Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > Magdalena Szczytowicz: Połowa sukcesu gry na plaży to głowa

Magdalena Szczytowicz: Połowa sukcesu gry na plaży to głowa

fot. archiwum

Po raz pierwszy rozegrane zostaną turnieje juniorskie Plaży Gotyku. Czy to przełoży się na sukcesy w przyszłości? - Połowa sukcesu na plaży to głowa, 25 proc. to technika, pozostała część to zapał, serce - mówi Magdalena Szczytowicz.

Plaża Gotyku w tym roku organizuje turnieje dla juniorów. To dobry pomysł?

Magdalena Szczytowicz:To znakomita promocja plażówki. Bardzo dobrze, że takie turnieje się odbywają, bo przecież juniorzy to przyszłość siatkówki i trzeba o nich dbać. To ważne również z tego względu, by nie zniechęcili się do sportu i kontynuowali także karierę w seniorach.

Młodzież garnie się do plażówki?– Wydaje mi się, że jest coraz więcej chętnych. Obecnie jestem trenerką kadry Śląska kadetek i widzę, ile dziewczynek chce grać. Nie wszystkie mogą uprawiać ten sport ze względów finansowych, ale większość klubów kończąc sezon halowy wchodzi na piach, by kontynuować naukę gry w siatkówkę. A jak wiemy, plażówka coraz mniej różni się od halowej.

Jak w Polsce zostać siatkarzem na wysokim poziomie?

– Trudno powiedzieć, kiedy jest najlepszy czas na rozpoczęcie gry w plażówkę. Jedni trenują już od najmłodszych lat, a inni później. Wydaje mi się, że najpierw każdy musi zacząć od gry w hali. Tam łatwiej się poruszać i nauczyć techniki. W wieku gimnazjalnym i licealnym dobrze jest już jednak rozdzielić te dyscypliny. Ale znam też zawodników i zawodniczki, którzy na światowym poziomie łączą oba sporty. Coraz częściej siatkarze wybierają jednak jedną specjalizację, by mieć czas na odpoczynek.

Mamy bardzo dużo sukcesów młodzieżowych. Kiedy te sukcesy wśród młodych na dobre przełożą się na siatkówkę seniorską?

– W siatkówce męskiej już się przekładają, o czym świadczy dobra postawa par Kantor/Łosiak i Kądzioła/Szałankiewicz. Kobiety potrzebują jednak więcej czasu i dobrej psychiki. Wiadomo, że każdy chciałby osiągnąć sukces jak najszybciej i oczywiście jest to możliwe. Musimy jednak sami w to wierzyć. Połowa sukcesu gry na plaży to głowa, 25 proc. to technika, a pozostała część to zapał i serce. Wydaje mi się, że wszystko jest możliwe, a kiedy – to zależy tylko od nas i pomocy ludzi z zewnątrz, którzy w nas uwierzą.

Kids Campy, które będziesz prowadziła podczas Plaży Gotyku, to dobry pomysł na promocję siatkówki plażowej.

– Kids Camp to superzabawa i przyjemność, a zarazem zaszczyt prowadzenia zajęć z małymi dziećmi. Rodzice oddają swoje pociechy na chwilę, bym zachęciła je do uprawiania sportu, w tym przypadku do siatkówki plażowej. Cieszę się, że mogę uczestniczyć w tym projekcie i jednocześnie dziękuję pani Joannie Kaczmarek za możliwość bycia częścią Plaży Gotyku. Zapraszam wszystkich na zajęcia!

*autorem tekstu jest Maciej Nowocień – beachvolleyball.pl

źródło: beachvolleyball.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
siatkówka plażowa

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2014-04-26

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved