Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Unilever Rio de Janeiro po raz dziesiąty mistrzem Brazylii

Unilever Rio de Janeiro po raz dziesiąty mistrzem Brazylii

Dziesiątka okazała się być szczęśliwą liczbą dla zawodniczek Unileveru Rio de Janeiro. Podopieczne Bernardo Rezende w swoim dziesiątym finale Superligi z rzędu zdobyły dziesiąty tytuł mistrzyń kraju. W finale okazały się lepsze od Sesi-SP w czterech setach.

W niedzielę hala Maracanãzinho w Rio de Janeiro wypełniła się niemal do ostatniego miejsca. Finałowe starcie miejscowego Unileveru oraz zawodniczek Sesi-SP São Paulo lepiej rozpoczęło się dla gospodyń, które wygrały pierwsze cztery akcje (4:0). Przestraszone i nieco stremowane zawodniczki trenera Talmo Oliveiry przed pierwszą przerwą techniczną zdołały zdobyć tylko jedno oczko i różnica między zespołami wynosiła już aż sześć punktów (1:7). Dobra gra na siatce Brankicy Mihailović oraz as serwisowy Fofão pozwolił Unileverowi jeszcze powiększyć i tak już dużą przewagę do ośmiu oczek (14:6). Trener Talmo starał się rotować składem i wpuścił na boisko Marianę oraz Carolinę, jednak wprowadzone do gry zawodniczki nie były już w stanie odwrócić losów seta (11:21).

Druga odsłona rozpoczęła się podobnie jak set numer jeden, czyli od wysokiego prowadzenia Unileveru. Cztery oczka przewagi swojej ekipie dała Ana Carolina, która zapunktował bezpośrednio zza linii dziewiątego metra (5:1). Wynik nieco podciągnęła Fabiana Claudino (4:6), jednak już chwilę później gospodynie zdobyły kolejne łatwe punkty zagrywką i dystans znów zwiększył się do czterech oczek (10:6). Słaba dyspozycja siatkarek Sesi-SP wprowadziła do zespołu trochę nerwowości, co spowodowało, iż przyjezdne zaczęły popełniać coraz więcej błędów własnych. Sytuację na boisku nieco uspokoiła desygnowana do gry Priscila Daroit, jednak tak jak w przypadku poprzedniej partii, było już za późno, by uratować seta (12:21).

Dwa bardzo łatwo wygrane sety wprowadziły w ekipie z Rio de Janeiro dużo rozprężenia i taki stan rzeczy bardzo szybko odbił się na wyniku. Mocna i precyzyjna zagrywka, brak błędów własnych oraz chirurgiczna precyzja Suelle w ataku były kluczem do osiągnięcia sześciopunktowej przewagi Sesi-SP (7:1). Wściekły Bernardo Rezende starał się zmotywować swoje zawodniczki do lepszej gry, jednak przy wyniku 3:10 zdecydował się na wymianę kilku siatkarek. Na parkiecie pojawiła się przyjmująca Regiane oraz rozgrywająca Roberta i atakująca Bruna. W tej części gry w szeregach Unileveru kulało przyjęcie, przez co większość piłek w ataku była piłkami sytuacyjnymi, z którymi w obronie doskonale radziła sobie libero Sesi, Suelen. Pozytywnym akcentem dla gospodyń była postawa Bruny Silvy, która skończyła kilka piłek na siatce i lekko podbudowała morale zespołu. Ostatecznie goście z São Paulo wygrali 21:13.

Kolejny set był tak samo mało wyrównany, jak wszystkie poprzednie partie. Kubeł zimnej wody w postaci przegranej partii numer trzy dobrze podziałał na gospodynie, które znów w błyskawicznym tempie wypracowały sobie dużą przewagę (6:1). Duża w tym zasługa Gabi oraz Sary Pavan, które nie myliły się w ataku, a także dobrze grały blokiem. Tym razem siatkarki z São Paulo szybciej się otrząsnęły. Po udanych akcjach Priscili Daroit w ataku i zagrywce różnica zmalała do trzech oczek (7:10) i utrzymywała się aż do drugiej przerwy technicznej (11:14). Do końca odsłony na boisku trwała walka punkt za punkt, która zapewniła Unileverowi dziesiąty tytuł mistrza Brazylii w siedemnastoletniej historii klubu (21:16). Ciekawostką jest, iż rozgrywająca Unileveru, 44-letnia Fofão, stała się dzięki temu sukcesowi najstarszą złotą medalistką mistrzostw kraju.

Zwycięstwo ma dwie przyczyny: dużo ciężkiej pracy oraz ogromne zżycie się z sobą całego zespołu. Drużyna, którą zbudowałem wraz z całym sztabem szkoleniowym, jest bardzo solidna i ma ogromny potencjał, który pokazała w meczu finałowym i osiągnęła odpowiedni wynik – powiedział po meczu Bernardo Rezende.W finale rysą na naszej grze był trzeci set, w którym nie byliśmy już tak zaangażowani emocjonalnie w mecz jak w pierwszych dwóch setach. Najważniejsze, że udało się przezwyciężyć słabość i postawić kropkę nad i – zakończył opiekun mistrzyń Brazylii.

Mało kto wierzył w nasz zespół i wydaje mi się, że Unilever też miał takie myśli. Myślę, że to był wyjątkowy koniec tego sezonu, w którym wykonałyśmy dużo dobrej pracy. Oczywiście nie chciałyśmy, żeby rozgrywki zakończyły się w taki sposób, bo nie pokazałyśmy się z dobrej strony, jednak srebrne medale to dla nas zadowalający wynik. Większość zespołu miała po raz pierwszy okazję zagrać w finale i jest to bezcenne doświadczenie – powiedziała liderka Sesi-SP, Fabiana Claudino.

MVP: Fofão

Unilever Rio de Janeiro – Sesi-SP São Paulo 3:1
(21:11, 21:12, 13:21, 21:16)

Unilever: Gabi (14), Pavan (6), Juciely (9), Fofão (2), Mihailović (9), Ana Carolina (9), Fabi (libero) oraz Regiane (5), Amanda (2), Bruna (4) i Roberta
Sesi-SP: Fabiana Claudino (10), Dani Lins (3), Suelle (5), Ivna (3), Dayse (10), Ana Correa (5), Suelen (libero) oraz Mariana, Priscila Daroit (9) i Carolina Albuquerque

Po zakończeniu spotkania finałowego rozdano również nagrody indywidualne podsumowujące cały sezon. Wśród wyróżnionych nie znalazła się żadna z zawodniczek występujących w finale.