Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > W brazylijskiej Superlidze sety znów do 25 punktów

W brazylijskiej Superlidze sety znów do 25 punktów

fot. archiwum

W sezonie 2013/2014 w brazylijskiej ekstraklasie kobiet i mężczyzn sety były rozgrywane do 21 punktów. Zmiana, która była swego rodzaju testem wprowadzonym przez FIVB, nie zostanie przyjęta na stałe i w kraju kawy znów będzie się grało do 25 oczek.

Przed startem rozgrywek w sezonie 2013/2014 działacze z siatkarskiej centrali zdecydowali się na zastosowanie testu w rozgrywkach męskiej i damskiej ekstraklasy w Brazylii. Zmiana polegała na tym, iż wszystkie sety rozgrywano do 21 punktów. Przesunięciu uległy również przerwy techniczne, na które konkurujące zespoły schodziły po zdobyciu 7 i 14 punktu. Zmiana nie dotyczyła tie-breaka, który niezmiennie grano do 15 oczek. Skrócenie każdej z partii miało na celu wprowadzenie do gry większego dynamizmu, podniesienie atrakcyjności i poziomu emocji w spotkaniach siatkarskich. Na podstawie roku doświadczeń w kraju kawy FIVB przeprowadzi studium, które w przyszłości może zaowocować globalnymi zmianami w rozgrywkach halowych.

– Sety rozgrywane do 21 punktów były w tym roku testowane w Brazylii na wniosek FIVB. W nadchodzącym sezonie wracamy do standardowej punktacji, chyba że światowa federacja dokona zmian w siatkówce we wszystkich podległych jej krajach – powiedział Renato D’Avila, dyrektor techniczny Brazylijskiej Federacji Siatkówki. Póki co skrócone sety zajmą miejsce obok „złotej reguły” testowanej na Klubowych Mistrzostwach Świata w Katarze i w najbliższym sezonie nie zawitają na światowych parkietach. Rozmowy o tej zmianie mogą być jednak w najbliższym czasie kontynuowane i testowane w innych siatkarskich rozgrywkach.

 źródło: globoesporte.globo.com, inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
ligi zagraniczne

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2014-05-03

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved