Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Ruszyły kwalifikacje do ME 2015

Ruszyły kwalifikacje do ME 2015

Polscy siatkarze udział w kwalifikacjach do mistrzostw Europy rozpoczną od drugiej rundy, ale dwanaście zespołów już rozpoczęło walkę o awans. Podzielono je na trzy grupy, zwycięzca grupy C będzie rywalem biało-czerwonych.

Do kolejnej fazy kwalifikacji awansują zwycięzcy grup oraz dwa najlepsze zespoły z drugiego miejsca. Grupa A rywalizuje w Luksemburgu. W pierwszym dniu zawodów Mołdawia w trzech setach pokonała Izrael. Wynik ten nie oznacza jednak, że było to jednostronne spotkanie, ale w dużej mierze dzięki lepszej postawie w bloku i w ataku lepsi okazali się Mołdawianie.

Również trzysetowe i również zacięte spotkanie stoczyli później gospodarze z zespołem z Litwy. Ekipa z Luksemburga okazała się lepsza przede wszystkim w końcówkach setów. Litwini byli zdecydowanie lepsi w bloku, ale popełnili zdecydowanie więcej błędów od przeciwników, którzy dodatkowo skuteczniej atakowali i zagrywali.

Zwycięzca tej grupy w kolejnej rundzie zmierzy się na terenie Finlandii i Portugalii z dwoma wymienionymi zespołami oraz Austrią

Mołdawia – Izrael 3:0
(25:22, 25:21, 25:19)

Luksemburg – Litwa 3:0
(25:23, 25:21, 25:23)

Na Węgrzech rywalizuje grupa B. W pierwszym piątkowym meczu Norwegia nie miała problemów z pokonaniem siatkarzy z Bośni i Hercegowiny, chociaż straciła seta. W wygranych partiach niemalże od początku była stroną przeważającą, z wyjątkiem pierwszego seta, którego rozpoczęła od stanu 4:8. W drugim secie Bośnia i Hercegowina wzmocniła zagrywkę, zagrała także lepiej w bloku i w ataku.

W drugim pojedynku gospodarze z Peterem Veresem w składzie w trzech setach pokonali Szwajcarię. Poza drugim setem było to jednak dość wyrównane spotkanie. Węgrzy jednak okazali się mocniejsi w ataku i przede wszystkim popełniali mniej błędów własnych.

Zwycięzca tej grupy zagra w kolejnej rundzie z Hiszpanią, Ukrainą i Czechami. Turnieje kwalifikacyjne odbędą się w Czechach i Hiszpanii.

Bośnia i Hercegowina – Norwegia 1:3
(19:25, 25:18, 15:25, 18:25)

Węgry – Szwajcaria 3:0
(25:23, 25:12, 25:21)

Polskich kibiców najbardziej interesuje grupa trzecia, która to wyłoni rywala dla podopiecznych Stephane’a Antigi. Na chwilę obecną bliżej przyjazdu do Wrocławia są Szwecja i Macedonia. Szwecja na inaugurację wręcz rozbiła Gruzję, pozwalając jej co najwyżej zdobyć 19 punktów w secie. Gruzini w żadnym elemencie nie byli w stanie przeciwstawić się zdecydowanie lepiej grającemu przeciwnikowi. W reprezentacji Szwecji można było zobaczyć byłego gracza Effectora Kielce, Marcusa Nilssona.

Gospodarze, Macedończycy, również w trzech setach pokonali Azerbejdżan i również byli zespołem zdecydowanie lepszym w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła. Popełnili także zdecydowanie mniej błędów od rywali. Przypomnijmy, że oprócz Polski rywalami zwycięzcy tej grupy będą Słoweńcy i Łotysze. Drugi turniej odbędzie się w Słowenii.

Gruzja – Szwecja 0:3
(19:25, 9:25, 13:25)

Macedonia – Azerbejdżan 3:0
(25:15, 25:17, 25:15)

Pierwszy najlepszy zespół z drugiego miejsca w kolejnej rundzie kwalifikacji zagra z Estonią, Grecją i Słowacją, natomiast drugi będzie rywalem Turcji, Białorusi i Danii.