Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Kwal. do ME juniorów: 7 zespołów wywalczyło awans

Kwal. do ME juniorów: 7 zespołów wywalczyło awans

W tegorocznych mistrzostwach Europy juniorów oprócz gospodarzy, czyli Czechów i Słowaków, zagrają Rosjanie, Polacy, Bułgarzy, Francuzi, Słoweńcy, Turcy i Rumuni, którzy w ten weekend wywalczyli kwalifikacje. O trzy wolne miejsca powalczy w lipcu osiem zespołów.

Za nami druga runda kwalifikacji do ME juniorów, które zostaną rozegrane w Brnie i w Nitrze w dniach 29.08-6.09.2014 roku. W siedmiu turniejach walczyło 27 zespołów. Jedna grupa z powodu wycofania Ukrainy liczyła trzy zespoły. Awans uzyskali tylko zwycięzcy, natomiast drużyny z drugich miejsc i najlepszy team z trzeciego miejsca powalczą w barażach rozegranych w dniach 10-13.07.2014 roku.

Grupa A
W Tallinie walczyli Łotysze, Estończycy, Rosjanie i Izraelczycy. Siatkarze Sbornej jako ubiegłoroczni mistrzowie świata i Europy kadetów byli faworytami tej grupy. Niespodzianek nie było. Rosjanie bez straty seta wygrali turniej, mimo że w pierwszym spotkaniu z Izraelczykami w wyjściowym składzie nie wyszedł pierwszy rozgrywający i kapitan Paweł Pankow, który przyjechał do Tallina dopiero w piątek rano, ponieważ na co dzień występuje w rosyjskiej Superlidze w Dinamo Moskwa. Natomiast drugie miejsce wywalczyli gospodarze turnieju, którzy stoczyli dwa pięciosetowe pojedynki. Na początek zmierzyli się ze swoimi sąsiadami – Łotyszami. W tym spotkaniu miejscowi przegrywali 1:2, czwarty set był wyrównany i w końcówce zwyciężyli Estończycy, którzy triumfowali także w tie-breaku. W sobotę podejmowali Izraelczyków, podopieczni Noama Katza wydarli zwycięstwo miejscowym, którzy prowadzili przez większą część drugiej partii, (29:27) i doprowadzili do remisu po 1 w setach. Ostatecznie o wygranej zdecydował tie-break, pewnie wygrany przez Estończyków, którzy zapewnili sobie udział w barażach.

Grupa B
W tej grupie brali udział biało-czerwoni i była ona trzyzespołowa. Na początek reprezentacja Italii rozegrała pięć setów z Austrią. Podopieczni Michaela Horvatha prowadzili już 2:0. W trzeciej partii błędy zaczęli popełniać Austriacy, a skutecznie grali Włosi, z których zeszła presja paraliżująca ich na początku spotkania. W czwartym secie prym wiedli siatkarze z Półwyspu Apenińskiego, którzy pewnie wygrali 25:14. Tie-break także toczył się pod dyktando podopiecznych Michale Totire. Niespodzianki nie było w spotkaniu pomiędzy Austriakami a Polakami. Biało-czerwoni od samego początku narzucili swój styl gry, kontrolowali spotkanie i pewnie wygrali 3:0. O awansie zadecydował bezpośredni pojedynek pomiędzy naszymi juniorami i Italią. Podopieczni trenera Totire lepiej rozpoczęli spotkanie. Przełomowy okazał się drugi set, w którym w końcówce na dwa oczka wyszli Włosi. Polacy odrobili straty, zachowali zimną głowę i wygrali na przewagi (29:27). Ważna była także trzecia partia, w której przez większość prowadzili gospodarze, jednak biało-czerwonym w końcówce wychodziło niemal wszystko (25:23). Czwarty set należał już do podopiecznych Jacka Nawrockiego, którzy wywalczyli awans do ME.

Grupa C
W grupie C po dwa zwycięstwa odniosły zespoły Hiszpanii i Rumunii. W niedzielę bezpośredni pojedynek między tymi drużynami miał zadecydować o bezpośrednim awansie. W pierwszej partii Rumuni wygrali wysoko (25:15). W kolejnym secie siatkarze z Półwyspu Iberyjskiego odbudowali się i zwyciężyli 25:22. Gospodarze triumfowali w trzeciej odsłonie, natomiast Hiszpanie w czwartej. Wszystko rozstrzygnęło się w tie-break. Świetna postawa Adriana Aciobaniteia, który zdobył łącznie 24 oczka, dała zwycięstwo Rumunom, którzy po 28 latach wywalczyli awans do mistrzostw Starego Kontynentu. Z kolei siatkarze z Półwyspu Iberyjskiego powalczą w lipcowych barażach o udział w czempionacie.

Grupa D
Grupa D została nazwana „grupą śmierci”, oprócz gospodarzy – Węgrów wystąpili w niej Serbowie, Finowie i Słoweńcy. Zmagania w Dunaujvaros rozpoczęły się bez niespodzianek, Serbowie pokonali 3:1 Węgrów, natomiast Słoweńcy wywalczyli zwycięstwo po tie-breaku z Finami. Kolejnego dnia siatkarze z północnej Europy również rozegrali pięć setów i ponownie musieli uznać wyższość rywali (Serbów), natomiast gospodarze pokonali 3:1 Słowenię i wszystko w tej grupie było jeszcze możliwe. Ostatniego dnia Słoweńcy prowadzeni przez Tonceka Sterna wygrali z Serbami w czterech setach, natomiast Finowie pokonali 3:2 Węgrów. Takie wyniki spowodowały, że bezpośredni awans do ME wywalczyli Słoweńcy, natomiast Serbowie i Finowie (najlepszy zespół z trzeciego miejsca) poszukają swojej szansy w lipcu.

Grupa E
Na otwarcie turnieju w Portugalii Francuzi pokonali bez straty seta reprezentację Belgii, natomiast pięć setów rozegrali siatkarze gospodarzy i Szwecji. Tie-breaka lepiej rozpoczęli Skandynawowie, którzy prowadzili nawet 10:5, jednak miejscowi niesieni głośnym dopingiem kibiców zdołali obronić piłkę meczową i doprowadzić do remisu po 14. Więcej zimnej krwi zachowali Portugalczycy, którzy wygrali 17:15 i całe spotkanie 3:2. Kolejnego dnia gospodarze również rozegrali 5 setów, ale tym razem ulegli Francuzom, natomiast Belgowie w trzech setach ograli Szwedów. Ostatniego dnia zmagań Trójkolorowi odnieśli trzecie zwycięstwo, tym razem ze Skandynawami, i wywalczyli bezpośredni awans do ME. Belgowie dzięki wygranej z gospodarzami 3:0 uplasowali się na drugiej pozycji i zagrają w barażach.

Grupa F
W Bułgarii turniej rozpoczął się od pięciosetowego pojedynku pomiędzy gospodarzami a Grekami. 2:0 prowadzili już podopieczni Aristeidisa Aggelopoulosa. W trzeciej partii Grecy byli blisko zwycięstwa (23:20), jednak pięć punktów z rzędu zdobyli gospodarze, którzy dzięki zwycięstwu w tym secie odwrócili losy spotkania. W drugim meczu Holendrzy wygrali w trzech setach z Anglikami. Drugiego dnia 3:0 triumfowali Bułgarzy i Grecy. W niedzielę kibice również zobaczyli dwa trzysetowe pojedynki, w których triumfowali ponownie gospodarze i podopieczni trenera Aggelopoulosa. Dzięki temu Bułgarzy już są pewni występu w Brnie i Nitrze, natomiast Grecy powalczą w lipcowych barażach.

Grupa G
Turniej w Turcji rozpoczął się od zwycięstw gospodarzy z Czarnogórą 3:0 oraz Niemców z Chorwacją 3:1. Kolejnego dnia te same drużyny pewnie triumfowały 3:0, od początku do końca kontrolując przebieg wydarzeń na boisku. W niedzielę Chorwaci w trzech setach pokonali Czarnogórców, natomiast Niemcy zmierzyli się z Turkami o pierwsze miejsce w grupie. Pierwszego seta wygrali podopieczni Ali Ümita Hizala, w drugim lepsi okazali się Niemcy. Trudna zagrywka i skuteczność w ataku zespołu tureckiego w dwóch kolejnych setach pozwoliła im na zwycięstwo 3:1 i wywalczenie awansu do ME.

Zespoły, które zakwalifikowały się do baraży zostały podzielone na dwie grupy. W grupie H zagrają: Estonia, Niemcy, Grecja i Hiszpania, natomiast w grupie I: Belgia, Finlandia, Włochy i Serbia. Awans wywalczą zwycięzcy oraz drużyna z drugiego miejsca z lepszym bilansem.