Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > GS Szanghaj: Włosi Nicolai/Lupo z historyczną wygraną

GS Szanghaj: Włosi Nicolai/Lupo z historyczną wygraną

Do niezwykle udanych zaliczy wyjazd do Azji włoska dwójka Nicolai/Lupo. Po wygranej w Fuzhou Open Włosi stanęli na najwyższym stopniu podium turnieju Grand Slam w Szanghaju, w finale pokonując łotewską parę Samoilovs/Smedins. Po brąz sięgnęli Erdmann/Matysik.

Ostatni dzień zawodów siatkarzy w Szanghaju rozpoczęły półfinały i w nich późniejsi triumfatorzy nie mieli łatwego zadania. Po drugiej stronie siatki stanęli bowiem Brazylijczycy Pedro i Emanuel. Obie pary toczyły ze sobą zacięty pojedynek od pierwszych akcji, a kilka skutecznych kontr po brazylijskiej stronie boiska pozwoliło wygrać właśnie tej dwójce. W kolejnym secie Włosi wzięli się ostro do pracy, wzmocnili zarówno zagrywkę, jak i atak. Brazylijczycy nie potrafili znaleźć sposobu, by skutecznie wbić się w pole gry po stronie rywali, co zaowocowało szybką wygraną europejskiego teamu. W tie-breaku oba duety ponownie szły łeb w łeb, pokazując całe piękno siatkówki plażowej, a w ostatecznym rozrachunku to Włosi, Nicolai/Lupo, cieszyli się z awansu do finału. Drugie starcie półfinałowe nie było już tak bardzo zacięte. Choć Łotysze przewodzili od początku, niemiecka para Erdmann/Matysik co jakiś czas dawała o sobie znać skutecznymi zagraniami, co pozwoliło prowadzić walkę oscylującą wokół remisu. Skuteczniejsi Samoilovs i Smedins do końca partii premierowej nie oddawali jednak inicjatywy i objęli prowadzenie w meczu. Przegrany set trochę „podciął skrzydła” Niemcom, którzy stracili trochę swojej skuteczności i popełniali więcej błędów, czym oddali pole rywalom i pozwolili im triumfować w całym meczu 2:0.

Po południu najpierw na boisko główne w Szanghaju wybiegły pary walczące o brązowy medal. Mecz choć momentami stał na najwyższym poziomie, chwilami był również pełen przestojów i słabszej gry po obu stronach siatki. Lepiej i szybciej w całe spotkanie weszli Brazylijczycy, którzy dzięki potężnym zagraniom zza linii końcowej oraz dobrej postawie na siatce odskoczyli na kilka punktów i utrzymali nadwyżkę do końca. Wydawało się, że i w kolejnej odsłonie canarinhos pójdą za ciosem i zakończą mecz w dwóch partiach, jednak Niemcy walczyli do samego końca. Rozstrzygnęli drugiego seta na swoją korzyść, a następnie podbudowani wygraną świetnie zaprezentowali się w tie-breaku, wygrywając cały pojedynek i zdobywając tym samym brązowe medale.

Finał rozgrywek w Szanghaju stał na najwyższym poziomie. Zarówno Włosi, jak i Łotysze pokazali cały wachlarz swoich umiejętności, starając się przejąć inicjatywę na boisku. Ta jednak raz po raz zmieniała strony, powodując, że emocji nie brakowało. Już pierwsza odsłona pojedynku pokazała, że spotkały się dwa najlepsze w tym turnieju duety i zakończyła się po długiej grze na przewagi. Chwila dekoncentracji po stronie Włochów pozwoliła triumfować w niej Samoilovsowi i Smedinsowi. Nicolai/Lupo odgryźli się w kolejnej partii, jednak nadal byli bardzo mocno naciskani przez rywali. Niuanse i mocne nerwy decydowały o zwycięstwie zarówno w secie numer dwa, jak i w tie-breaku, który padł łupem włoskiej pary. Warto zaznaczyć, że jest to pierwsza w historii wygrana włoskich reprezentantów w turniejach z cyklu Grand Slam.