Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > VfB Friedrichschafen i Berlin Recycling Volleys powalczą o złoto

VfB Friedrichschafen i Berlin Recycling Volleys powalczą o złoto

Znamy już dwa zespoły, które wygrały swoje rywalizacje półfinałowe i powalczą o mistrzostwo Niemiec. Zgodnie z prognozami są to po raz kolejny VfB Friedrichshafen i Berlin Recycling Volleys. Brązowe medale dla Generali i TV Ingersoll Buhl.

TV Ingersoll Buhl nie było na pewno faworytem rywalizacji z aktualnym jeszcze mistrzem kraju, Berlin Recycling Volleys. Drużyna Łukasza Szarka starała się nawiązać walkę, ale przeciwnik okazał się na tyle silny, że zdołała ona wygrać zaledwie dwa sety. W pierwszym meczu zwłaszcza przewaga ataku i bloku przeciwnika okazała się na tyle wysoka, że podopieczni Rubena Wolochina nie zdołali przekroczyć dwudziestu punktów w żadnym z setów. MVP spotkania został wybrany rozgrywający mistrzów Niemiec, Kawika Shoji. Trzynaście oczek dla BRW zdobył Robert Kromm, natomiast w ekipie pokonanej najlepiej punktującym okazał się świeżo upieczony reprezentant kraju, Marvin Prolingheuer (6 pkt.).

TV Ingersoll Buhl znakomicie rozpoczęło mecz numer dwa, wygrywając pierwszą partię do 19, ale w drugiej siatkarze z Berlina okazali się bezlitośni dla swojego przeciwnika. W kolejnych partiach siatkarska wojna trwała w najlepsze, a detale zadecydowały, że to podopieczni Marka Lebedewa wyszli obu partii zwycięsko. Wydaje się, że o losach meczu zdecydowała lepsza zagrywka gości ze stolicy i mniejsza ilość własnych błędów. Gospodarzom meczu nie pomogła nawet dobra gra i 20 punktów, jakie zdobył Martti Juhkami, nagrodę MVP odebrał zdobywca 13 punktów, Robert Kromm. Trzeba jednak dodać, że mistrzowie Niemiec zagrali bardzo zespołowo i każdy dołożył swoją cegiełkę.

Awans do finału podopieczni trenera Marka Lebedewa przypieczętowali w trzecim meczu, w którym to po gładko wygranym pierwszym secie przegrali partię numer dwa. W kolejnych setach grający na własnym terenie berlińczycy kontrolowali już boiskowe wydarzenia. Mecz jednak obfitował w błędy własne, obie drużyny oddały przeciwnikom ponad 25 punktów. Siatkarze TV Ingersoll Buhl byli lepsi w bloku, ale atak i zagrywka przeważyły szalę zwycięstwa na korzyść rywali. MVP wybrano zdobywcę 16 punktów, Roberta Kromma, natomiast dla zespołu z Buhl 14 oczek zdobył Joseph Sunder. Łukasz Szarek pojawił się na boisku jedynie w trzecim meczu i zdobył 2 punkty atakiem (50% efektywności). Po tym meczu drużyna z Buhl mogła odebrać brązowe medale za sezon 2013/2014.

Stan rywalizacji play-off 3:0 dla Berlin Recycling Volleys

Zdecydowanie bardziej zaciętą rywalizację można było obserwować w drugiej parze półfinałowej, gdzie Generali Haching mierzyło się z VfB Friedrichshafen. Pierwszy mecz faworyci z VfB wygrali zgodnie z planem, jedynie dwa pierwsze sety były wyrównane, w drugim zresztą podopieczni Mihaia Paduretu okazali się nieznacznie lepsi od rywali. W dwóch ostatnich partiach przewaga tegorocznych triumfatorów Pucharu Niemiec była już bezdyskusyjna. W przeciągu całego meczu byli oni lepsi w każdym elemencie siatkarskiej sztuki, a zwłaszcza w polu zagrywki. MVP został zdobywca 16 punktów, Wenczesław Simneonow, dla Generali również 16 oczek zdobył zmiennik Mariena Moreau – Simon Hirsch, również powołany przez Vitala Heynena do reprezentacji kraju.

Drugi mecz dobitnie pokazał, że Generali Haching wcale nie zamierza składać broni i oddać rywalizacji bez walki. Podopieczni trenera Paduretu po ciężkiej walce wygrali pierwszego seta, co wyraźnie uskrzydliło zespół, bo… pewnie wygrał dwa kolejne. Kluczem okazała dobra zagrywka, która przyniosła siatkarzom Generali dość dużo punktów. Po nieudanym pierwszym meczu wyraźnie odbudował się Marien Moreau. Francuski atakujący zdobył 16 punktów i został MVP meczu. Tyle samo punktów dla VfB zdobył Christian Dunnes, który zmienił Simeonowa. Dla Generali po 14 razy zapunktowali Ewoud Gommans i Sebastian Schwarz.

Prowadzenie 2:1 w rywalizacji dało podopiecznym Steliana Moculescu zwycięstwo w trzecim, rozegranym u siebie pojedynku. Gospodarze łatwo wygrali pierwszego seta, ale w kolejnym walka trwała do samego końca. Ostatecznie w końcówce lepsi okazali się goście. W kolejnych dwóch partiach siatkarska wojna dalej trwała w najlepsze, ale to wicemistrzowie kraju okazali się minimalnie lepsi. Bardzo dobre spotkanie rozegrał libero, Jenia Grebennikov, którego wybrano MVP meczu. W ataku liderami gospodarzy byli Simeonow i Bratojew, który zdobyli odpowiednio 18 i 19 punktów.

Czwarte spotkanie rozegrano na boisku Generali Haching w środę. Pierwsze dwa sety pozwalały przypuszczać, że spotkanie szybko się zakończy. Podopieczni Steliana Moculescu dominowali na boisku i szybko objęli prowadzenie 2:0. Generali jednak się nie poddawało i w kolejnym secie wypracowało sobie kilkupunktową przewagę, której nie pozwoliło sobie odebrać do końca. Kiedy gospodarze prowadzili w czwartym secie 16:11, wydawało się, że o losach spotkania zadecyduje tie-break. Zawodnicy VfB Friedrichshafen poderwali się do walki i nie tylko odrobili straty, ale i wygrali całego seta, kończąc tym samym półfinałową rywalizację. W przeciągu meczu przyjezdni okazali się lepsi w ataku, popełnili też mniej błędów własnych. MVP został zdobywca 21 punktów, Wenczesław Simeonow, 14 oczek dla gospodarzy zdobył Sebastian Schwarz. Siatkarze Generali Haching po meczu odebrali brązowe medale, a ich rywale mogą już szykować się do rozpoczynającej się 27.04 rywalizacji finałowej z BRW.

VfB Friedrichshafen – Generali Haching 3:1
(25:23, 21:25, 25:16, 25:13)

Generali Haching – VfB Friedrichshafen 3:0
(34:32, 25:21, 25:21)

(25:16, 24:26, 25:22, 25:22)

Generali Haching – VfB Friedrichshafen 1:3
(17:25, 17:25, 25:20, 23:25)