Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Liga turecka: Halkbank Ankara mistrzem kraju

Liga turecka: Halkbank Ankara mistrzem kraju

Szósty w historii klubu tytuł mistrzowski w Turcji powędrował do siatkarzy Halkbanku Ankara. Drużyna Radostina Stojczewa w czterech meczach pokonała Fenerbahce Stambuł z Danielem Castellanim i Felipe Fontelesem w składzie.

Obie ekipy jeszcze przed sezonem były stawiane w roli faworytów i można powiedzieć zgodnie z oczekiwaniami zmierzyły się w walce o złoty medal. Obie drużyny bardzo pewnie przeszły fazę półfinałową, Fenerbahce nie straciło nawet seta z Arkasem Izmir, Halkbank Ankara natomiast stracił partię w rywalizacji do dwóch zwycięstw z BBSK Stambuł.

Rywalizacja finałowa rozpoczęła się 21.04 w Stambule i w pierwszym meczu tych ekip walki nie brakowało. W premierowej odsłonie o losach seta rozstrzygnęła dopiero walka na przewagi. W drugiej partii podopieczni Radostina Stojczewa zdołali wypracować sobie kilkupunktową przewagę (16:11, 21:16) i nie oddali jej już do końca, wyrównując tym samym stan rywalizacji. W trzeciej części meczu gospodarze prowadzili już 16:12, ale ponownie o losach seta zadecydowała dopiero gra na przewagi, z której drużyna Daniela Castellaniego wyszła obronną ręką. Rozpędzeni siatkarze Fenerbahce z animuszem rozpoczęli kolejną partię (8:3, 16:10). Halkbank Ankara próbował jeszcze gonić wynik, ale bezskutecznie. Warto wspomnieć, że Fenerbahce miało w swoich szeregach znakomicie dysponowanego Ivana Miljkovicia, który zdobył aż 29 punktów, 19 oczek dołożył także Felipe Fonteles, który popisał się aż czterema asami serwisowymi.

Fenerbahce Stambuł – Halkbank Ankara 3:1
(32:30, 21:25, 28:26, 25:20)

Fenerbahce: Kayhan (7), Marshall (13), Eksi (2), Fonteles (19), Gok (12), Miljković (29), Kilic (libero) oraz Toy
Halkbank: Kazijski (22), Juantorena (16), Batur (9), Koc (2), Djurić (17), Tekeli (7), Sahin (libero) oraz Ayvazoglu i Subasi

W drugim spotkaniu emocji było już mniej. Siatkarze Fenerbahce Stambuł jedynie w pierwszym secie byli w stanie podjąć walkę z dobrze dysponowanym przeciwnikiem. W dwóch kolejnych partiach nie zdołali przekroczyć granicy 20 punktów. Gospodarze szybko odskakiwali i tak wypracowanej przewagi nie oddawali już do końca seta. Między obiema drużynami było widać bardzo dużą różnicę, jeżeli chodzi o siłę ataku. Halkbank miał w tym elemencie 51% skuteczności, natomiast Fenerbahce zaledwie 37%.

Halkbank Ankara – Fenerbahce Stambuł 3:0
(25:21, 25:18, 25:16)

Halkbank:
Kazijski (5), Juantorena (16), Batur (8), Koc (2), Djurić (10), Tekeli (5), Sahin (libero) oraz Ayvazoglu i Subasi
Fenerbahce:
Kayhan (5), Marshall (1), Eksi (1), Fonteles (12), Gok (1), Miljković (11), Kilic (libero) oraz Toy (3), Dogan (5), Basaran (3) i Hazirol (libero)

Trzecie spotkanie również rozegrano w Ankarze. Halkbank Ankara ponownie zwyciężył w trzech setach. Już od początku spotkania podopieczni Radostina Stojczewa starali się narzucić rywalom swój styl gry, szybko odskoczyli na 8:4, a następnie 16:11 i 21:16, nie oddając już tej przewagi do końca. W kolejnych dwóch partiach sytuacja była bardzo podobna, siatkarze z Ankary w pełni kontrolowali to, co się działo na boisku. Na pewno pomagała im w tym dobra gra w polu zagrywki, która wydaje się zrobiła różnicę. W całym meczu gospodarze zapunktowali zza linii dziewiątego metra aż sześciokrotnie, przy tylko jednym asie serwisowym rywali. Wiele było jednak takich zagrywek, które skutecznie utrudniały Fenerbahce wyprowadzenie akcji.

(25:19, 25:20 25:20)

Halkbank:
Fenerbahce: Kayhan, Marshall (6), Eksi (2), Fonteles (11), Gok (3), Miljković (11), Kilic (libero) oraz Toy, Basaran (4) i Hazirol (libero)

Czwarte i jak się potem okazało ostatnie spotkanie rozegrano 29.04 w Stambule. Początek meczu nie pozwalał przypuszczać, że będzie to zacięty pojedynek. W pierwszym secie przyjezdni rozbili drużynę Daniela Castellaniego (16:7, 21:7, 25:11). Emocje zaczęły się dopiero w partii drugiej. W niej żadna z drużyn nie była w stanie wypracować sobie większego prowadzenia i ostatecznie doszło do gry na przewagi. W niej więcej zimnej krwi zachowali siatkarze Halkbanku i to oni prowadzili już w meczu 2:0. W trzecim secie gra początkowo była wyrównana, ale z biegiem czasu coraz mocniej do głosu dochodzili zawodnicy ze Stambułu i wzięli rewanż za pierwszą partię, wypunktowując swojego przeciwnika (16:8, 21:14, 25:15). Jednak to Halkbank prowadził w meczu 2:1 i był już tylko o jeden set od mistrzostwa kraju. Kropkę nad i udało mu się postawić już w kolejnej partii, gdzie szybko wypracował sobie przewagę (8:5, 16:11) i nie pozwolił jej już odebrać sobie do końca seta – tym samym mógł świętować zdobycie tytułu mistrzowskiego. Obie drużyny wystąpią w przyszłorocznej edycji Ligi Mistrzów.

Fenerbahce Stambuł – Halkbank Ankara 1:3
(11:25, 27:29, 25:15, 20:25)

Fenerbahce: Kayhan (5), Marshall (15), Eksi (3), Fonteles (20), Gok (3), Miljković (12), Kilic (libero) oraz Toy, Basaran i Hazirol (libero)
Halkbank: Kazijski (13), Juantorena (22), Batur (6), Koc, Djurić (26), Tekeli (3), Sahin (libero) oraz Ayvazoglu i Subasi