Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Słowacja K: Doprastav z tytułem, porażka rekordzisty ligi

Słowacja K: Doprastav z tytułem, porażka rekordzisty ligi

fot. archiwum

14-krotny mistrz Słowacji Slávia Bratysława musiał uznać wyższość innej ekipy ze stolicy Słowacji. W rywalizacji rozgrywanej do trzech zwycięstw Doprastav 3:1 pokonał obrończynie tytułu, dla podopiecznych trenera Tomáša Vargi był to trzeci tytuł w historii klubu.

Dwa zespoły z Bratysławy w rywalizacji o tytuł mistrzowski spotkały się po raz piąty w historii. W tym sezonie finalistom słowackiej ekstraklasy przyszło mierzyć się siedmiokrotnie, z czego sześć razy ze starcia zwycięsko wychodziły siatkarki Doprastavu. Podopieczne trenera Vargi wygrywały nie tylko na ligowych parkietach, ale także w meczach Ligi Środkowoeuropejskiej czy też walce o Puchar Słowacji. Także tym razem los splótł drogi Slávii i Doprastavu. W decydującej fazie sezonu nie zabrakło emocji. W ostatnim meczu siatkarki VK Doprastavu Bratysława pokonały Slávię EU Bratysława dopiero po rozegraniu pięciu setów, triumfując w całej rywalizacji 3:1.

Spotkanie pewniej rozpoczęły gospodynie, głównie za sprawą dobrej zagrywki Kóšovej (7:3). Prowadzenie utrzymywało się, dodatkowo siatkarki Slávii dzięki czujności na siatce Pištělákovej systematycznie zwiększały prowadzenie (14:7). Przyjezdne nie zamierzały jednak oddać pełnej kontroli rywalkom i dzięki asom serwisowym Drobňákovej oraz skutecznej zagrywce dającej szanse w kontratakach przyjezdne szybko zmniejszyły stratę do trzech oczek, chwilę później na tablicy wyników było już po 14. Widząc swoje szanse w tej części meczu, siatkarki Doprastavu nie zwalniały tempa, problemy miejscowych w przyjęciu dawały rywalkom kolejne szanse w kontratakach. Trener Hančík, próbując ratować ten fragment meczu, poprosił jeszcze o czas, jednak na niewiele się to zdało. Decydująca faza seta to już popis gry gości i to Doprastav wygrał 25:19.

W drugiej partii trener gospodyń zdecydował się na rotacje w składzie, i tak miejsce Hudecovej na przyjęciu zajęła Mitrengová. Skład przyjezdnych pozostał niezmienny. Po udanym finiszu w odsłonie premierowej także tę partię lepiej rozpoczęły podopieczne trenera Vargi (7:4). Jednak dobra gra w bloku Rákošovej i efektywne zagrania w ataku Kuciakovej pozwoliły gospodyniom równie szybko wyrównać stan rywalizacji (7:7). Przez większą część partii utrzymywała się gra na styku, jednak na etapie drugiej przerwy technicznej w lepszej sytuacji była Slávia, prowadząc 16:13. Swoim serwisem spustoszenie w szeregach rywalek siała Mitrengová, a przy problemach z odbiorem i dokładnym dograniem Doprastavu dystans dzielący obie ekipy znacznie się zwiększył (23:16). Na tym etapie nikt ani nic nie był już w stanie odebrać zwycięstwa rozpędzonym gospodyniom, które triumfowały 25:18, wyrównując stan zmagań.Podbudowane takim obrotem spraw obrończynie tytułu przystąpiły do ataku w partii kolejnej, prowadząc na starcie 5:3. Doprastav bardzo szybko rozpoczął odrabianie strat i po kolejnych asach serwisowych Meskovej odzyskał prowadzenie – 7:5. Sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie, jednak w kluczowym fragmencie seta, głównie za sprawą znakomitych zagrań Drobňákovej, Doprastav przejął kontrolę nad sytuacją (23:18). Kolejny zryw Slávii nieco odmienił sytuację, bo różnica punktowa zmniejszyła się do trzech oczek, jednak podopieczne trenera Vargi utrzymały odpowiedni poziom koncentracji wygrywając 25:22. Nie był to jednak koniec zwrotów akcji w spotkaniu, partia czwarta to zdecydowana dominacja gospodyń, od pierwszej do ostatniej piłki. Przyjezdne, w tej części meczu, ani przez chwilę nie były w stanie zagrozić rywalkom, ulegając Slávii 13:25.

W piątej partii do swojej gry wróciły podopieczne trenera Vargi, prowadząc 5:1 za sprawą dobrej zagrywki Kosekovej. Miejscowe starały się wyrównać stan seta i przy zmianie stron było 8:4. Obrończynie tytułu podejmowały kolejne próby ratowania swojej sytuacji, jednak to Doprastav kontrolował sytuację na boisku (10:5). Skuteczne ataki Meskovej przybliżyły jeszcze Doprastav do sukcesu (7:13). Od tego momentu miejscowe wygrały już tylko jedną akcję i przegrywając 8:15, oddały tytuł rywalkom.

Sobotnie spotkanie zakończyło rozgrywki słowackiej ekstraklasy kobiet, wcześniej w małym finale siatkarki VISTA real Pezinok w rywalizacji toczonej do trzech zwycięstw pokonały UKF Nitra. W cieniu walki o medale, rozgrywając dwumecze VK Spišská Nová Ves, pokonując Oktan Kežmarok zakończył sezon na 5. miejscu, a VŠK Paneurópa, wygrywając z COP Nitra – na pozycji 7.

VK Slávia EU Bratysława – VK Doprastav Bratysława 2:3
(19:25, 25:18, 22:25, 25:13, 8:25)

Stan rywalizacji: 3:1 dla VK Doprastav

Składy zespołów:
Slávia: Smataníková, Pištěláková, Kuciaková, Hudecová, Kóšová, Rákošová, Doležajová (libero) oraz Doluda, Svatošová, Sikelová, Mitrengová i Szabóová
Doprastav: Koseková, Stankovianska, Hatinová, Drobňáková, Potocká, Mesková, Nikmonová (libero) oraz Skálová, Abrhámová, Martinátová i Ovečková

Zobacz również:
Wyniki fazy play-off słowackiej ekstraklasy kobiet

źródło: inf. własna, svf.sk

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
ligi zagraniczne

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2014-04-20

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved