Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PlusLiga: Jastrzębski Węgiel kończy sezon z brązowym medalem

PlusLiga: Jastrzębski Węgiel kończy sezon z brązowym medalem

Jastrzębski Węgiel w niedzielę zakończył rywalizację o trzecie miejsce z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle. Podopieczni Lorenzo Bernardiego zawiesili tym samym na szyjach brązowe medale i wywalczyli awans do Ligi Mistrzów. To szósty brązowy medal w historii klubu.

W pierwszych akcjach spotkania oba zespoły nie myliły się w swoim pierwszym ataku. Po stronie jastrzębian piłkę w „pomarańczowe” pole pewnie kierował Michał Łasko, natomiast w zespole ZAKSY ataki kończył Grzegorz Bociek (4:4). Kędzierzynianie odskoczyli na dwa punkty (6:4), jednak podopieczni Lorenzo Bernardiego bardzo szybko odrobili straty i po autowym ataku Dicka Kooya prowadzili na pierwszej przerwie technicznej 8:7. Efektowny pojedynczy blok Kubiaka na Ruciaku pozwolił przyjezdnym odskoczyć na trzy punkty (10:7), a już chwilę później ich przewaga wynosiła pięć oczek (13:8). Atutem jastrzębian w tej części spotkania była doskonała obrona i potężna zagrywka. W pierwszym z wymienionych elementów brylował Damian Wojtaszek, natomiast zza linii dziewiątego metra trudne zagrywki posyłali wszyscy zawodnicy. Kłopoty z dokładnym dograniem piłki do siatki po stronie kędzierzynian szybko znalazły odzwierciedlenie w wyniku – na drugiej przerwie technicznej goście mieli sześć oczek zapasu (16:10). Trener Sebastian Świderski szukał ratunku i zmienił niemal całą wyjściową szóstkę. Jego manewry nie dały spodziewanych rezultatów i ZAKSA wciąż wyraźnie odstawała od rywali (15:22). Pierwszą piłkę setową siatkarze ze Śląska mieli już przy stanie 24:15, jednak dopiero w drugim podejściu udało im się zakończyć tę część meczu.

Po wysoko przegranej premierowej partii opiekun ZAKSY zdecydował się powrócić do wyjściowego składu z jedną korektą – w miejsce Boćka na parkiecie pojawił się Dominik Witczak. Gracze z Opolszczyzny poprawili przyjęcie i Paweł Zagumny mógł prowadzić bardziej urozmaiconą grę na siatce, co przełożyło się na korzystny rezultat w pierwszej części seta (9:7). Przewaga ZAKSY została bardzo szybko zneutralizowana i na tablicy wyników pojawił się remis 10:10. Duża ilość błędów w zagrywce i ataku z obu stron sprawiła, że spotkanie trochę straciło na widowiskowości, a wynik wciąż oscylował wokół remisu (15:15). Różnicę na boisku zrobił dopiero Michał Kubiak, który kończył ataki w swoim stylu, a następnie sprawił przyjmującym z Kędzierzyna-Koźla wiele problemów swoją zagrywką (20:18). Gospodarze ewidentnie się zablokowali i stracili jeszcze trzy oczka z rzędu, a dopiero soczyste uderzenie Witczaka z 1. strefy pozwoliło im uciec z niewygodnego ustawienia (19:23). W tej partii kędzierzynian stać było jeszcze na zdobycie tylko jednego punktu, natomiast wygraną gości przypieczętował Krzysztof Gierczyński (25:20).

Po dziesięciominutowej przerwie od prowadzenia 2:0 rozpoczęli kędzierzynianie, w szeregach których punktował Dick Kooy. Przez proste błędy podopieczni trenera Świderskiego szybko roztrwonili niewielką przewagę, a dzięki potężnym zbiciom Michała Kubiaka to brązowi medaliści Ligi Mistrzów odskoczyli na dwa oczka (7:5). Błędy komunikacyjne w ekipie z Kędzierzyna-Koźla i seria udanych bloków Kubiaka i Pajenka zwiększyły dystans dzielący obie drużyny do aż sześciu punktów (12:6). Przed przerwą techniczną asem serwisowym popisał się Bociek, jednak przy kolejnej próbie wprowadzenia piłki do gry atakującemu ZAKSY zadrżała ręka i posłał piłkę w aut (11:16). Po czasie technicznym coraz lepiej zamiary Michała Masnego odczytywali blokujący z Opolszczyzny i różnica między zespołami znacznie się zmniejszyła (15:17). Kolejne pomyłki gospodarzy oraz dobra współpraca jastrzębskiego bloku i obrony dały przyjezdnym aż pięć szans na zakończenia spotkania (24:19). Ostatnie oczko zawodnicy z Jastrzębia-Zdroju zdobyli po błędzie serwisowym Dicka Kooya i tym samym to gracze trenera Bernardiego zapewnili sobie brązowe medale PlusLigi.

MVP: Michał Łasko

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Jastrzębski Węgiel 0:3
(16:25, 20:25, 20:25)

Stan rywalizacji play-off: 3:1 dla Jastrzębskiego Węgla

ZAKSA: Możdżonek (4), Kooy (5), Bociek (9), Wiśniewski (7), Ruciak (5), Zagumny, Lewis (libero) oraz Witczak (11), Pilarz, Ferens i Polański (1)
Jastrzębski Węgiel: Łasko (18), Masny (3), Kubiak (14), Gierczyński (12), Pajenk (5), Van de Voorde (2), Wojtaszek (libero) oraz Popiwczak i Fillipov