Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Dominacja Olympiakosu w Grecji, tytuł zostaje w Pireusie

Dominacja Olympiakosu w Grecji, tytuł zostaje w Pireusie

fot. archiwum

Po wywalczeniu Pucharu Grecji w ręce siatkarzy Olympiakosu Pireus trafiło kolejne trofeum. Obrońcy tytułu powtórzyli sukces sprzed roku. W rywalizacji finałowej wyższość rywala po trzech meczach musieli uznać zawodnicy Ethnikosu Alexandroupolis.

Jeden z najbardziej utytułowanych klubów Grecji do swojego dorobku dodał kolejne trofeum. O ile przed rokiem w starciu z Pamvochaikosem do zdobycia tytułu mistrza kraju siatkarze Olympiakosu potrzebowali czterech spotkań, wówczas wszystkie mecze kończyły się po trzech setach, o tyle tym razem, mimo wyłonienia zwycięzcy w trzech meczach, zmagania finałowe ligi greckiej były bardziej emocjonujące. Wystarczy wspomnieć, że dwa z trzech spotkań zakończyły się dopiero po tie-breakach.

Droga Olympiakosu do finału nie była najłatwiejsza. Już półfinały rozgrywek kosztowały obrońców tytułu sporo sił. Mimo że zwycięzcy Pucharu Grecji prowadzili na tym etapie rozgrywek 2:0 z Foinikasem Syroy, to rywale po dwóch kolejnych pięciosetowych horrorach zdołali wrócić do gry. Tym samym drugiego finalistę, w rywalizacji rozgrywanej do trzech wygranych, wyłonić musiał piąty mecz. W meczu o być albo nie być po falstarcie w odsłonie premierowej przegranej do 21 w dalszej części meczu kontrolę nad przebiegiem zmagań przejął Olympiakos, wygrywając 3:1 i w całym półfinale 3:2. Nieco szybciej ze swoim półfinałowym rywalem rozprawił się Ethnikos Alexandroupolis. Tegoroczny rywal Skry Bełchatów w Pucharze CEV na drodze do walki o mistrzostwo Grecji natrafił na finalistę tegorocznej walki o Puchar Grecji – Kifisia. Ethnikos z tym rywalem poradził sobie znakomicie, po trzech pewnych wygranych stając przed szansą wywalczenia historycznego trofeum.

Już pierwszy mecz finałowy pomiędzy Olympiakosem Pireus i Ethnikosem Alexandroupolis był rywalizacją godną meczów o mistrzostwo kraju. Wykorzystując atut gry przed własną publicznością, obrońcy tytułu zanotowali lepszy start, siatkarze Ethnikosu szybko jednak zareagowali na sytuację na boisku i po zwycięstwach do 25 i 21 byli o krok od pierwszego triumfu w sezonie. Mimo dobrej dyspozycji Raicia, zdobywcy 29 oczek w spotkaniu, przyjezdni nie zdołali postawić kropki nad i. W pierwszym ze spotkań szalę zwycięstwa na swoją stronę przechylili siatkarze Olympiakosu, w decydującej partii choćby na chwilę nie oddając kontroli nad przebiegiem meczu rywalom. Swój zespół do triumfu poprowadzili Caldeira i Christofidelis, zdobywcy odpowiednio 27 i 21 oczek w spotkaniu.Na szansę rewanżu siatkarze Ethnikosu nie musieli długo czekać, dzień później w drugim spotkaniu finałowym to goście zanotowali pewniejszy start. W dwóch pierwszych partiach, rozgrywanych na przewagi, to właśnie siatkarze Ethnikosu zachowali więcej zimnej krwi, wygrywając po emocjonującej walce do 26 i 28. Podobnie jak w pierwszym meczu przyjezdni także tym razem nie wykorzystali realnej szansy na rozstrzygnięcie meczu na swoją korzyść, tym samym podając rękę obrońcom tytułu. A tej szansy siatkarze Olympiakosu już nie zmarnowali, bohaterem swojego zespołu został Bojan Jordanow, doświadczony Bułgar był nie do zatrzymania, kończąc mecz z imponującym dorobkiem punktowym 34 oczek. Po drugiej stronie siatki dwoił się i troił Raić, jednak w konfrontacji z rozpędzonymi rywalami as Ethnikosu Alexandroupolis był bezradny. Tym samym po pierwszym weekendzie finałów ligi greckiej przy prowadzeniu 2:0 to Olympiakos był o krok od obrony tytułu mistrzowskiego.

Wbrew temu, na co mógłby wskazywać wynik  3:0, również trzeci mecz obu ekip nie był rywalizacją jednostronną. Także tym razem nie brakowało emocji i zwrotów akcji. Rywalizacja przeniosła się na teren Ethnikosu Alexandroupolis. Początki dwóch pierwszych partii miały bliźniaczo podobny przebieg, na etapie pierwszych przerw technicznych w minimalnie lepszej sytuacji byli gospodarze (8:7), aby po chwili pozwolić dojść do głosu rywalom. Sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie, a mimo prowadzenia 16:12 w odsłonie premierowej Ethnikos pozwolił wyrównać rywalom, przegrywając po grze na przewagi. Podobnie wyglądała sytuacja w partii drugiej, jednak tym razem w roli zespołu goniącego za rywalem w decydującym fragmencie partii znaleźli się miejscowi. I mimo że ta sztuka gospodarzom się udała, doświadczenie mistrza Grecji i znakomita dyspozycja niekwestionowanego lidera Olympiakosu – Bojana Jordanowa – po raz kolejny dały zwycięstwo obrońcom trofeum. Jedynie odsłona trzecia nie była tak zaciętą i wyrównaną jak wcześniejsze fragmenty rywalizacji obu ekip. W tej części meczu gospodarze sprawiali wrażenie bezradnych i zrezygnowanych, przegrywając w końcówce 12:21. Sytuacji swojego zespołu nie umiał już nawet poprawić Raić, mimo dobrej dyspozycji i not efektywności na poziomie ponad 50% i 19 zdobytym punktom. Ostatecznie tę partię Olympiakos wygrał do 17, mocnym akcentem kończąc sezon ligowy. Sam triumf Olympiakosu i tzw. podwójna korona nie był jedynym sukcesem mistrza Grecji, najbardziej wartościowym zawodnikiem sezonu wybrano zawodnika Olympiakosu – Kostasa Christofidelisa.

Mecze finałowe:

Olympiakos Pireus – Ethnikos Alexandroupolis 3:2
(25:23, 25:27, 21:25, 25:23, 15:12)

Olympiakos Pireus – Ethnikos Alexandroupolis 3:2
(26:28, 28:30, 25:23, 25:15, 15:12)

Ethnikos Alexandroupolis – Olympiakos Pireus 0:3
(24:26, 29:31, 17:25)

Stan rywalizacji: 3:0 dla Olympiakosu Pireus

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
ligi zagraniczne

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2014-05-04

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved