Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > WT Szanghaj: Udana inauguracja sezonu Kądzioły i Szałankiewicza

WT Szanghaj: Udana inauguracja sezonu Kądzioły i Szałankiewicza

W ćwierćfinale zakończyli swój udział w turnieju Grand Slam w Szanghaju Michał Kądzioła i Jakub Szałankiewicz i jest to bardzo dobry wynik na inaugurację sezonu tej polskiej pary. Wcześniej z zawodami pożegnał się duet Fijałek/Prudel.

W meczu pierwszej rundy Michał Kądzioła i Jakub Szałankiewicz trafili na holenderski duet Stiekema/Varenhorst. Już pierwszy set pokazał, że będzie to jedno z tych spotkań „na śmierć i życie”. Bardzo długą grę na przewagi wytrzymali siatkarze z Polski, którzy wygrali 34:32. Po tak morderczej batalii wydawało się, że w kolejnej partii którejś z drużyn zabraknie siły. Jak pokazało boisko – taka sytuacja nie miała miejsca i polsko-holenderski pojedynek znów rozstrzygnął się po walce na przewagi. Tym razem odsłona zakończyła się dużo niższym wynikiem – 22:20 wygrali reprezentanci Polski i to oni awansowali do II rundy.

Kądzioła/Szałankiewicz [16] – Stiekema/Varenhorst [22] [NED] 2:0
(34:32, 22:20)

Łatwiejszą przeprawę na tym etapie turnieju miała druga z eksportowych polskich par – Grzegorz Fijałek/Mariusz Prudel. Uczestnicy igrzysk olimpijskich z Londynu trafili na Austriaków Huber/Seidl i rozprawili się z nimi w dwóch dosyć krótkich setach. Po 40-stu minutach gry Polacy schodzili z boiska z wygranymi 21:16 i 21:15 i również zapewnili sobie udział w kolejnym etapie zawodów w Szanghaju.

Fijałek/Prudel [12] – Huber/Seidl [23] [AUT] 2:0
(21:16, 21:15)

W II rundzie Kądzioła i Szałankiewicz trafili na amerykańską parę Bourne/Hyden, która w grupie E w dwóch setach wygrała z duetem Fijałek/Prudel. Polacy zrewanżowali się w imieniu swoich kolegów i w pierwszej partii ograli reprezentantów USA 21:18. W kolejnym secie Amerykanie również nie potrafili rozstrzygnąć seta na swoją korzyść i przegrali w tym samym stosunkiem otwierając polskiemu duetowi drogę do trzeciej rundy, w której Kądzioła i Szałankiewicz zmierzą się z bardzo dobrą łotewską parą Samoilovs/Smedins.

Kądzioła/Szałankiewicz [16] – Bourne/Hyden [28] [USA] 2:0
(21:18, 21:18)

W ślady kolegów nie poszła para Fijałek/Prudel. W spotkaniu z Niemcami Erdmann/Matysik Polacy przegrali pierwszą odsłonę 19:21. W drugiej partii gracze znad Wisły wzięli się do pracy i zaprezentowali pełnię swoich umiejętności, wygrywając do 16. O awansie do kolejnego etapu World Touru w Szanghaju zdecydować miał więc tie-break. W nim minimalnie lepsi okazali się reprezentanci zza naszej zachodniej granicy i po niemal godzinnym spotkaniu to oni schodzili z boiska z tarczą.

Fijałek/Prudel [12] – Erdmann/Matysik [11] [GER] 1:2
(19:21, 21:16, 13:15)

Polacy po dotarciu do ćwierćfinału musieli stanąć naprzeciwko łotewskiej dwójki Samoilovs/Smedins, a strefa medalowa była na wyciągnięcie ręki. Jak się okazało, Kądzioła i Szałankiewicz stoczyli z rywalami bardzo ciekawy i emocjonujący pojedynek, z tym że to Łotysze w ważnych momentach prezentowali się lepiej. By awansować do półfinału, Polakom brakło niewiele, może trochę szczęścia, może trochę precyzji w kluczowych akcjach, jednak najlepsza „ósemka”, w jakiej znaleźli się Michał i Jakub w swoim pierwszym w tym sezonie turnieju, bardzo dobrze rokuje.

Samoilovs/Smedins, J. LAT [3] – Kądzioła/Szałankiewicz POL [16] 2:0