Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Kwal. do ME 2015: Pierwszego dnia górą gospodynie

Kwal. do ME 2015: Pierwszego dnia górą gospodynie

Również wśród pań w piątek ruszyły turnieje kwalifikacyjne do przyszłorocznych mistrzostw Europy. Przypomnijmy, że druga drużyna z pierwszej grupy będzie jednym z grupowych rywali Polek w następnym etapie kwalifikacji do ME.

W pierwszej grupie, która swoje mecze rozgrywała w Szwecji, turniej od wygranej rozpoczęły Łotyszki. Pomimo dobrej zagrywki i w miarę solidnej gry młoda ekipa z Norwegii nie była w stanie wyrwać rywalkom więcej niż jednego seta. – Nasza drużyna nie grała wiele ze sobą przed tym turniejem i na początku byłyśmy lekko zestresowane. Ale wraz z upływem czasu grałyśmy coraz agresywniej i więcej ryzykowałyśmy – przyznała po meczu Jana Jaudzema, atakująca łotewskiej reprezentacji.

Drugie spotkanie pomiędzy gospodyniami i reprezentacją Gruzji dobrze rozpoczęło się dla przyjezdnych, natomiast Szwedki grały początkowo nieco zbyt ostrożnie. Potem jednak miejscowe zaczęły grać bardziej uporządkowaną siatkówkę, a gra po drugiej stronie siatki nieco się posypała. Druga partia była jeszcze zacięta, ale kolejne dwa sety stały pod znakiem sporej przewagi Szwedek.

Norwegia – Łotwa 1:3
(23:25, 25:20, 24:26, 22:25)

Gruzja – Szwecja 1:3
(25:19, 26:28, 11:25, 14:25)

W drugiej grupie doszło pierwszego dnia do dwóch pojedynków pomiędzy sąsiadującym ze sobą krajami. Najpierw bowiem na boisko wyszły reprezentacje Estonii i Litwy. Litwinki rozpoczęły to spotkanie lepiej, wypracowując sobie na początek sporą przewagę i utrzymując ją do końca partii, wygranej do 16. W drugim secie to Estonki wypracowały sobie przewagę 16:11, jednak rywalki zdołały zniwelować różnicę punktową, a potem same wyszły na prowadzenie 20:18. W trzeciej partii siatkarki z Estonii ponownie miały przewagę, tym razem jednak jej nie utraciły i wygrały tę partię do 19. Ale już w kolejnej odsłonie Litwinki wróciły do swojej gry i wygrały całe spotkanie 3:1.

W drugim meczu zmierzyły się ze sobą reprezentacje Czarnogóry oraz Bośni i Hercegowiny. To było bardzo zacięte spotkanie, na przemian raz jedna, raz druga drużyna wygrywała sety i o wyniku musiał decydować tie-break. W piątej partii Nikoleta Perović i Tatjana Bokan poprowadziły swoją drużynę do wygranej. – To był dla nas bardzo ciężki mecz, ale zdołaliśmy pokonać mocnego rywala. Mam nadzieję, że jutro znów zdobędziemy punkty – powiedział po meczu Vladimir Milacić, trener drużyny z Czarnogóry.

Estonia – Litwa 1:3
(16:25, 21:25, 25:19, 19:25)

Czarnogóra – Bośnia i Hercegowina 3:2
(22:25, 25:14, 25:22, 21:25, 15:10)

źródło: CEV, inf. własna