Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Katarzyna Skowrońska-Dolata ze złotem i nagrodą MVP

Katarzyna Skowrońska-Dolata ze złotem i nagrodą MVP

fot. Bernard Guziałek

Tuż przed świętami zmagania ligowe zakończyła Katarzyna Skowrońska-Dolata, która wraz z Rabitą Baku wywalczyła złoty medal mistrzostw Azerbejdżanu. W decydujących spotkaniach zabrakło Katarzyny Skorupy.

Trzech spotkań potrzebowała Rabita, by w tym sezonie obronić złoty medal wywalczony w zeszłym roku. W finale drużyna Katarzyny Skowrońskiej-Dolaty oraz Katarzyny Skorupy zmierzyła się z Azeryol Baku. Do najważniejszych spotkań tego sezonu Rabita przystąpiła mocno osłabiona. Kontuzje leczyły bowiem podstawowe siatkarki mistrza Azerbejdżanu – Katarzyna Skorupa oraz Rachel Rourke. Polską rozgrywającą zastąpiła reprezentantka Tajlandii, Nootsara Tomkom, natomiast Australijkę Katarzyna Skowrońska-Dolata. Tym samym Polka powróciła na pozycję, na której występowała w minionych latach i zagrała po przekątnej z rozgrywającą.

„Skowronek” właśnie zakończony sezon ligowy rozegrała na nowej dla siebie pozycji – przyjęciu. Zmiana pozycji w najważniejszych spotkaniach tego sezonu okazała się jednak dla Polki bardzo dobrym rozwiązaniem, bowiem została wybrana MVP finałów, będąc jednocześnie najlepiej punktującą siatkarką.

Trudno się dziwić, skoro w meczach finałowych Polka zdobyła 71 punktów, w każdym ze spotkań zapisując na swoim koncie niemal dwa razy więcej oczek niż kolejna w tej klasyfikacji zawodniczka Rabity.Finałowa rywalizacja rozpoczęła się od dobrej gry Rabity, która prowadziła 13:6 w inaugurującym zmagania secie. Później jednak rywalki z Azeryol zaczęły odrabiać straty, wygrywając 28:26. Kolejne trzy partie należały już jednak do drużyny Skowrońskiej. Polka w tym spotkaniu punktowała aż 29 razy, w tym 25 w ataku. Kolejna w klasyfikacji najlepiej punktujących siatkarek była Aurea Cruz, zapisując na swoim koncie 15 punktów.

Dzień później ekipy stanęły ponownie naprzeciw siebie. Także i tym razem górą była drużyna Skowrońskiej, ponownie wygrywając 3:1. W odróżnieniu od pierwszego meczu drugie spotkanie rozpoczęło się od gładkiej wygranej Rabity. Rozluźnione obrończynie tytułu pozwoliły siatkarkom Azeryol na narzucenie swoich warunków gry w następnej odsłonie. W kolejnych dwóch partiach „wszystko wróciło do normy” i ekipa Polki pewnie pokonała rywalki, obejmując prowadzenie w rywalizacji 2:0.

Decydujący mecz rozegrany został w piątek i od początku dostarczył wielu emocji. Od pierwszych akcji trwała bowiem wyrównana walka punkt za punkt. Rabita, prowadzona przez niemal nieomylną Skowrońską, zachowała w końcówce więcej zimnej krwi, zwyciężając 25:23. Drugą odsłonę podopieczne Angelo Verchesiego rozpoczęły z wielkim animuszem, prowadząc na drugiej przerwie technicznej 16:10. Po powrocie na boisko jeszcze nieznacznie ją powiększyły, by… pozwolić Rabicie na odrobienie strat i zwycięstwo 28:26. Trzecia odsłona spotkania należała do obrończyń tytułu, które przy zagrywkach Polki szybko zbudowały siedmiopunktową przewagę (10:3). Tak wywalczonego prowadzenia ekipa Rabity nie oddała i po kiwce za blok Skowrońskiej cieszyła się ze złotego medalu.

Dla Katarzyny Skowrońskiej-Dolaty tytuł ten jest już mistrzostwem czwartego kraju (dotychczas Polka triumfowała w rozgrywkach włoskich, tureckich i chińskich). Katarzyna Skorupa, pomimo iż nie zagrała w decydujących spotkaniach, przez cały sezon była podstawową zawodniczką Rabity, stanowiąc o jej sile.  Ostatni mecz ligowy może nie być ostatnim meczem w tym sezonie dla Rabity. Ekipa Polek ubiega się bowiem o „dziką kartę” do klubowych mistrzostw świata.

Trzecie miejsce w rozgrywkach ligowych w Azerbejdżanie wywalczyła drużyna Igtisadchi, trzykrotnie pokonując Azerreyla.  Ekipy Rabity, Azeryol oraz Igtisadchi wywalczyły tym samym prawo gry w przyszłorocznej edycji Ligi Mistrzyń.

Wyniki meczów finałowych ligi azerskiej:
Azeryol – Rabita 1:3
(28:26, 20:25, 21:25, 19:25)
Rabita – Azeryol 3:1
(25:16, 20:25, 25:16, 25:19)
Azeryol – Rabita 0:3
(23:25, 26:28, 16:25)

Nagrody indywidualne ligi azerskiej w sezonie 2013/14:
MVP ligi: Aurea Cruz (Rabita Baku)
Najlepiej punktująca: Katarzyna Skowrońska (Rabita Baku)
Najlepiej blokująca: Annerys Vargas (Azeryol Baku)
Najlepiej rozgrywająca: Nootsara Tomkom (Rabita Baku)
Najlepiej atakująca: Thinkaow Pleumjit (Igtisadchi Baku)
Najlepiej zagrywająca: Manon Flier (Igtisadchi Baku)
Najlepiej przyjmująca: Aurea Cruz (Rabita Baku)
Najlepiej broniąca: Aurea Cruz (Rabita Baku)
Najlepsza libero: Brenda Castillo (Rabita Baku)

MVP finałów: Katarzyna Skowrońska (Rabita Baku)

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
ligi zagraniczne

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2014-04-19

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved