Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > KMŚ K: Dynamo Kazań najlepszym zespołem świata

KMŚ K: Dynamo Kazań najlepszym zespołem świata

Po rosyjskich siatkarzach, również ich koleżanki sięgnęły po tytuł klubowych mistrzyń świata. W wielkim finale Dynamo Kazań w trzech setach pokonało Molico/Osasco. Brąz przypadł w udziale brazylijskiej drużynie Sesi-SP.

Mecz o 3. miejsce

Zawodniczki Volero Zurych nie rozpoczęły najlepiej spotkania o brązowy medal klubowych mistrzostw świata. Od początku miały wiele problemów z przyjęciem, co przekładało się również na nieskuteczność na siatce. Taką sytuację skrzętnie wykorzystywały siatkarki brazylijskiego klubu, które nie tylko kończyły kontrataki, ale także świetnie grały blokiem. Po stronie zespołu gospodyń ciężar gry na swoje barki próbowała wziąć Kubanka Kenia Carcaces, jednak i ona została w końcu powstrzymana przez wysoki brazylijski blok. W pierwszej partii zawodniczki zespołu ze Szwajcarii nie miały nic do powiedzenia, ale w drugim secie obraz ich gry był zdecydowanie inny. Najpierw Sesi Sao Paolo wyszło na wysokie prowadzenie (5:1). Stało się to za sprawą kąśliwej zagrywki Brazylijek na stronę Volero Zurych oraz udanych bloków na zawodniczkach drużyny gospodarza. Po pierwszej przerwie technicznej nastąpiła mobilizacja w szeregach Szwajcarek, co od razu było widoczne po wyniku, bowiem po skutecznych atakach Olesii Rykhliuk i odrzucających od siatki zagrywkach Courtney Thompson, Volero Zurych odrobiło straty i wyszło ostatecznie na prowadzenie. W końcówce drugiej partii podłamane Sesi Sao Paolo popełniało wiele błędów własnych, a to pomogło gospodyniom doprowadzić do wyrównania w tym spotkaniu.

W kolejnych dwóch setach zespoły spotkały się w końcu w optymalnej formie i były to dwie wyrównane partie. Akcje kończyły się po kilku wymianach, bowiem oba zespoły grały bardzo ofiarnie w obronie i z obu stron nie było silnego ataku. Po pierwszej przerwie technicznej w trzecim secie, brazylijski zespół odskoczył od rywala na cztery „oczka”. Stało się to za sprawą niedokładnych przyjęć Inez Granvorki i nieskuteczności na siatce Szwajcarek. Gospodynie nie poddały się i udało im się odrobić straty. Wydawało się, że w hali w Zurychu dojdzie do zaciętej końcówki, jednak w kolejnych akcjach w szeregach gospodyń nastąpił przestój i zamiast wyrównanej walki – w końcówce grał tylko jeden zespół. Partię zakończyła atakiem z krótkiej Beatriz Ana Correa, tym samym dając prowadzenie 2:1 w meczu Sesi Sao Paolo. Taki wynik nie zdeprymował gospodyń, które na czwartego seta wyszły bardzo zmobilizowane i nie odstawały poziomem od Brazylijek. Żaden zespół nie potrafił wykorzystać błędów przeciwnika i wyjść na wyższe, niż punktowe, prowadzenie. Dopiero po drugiej przerwie technicznej Sesi Sao Paolo, po udanych blokach na gospodyniach, było bliżej wygranej. Szwajcarki nie pozwoliły jednak na takie rozstrzygnięcie meczu i dzięki pomocy sędziów, którzy nie zauważyli bloku przy ataku Priscili Daroit, doprowadziły do tie-breaka.

Piąty set, podobnie jak czwarty, był bardzo wyrównany i toczył się punkt za punkt. Zespoły popełniały sporo błędów, co działało na niekorzyść widowiska. Po zmianie stron boiska na dwupunktowe prowadzenie najpierw wyszły gospodynie, następnie w decydującym momencie brazylijski zespół odrobił stratę i dzięki sprytnym zagraniom przy siatce Daroit – zakończył mecz wygraną.

Volero Zurich – Sesi-SP 2:3

(18:25, 25:20, 21:25, 25:23, 13:15)

Volero: Ninkovic (14), Carcaces (22), Rykhliuk (17), Golubovic (11), Klaric (5), Thompson (1), Popowić (libero) oraz Guerra (1), Nukalowa (1) i Granvorka (3)
Sesi: Claudino (18), Lins (3), Oliveira (9), Marra (20), Figueiredo (12), Correa (15), Pinto (libero) oraz Casemiro, Albuquerque i Daroit (6)

Finał

Z przytupem rozpoczęły spotkanie o złoto klubowych mistrzostw świata siatkarki Dynama Kazań. Dzięki wyblokom i kontratakom, gdzie rolę główną odgrywała Ekaterina Gamowa, szybko wyszły na wysokie prowadzenie (8:2). Po takim początku ciężko było się podnieść brazylijskiemu zespołowi i poprawić swoją grę. Za to Rosjankom wszystko wychodziło. Osasco miało wiele problemów z przyjęciem zagrywki i wyprowadzeniem skutecznej akcji. Pierwszą partię po niespełna dwudziestu minutach zakończyła punktową zagrywką Jordan Larson-Burbach. W drugim secie przewaga na siatce Dynama Kazań nie była tak widoczna jak w poprzedniej partii, ale po pierwszej przerwie technicznej rosyjski zespół zdobył czteropunktowe prowadzenie (12:8). Brazylijki miały problemy z przebiciem się przez wysoki, często podwójny blok, natomiast same nie stanowiły wielkiej przeszkody dla Rosjanek na siatce. Przewaga zespołu z Kazania wciąż się powiększała (22:15). W końcówce widać było, że Dynamo Kazań nie jest już tak skoncentrowane jak na początku spotkania i popełnia więcej błędów własnych, ale mimo tego, udało mu się zakończyć seta bez zbędnych nerwów.

Początek trzeciego seta nie przyniósł większych zmian w stylu gry obydwu zespołów. Rosjanki wciąż brylowały w bloku, a zawodniczki Osasco miały problem z przyjęciem zagrywki (2:8). Dopiero po pierwszej przerwie technicznej widać było nieznaczną poprawę brazylijskiego zespołu – na skrzydle dobrze sobie radziła, obijając blok, Caterina Bosetti (7:10). Jednak po wygranych akcjach, gdzie Molico/Osasco musiało się wiele napracować, następował błąd, dlatego też ciężko im było ustabilizować grę. Za to zawodniczki z Kazania podawały im pomocną dłoń, również popełniając błędy (13:14). W kolejnych akcjach skuteczniejsze były Rosjanki, ale po raz kolejny zespół Molico/Osasco odrobił straty i doprowadził do nerwowej końcówki, gdzie w grze na przewagi okazały się lepsze siatkarki Dynama Kazań.

Molico/Osasco – Dynamo Kazań 0:3
(11:25, 16:25, 25:27)

Składy zesołów:
Molico: Malagurski (7), Silva (4), Menezes (10), Bosetti (3), Castro S. (8), Almeida, Brait (libero) oraz Gosling, Castro J. (2) i Souza (2)
Dynamo: Malakowa (9), Larson-Burbach (14), Gamowa (24), Startczewa, Del Core (6), Moroz (9), Ulanowa (libero) oraz Woronkowa i Melnikowa