Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Chemes Humenné – nowy, stary mistrz Słowacji

Chemes Humenné – nowy, stary mistrz Słowacji

Siatkarze Chemes Humenné, pokonując Slávię Svidník w finałach słowackiej ekstraligi, odzyskali utracony przed rokiem tytuł mistrzowski. W rywalizacji toczonej do czterech zwycięstw czterokrotny mistrz Słowacji nie pozostawił rywalom złudzeń.

Dla ŠK Chemes Humenné, który w finale 4:0 pokonał Slávię, triumf jest czwartym mistrzostwem zdobytym w historii klubu. Wcześniej aktualny mistrz Słowacji dominował w ekstralidze od 2008 roku, sięgając po tytuł w sezonach ligowych 2007/08, 2009/10, 2011/12. Szczęśliwa passa siatkarzy Humenné została przerwana przed rokiem, kiedy to po tytuł sięgnął VT UNICEF Bratysława. Tym razem, krótko po starcie sezonu, bo już w grudniu, ze względu na problemy finansowe broniący tytułu klub z Bratysławy zakończył funkcjonowanie. Pod nieobecność byłego mistrza swoją szansę wykorzystali, uzupełniając stawkę finalistów, siatkarze Slávii Svidník. W historii rozgrywek słowackiej ekstraligi było to pierwsze starcie tych klubów.

W tym sezonie obie ekipy spotykały się ze sobą sześciokrotnie i zawsze wygrywali siatkarze Chemes Humenné. Wszystkie spotkania finałowe natomiast kończyły się identycznymi rezultatami, po 3:1. Na etapie fazy zasadniczej Slávia nie była w stanie urwać rywalom choćby seta. W decydującym meczu sezonu świdniczanie już w odsłonie pierwszej nie pozwolili odskoczyć rywalom, prowadząc wyrównaną grę. Praktycznie na przestrzeni całej partii utrzymywała się rywalizacja na styku. Dopiero w końcówce goście wypracowali dwa oczka zaliczki punktowej, po efektywnych blokach, aby po chwili pozwolić wrócić rywalom do gry (21:21). Końcówka seta to ponownie walka na przewagi, w której wyższy poziom koncentracji utrzymali siatkarze Humenné, triumfując 26:24. W odsłonie drugiej podopieczni trenera Vlkolinskiego nie dopuścili już do tak emocjonującego finiszu, kontrolując sytuację niemal na przestrzeni całej partii (16:12, 21:16), aby ostatecznie wygrać 25:19.

Pewność, wynikająca z prowadzenia 2:0 i świadomość, że do mistrzostwa wystarczy wygrana jednego seta, okazała się dla gości zgubną. Nierezygnujący z walki miejscowi, widząc swoje szanse w meczu, przystąpili do ataku już od pierwszego gwizdka sędziego, odskakując rywalom na kilka oczek w początkowej fazie seta (5:1). Pogoń za rywalem pozwoliła podopiecznym Richarda Vlkolinskiego zmniejszyć stratę do dwóch oczek (9:11), jednak kolejny zryw pomógł gospodarzom wypracować ponownie spore prowadzenie (18:11), aby pewnie wygrać seta 25:15. Odsłona czwarta, i jak się później okazało ostatnia, nie obyła się bez niespodzianek. Przy stanie 1:0 rywalizacja została przerwana ze względu na problemy z oświetleniem w hali Slávii. Po wznowieniu gry lepiej na boisku odnaleźli się siatkarze Chemes, prowadząc kolejno 8:3, 14:9. Na tym etapie zmagań miejscowi nie byli w stanie powstrzymać już rozpędzonych rywali, wygrywając 25:19 i 3:1, kończąc wyjątkowo udany sezon.

Przed sezonem nie ukrywaliśmy, że chcemy walczyć o najwyższe cele. Utrzymanie żadnej serii nie jest proste. Rywale zaprezentowali dobrą siatkówkę, potwierdzając moje słowa, że w finale spotykają się zespoły, które najbardziej na to zasłużyły. Cieszy mnie nie tylko sama wygrana w finale, ale też to jak wygląda u nas praca z młodzieżą w Svidníku czy Starej Ľubovni… Sezon był długi i teraz przyjdzie czas na analizy i spokojne rozmowy. W tym roku mieliśmy kilka celów: MEVZA, Puchar Słowacji i na końcu strefa play-off i gra w finale. Mieliśmy swoje szanse na to, ale teraz nie ma co do tego wracać – o finale, ale i sezonie w wykonaniu swoich podopiecznych mówił trener Richard Vlkolinský.

VK Slávia Svidník – ŠK Chemes Humenné 1:3
(24:26, 19:25, 25:15, 19:25)

stan rywalizacji: 4:0 dla Humenné