Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Czechy M: VK České Budějovice odzyskuje mistrzostwo

Czechy M: VK České Budějovice odzyskuje mistrzostwo

Siatkarze VK České Budějovice odzyskali utracony przed rokiem, na rzecz VK Ostrava, tytuł mistrza Czech. W rozgrywanym do czterech zwycięstw finale podopieczni Jana Swobody dość pewnie, 4:1 pokonali Duklę Liberec. Brąz natomiast padł łupem Fatry Zlín.

Piąty mecz na szczycie czeskiej ekstraligi zakończył walkę o tytuł mistrzowski, w rywalizacji rozgrywanej do czterech zwycięstw lepiej zaprezentowali się zawodnicy Jihostroju Ceske Budejovice. W decydującym, sobotnim spotkaniu konieczne było rozegranie aż pięciu partii. Już sam start meczu i partia premierowa zapowiadała sporo emocji i wyrównaną walkę, gospodarze co prawda w tej części spotkania przechylili szalę zwycięstwa na swoją stronę, jednak dopiero po grze na przewagi. W odsłonach kolejnych kontrola podopiecznych trenera Swobody była niezaprzeczalna, a po wygranych w kolejnych setach do 15 i 19 sporo wskazywało, że podobnie jak we wcześniejszych dwóch meczach także tym razem triumfatora wyłoni czterosetowy mecz. Miejscowi zdołali jednak wrócić do gry, a kolejny zryw siatkarzy Dukli znalazł swoje odzwierciedlenie na tablicy wyników. Triumf w odsłonie czwartej był jednak ostatnim zwycięstwem gospodarzy. Podopieczni trenera Nekoli nie byli w stanie przedłużyć rywalizacji o tytuł mistrzowski, w tie-breaku od początku do końca partii lepiej prezentowali się siatkarze z Budziejowic i to oni mogli cieszyć się z odzyskanego mistrzostwa.

Kapitan i trener Dukli po spotkaniu mówili przede wszystkim o poczuciu straconej szansy, na przestrzeni pięciomeczowego finału był to bowiem drugi mecz zakończony tie-breakiem i po raz kolejny lepsi okazali się siatkarze Jana Swobody. – W tym spotkaniu widać było, że rywale są nerwowi, jednak my tego niestety nie wykorzystaliśmy – przyznał kapitan wicemistrza Czech – Aleš Správka. Trener srebrnych medalistów zwrócił uwagę na wyrównany poziom finałów, który nie do końca oddaje końcowy bilans, wskazujący na tylko jedno zwycięstwo Dukli. – Przegraliśmy 1:4 w całej rywalizacji, do tego dwa razy po tie-brekach gdzie lepsi byli przeciwnicy. W tych setach potrzeba było też trochę szczęścia przede wszystkim w zagrywce, które nie było po naszej stronie. Gratuluję Budziejowicom mistrzostwa, rywale wygrali zasłużenie – dodał Michal Nekola.

Mimo cennego zwycięstwa, w ocenie decydującego meczu kapitan VK České Budějovice zwrócił uwagę na błędy i dekoncentrację swojego zespołu. – Niepotrzebnie oddaliśmy tego pierwszego seta, bo mieliśmy swoje szanse. Graliśmy nerwowo i jak gdyby z obawą, na własne życzenie skomplikowaliśmy sobie sytuację w tej partii. Najważniejsze jednak, że później było już lepiej, a w partii decydującej to my byliśmy skuteczniejsi – przyznał Filip Habr, kapitan VK Jihostroj České Budějovice. – To był bardzo ciężki mecz, chyba najtrudniejszy z całej tej rywalizacji finałowej – przyznał trener Swoboda, dodając: – Co ważne, udało nam się też zrewanżować za porażkę, jaką odnieśliśmy tutaj w pierwszym meczu tej fazy. Po dwóch kolejnych wygranych u siebie nasza pewność siebie wzrosła. Ale trzeba też przyznać, że rywale zagrali świetne zawody – dodał szkoleniowiec mistrza Czech.

Dla siatkarzy z Budziejowic tegoroczny triumf to ósmy tytuł w historii klubu, przed rokiem trzyletnią passę VK České Budějovice przerwał VK Ostrava. Stawkę tegorocznych medalistów czeskiej ekstraligi uzupełnił Fatra Zlín, w walce o brąz, toczonej do trzech zwycięstw, 3:1 pokonując Příbram.

Dukla Liberec – VK České Budějovice 2:3
(27:25, 15:25, 19:25, 25:22, 9:15)

Stan rywalizacji 1:4 dla VK České Budějovice

Dukla Liberec: Beer, Hadrava, Burrow, Staněk, Janouc, Hýský, Kopáček (libero) oraz Vencovský, Správka, Řezníček, Leikep i Zajíček
České Budějovice: Kuliha, Sobotka, Habr, Michálek, Mach, Kriško, Hupka (libero)