – Estonia 3:1
(25:17, 25:23, 13:25, 25:19)

Litwa – Czarnogóra 0:3
(20:25, 17:25, 15:25)

źródło: CEV, inf. własna