Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Liga turecka: Vakifbank obronił mistrzowski tytuł

Liga turecka: Vakifbank obronił mistrzowski tytuł

Siatkarki Vakifbanku Stambuł zdobyły mistrzostwo ligi tureckiej, w finale pokonując drużynę Fenerbahce Stambuł. Do rozstrzygnięcia potrzebne były cztery spotkania. Tym samym podopieczne Giovanniego Guidetti obroniły tytuł sprzed roku.

To już kolejne duże trofeum w tym sezonie, które przypada w udziale zespołowi Vakifbanku Stambuł, po zwycięstwie w Klubowych Mistrzostwach Świata i Pucharze Turcji. Siatkarki tego klubu bardzo dobrze rozpoczęły rywalizację finałową, w trzech setach pokonując utytułowane rywalki (25:13, 27:25, 25:16). Spotkanie rewanżowe przyniosło już zdecydowanie więcej emocji, ale broniącym tytułu sprzed roku siatkarkom udało się odwrócić jego losy po emocjonującym tie-breaku (31:29, 22:25, 17:25, 25:22, 15:13). Rywalki nie poddały się jednak i trzeci mecz padł łupem Fenerbahce (25:22, 17:25, 25:19, 25:21). O wszystkim zadecydowało więc czwarte, sobotnie starcie.

Od samego początku to zawodniczki Fenerbahce przejęły inicjatywę na boisku, o czym świadczy prowadzenie 7:1 w pierwszym secie. Duży wkład w ich dominację miała czeska atakująca, Aneta Havlickova. Vakifbank jednak nie złożył broni i dzięki dobrym zbiciom kapitan Gözde Sonsirmy i zagrywkom Christiane Fürst błyskawicznie doprowadził do wyrównania (12:12). Na drugiej przerwie technicznej to podopieczne Guidettiego miały kilka punktów zaliczki (16:13), ale akcje Havlickovej i Kim Yeon-Koung spowodowały, że byliśmy świadkami zaciętej końcówki (18:18). Wtedy przypomniała o sobie Jovana Brakocević, której bloki i ataki przechyliły szalę zwycięstwa w premierowej odsłonie na korzyść mistrzyń Turcji.

Siatkarki Vakifbanku poszły za ciosem i z wysokiego „C” rozpoczęły drugiego seta (4:1). Choć rywalkom udało się wyrównać, to po raz kolejny siatkarki Fenerbahce nie uniknęły przestoju i straciły pięć „oczek” z rzędu (4:9). Tempo gry nadawały w tej części meczu głównie Brakocević i Sonsirma. W końcówce zespół Vakifbanku stracił koncentrację, co błyskawicznie wykorzystały przeciwniczki, ostatecznie jednak doświadczenie pozwoliło mistrzyniom Turcji postawić kropkę nad i (25:22).

W trzecim secie oba zespoły kontynuowały swoją grę „falami”. Fenerbahce po raz kolejny wcieliło się w rolę drużyny goniącej wynik i siatkarki prowadzone przez Marcello Abnondanzę ze stanu 8:4 zdołały doprowadzić do remisu (14:14). Dość nieoczekiwanie tym razem to zawodniczki Fenerbahce zachowały więcej zimnej krwi w końcówce i doprowadziły do czwartej odsłony (26:24).

Niejako zgodnie z tradycją i w czwartym secie bardzo szybko siatkarki Vakifbanku Stambuł wyszły na prowadzenie (6:3). Bardzo szybko jednak ataki Kim i bloki Alishy Glass spowodowały, że zawodniczki Fenerbahce poczuły się pewniej, będąc na prowadzeniu (8:6). Być może to sprawiło, że w ich grze zaczęły pojawiać się błędy własne, które otworzyły mistrzyniom Turcji drogę do sukcesu w rywalizacji finałowej. Siatkarki Vakifbanku pewnie zmierzały po mistrzowski tytuł, a nie do powstrzymania były Sonsirma, Brakocević, a także Jelena Nikolić. Zwycięstwo w czwartym secie (25:20) przypieczętowało obronę mistrzostwa Turcji przez Vakifbank Stambuł.

Vakifbank Stambuł – Fenerbahçe Stambuł 3:1
(25:23, 25:22, 24:26, 25:20)

stan rywalizacji 3:1 dla Vakifbanku Stambuł