Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Kwal. do ME: Spacerek w meczu z Dunkami, jutro mecz o wszystko

Kwal. do ME: Spacerek w meczu z Dunkami, jutro mecz o wszystko

fot. CEV

Polskie juniorki uczyniły kolejny krok na drodze do mistrzostw Europy, które latem rozgrywane będą w Estonii i Finlandii. Podopieczne Grzegorza Kosatki w trzech setach rozprawiły się z Danią. W decydującym o awansie meczu zmierzą się z młodymi Włoszkami.

W spotkaniu z Dunkami podopieczne trenera Kosatki były zdecydowanymi faworytkami. Udowodniły to już na początku pojedynku, kiedy to błyskawicznie odskoczyły od rywalek na kilka punktów, na pierwszej przerwie technicznej prowadząc już 8:1. W kolejnych minutach siatkarki ze Skandynawii miały olbrzymie problemy z przyjęciem zagrywek biało-czerwonych, co automatycznie przekładało się na ich skuteczność w ataku. Z kolei Polki kontrolowały boiskowe wydarzenia, a nawet pojedyncze błędy nie były w stanie przeszkodzić im w dążeniu do sukcesu. W pewnym momencie Dunki stać było na krótki okres gry punkt za punkt, ale i tak na drugim czasie technicznym przegrywały już 7:16. Po niej mistrzynie Europy kadetek osiągnęły nawet dziesięciopunktowe prowadzenie (18:8), ale i tak nie zamierzały zwalniać tempa. W końcówce dominacja zawodniczek znad Wisły stała się jeszcze większa. Ostatecznie pierwsza część meczu padła ich łupem 25:11.

Na początku drugiej odsłony trwała bardziej wyrównana walka. Wprawdzie biało-czerwonym udało się odskoczyć od przeciwniczek na trzy oczka, lecz Skandynawki prezentowały się znacznie lepiej niż w pierwszym secie. Na przerwie technicznej przegrywały, ale tylko 6:8. Jednak po niej podopieczne trenera Kosatki zdobyły trzy oczka z rzędu, dzięki czemu spokojnie mogły kontrolować boiskowe wydarzenia. Wyraźnie było widać, że polskie juniorki dysponują o wiele większymi umiejętnościami technicznymi, a kiedy tylko wrzucały piąty bieg, coraz bardziej uciekały od przeciwniczek (16:8). Z każdą kolejną akcją błyskawicznie powiększał się dystans punktowy pomiędzy oboma zespołami. Kiedy Polki przekroczyły barierę 20 oczek, miały już dziesięciopunktową przewagę nad rywalkami. W końcówce pozwoliły Dunkom zdobyć zaledwie trzy punkty. Ostatecznie drugą partię pewnie wygrały 25:13.

W pierwszych minutach trzeciego seta Skandynawki po raz kolejny próbowały podjąć walkę z rywalkami. Początkowo szły z nimi łeb w łeb, ale jeszcze przed pierwszą przerwą techniczną zaczęły tracić do nich dwa oczka (6:8). Lecz po niej wynik ponownie zaczął oscylować wokół remisu. W pewnym momencie Dunki próbowały nawet przejąć inicjatywę na boisku, ale biało-czerwone nie pozwoliły im uciec na więcej niż jedno oczko. Po drugim czasie technicznym same przystąpiły do ataku. Szybko zdobyły kilka punktów z rzędu i pewnie kroczyły do drugiego triumfu w kwalifikacjach. W decydujących momentach Skandynawki walczyły już tylko i wyłącznie o dobrnięcie do granicy 20 punktów, ale i ta sztuka im się nie udała, bowiem trzecią odsłonę Polki rozstrzygnęły na swoją korzyść 25:19, a więc jutro zagrają z Włoszkami o bilet na mistrzostwa Europy.



W każdym z elementów siatkarskiego rzemiosła przewaga podopiecznych trenera Kosatki była bardzo widoczna. Ich dominacja rozpoczynała się w polu serwisowym, w którym zapisały na swoim koncie aż 13 asów serwisowych, przy zaledwie 3 przeciwniczek. Blokiem tylko 6 razy zatrzymały Dunki, ale miały także sporą ilość wybloków, które umożliwiały im wyprowadzanie kontrataków. Ich skuteczność w ataku na przestrzeni całego spotkania przekroczyła 50%, chociaż w pierwszym secie zbliżyła się nawet do 70%. Z kolei w skandynawskim zespole ukształtowała się ona jedynie na poziomie 24%. Wprawdzie nasze juniorki popełniły aż 21 błędów własnych, ale ich przeciwniczki oddały za darmo jeszcze o 7 oczek więcej. Pierwsze skrzypce w biało-czerwonych szeregach grała Malwina Smarzek, która zapisała na swoim koncie 15 punktów.

Dania – Polska 0:3
(11:25, 13:25, 19:25)

Składy zespołów:
Polska: Smarzek (15), Pacak (4), Grzelak (8), Moskwa (2), Szczygieł (2), Kazała (8), Pasiut (libero) oraz Śmieszek (1), Kulig (libero), Stronias (4) i Bałdyga (3)
Dania: Owie, Mogensen (1), Hougaard-Jensen (4), Nielsen (2), Mollgaard (1), Molgard (4), Brix (libero) oraz Lambach (1), Strobaeg (2), Christiansen, Dahl i Michaelsen (7)

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Mistrzostwa Europy, reprezentacje młodzieżowe

Tagi przypisane do artykułu:
, , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2014-04-26

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved