Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Liga rosyjska: Fakieł Nowyj Urengoj w ćwierćfinale

Liga rosyjska: Fakieł Nowyj Urengoj w ćwierćfinale

Fakieł Nowyj Urengoj wygrał swój ostatni mecz w fazie zasadniczej z Szachtiorem Soligorsk 3:1. Już dzisiaj zespół Michała Winiarskiego zmierzy się w ćwierćfinale z Lokomotiwem Nowosybirsk, ubiegłorocznym zwycięzcą Ligi Mistrzów.

Do połowy pierwszego seta obie drużyny grały punkt za punkt. Dopiero po drugiej przerwie technicznej podopieczni Ferdinando de Giorgi uciekli rywalom na kilka punktów. Dobrze prezentował się zwłaszcza Michał Winiarski, który skutecznie atakował i zdobywał punkty blokiem. Sztab trenerski Szachtiora próbował zmienić sytuację, wprowadzając na boisko zmienników. Zmiany te jednak gospodarzom nie pomogły, Fakieł do końca utrzymywał przewagę, wygrywając pierwszego seta do 17.

Drugi set to inne oblicze zespołu z Białorusi. Fakieł miał ogromne problemy z przyjęciem zagrywki kapitana Szachtiora Siergieja Szczawińskiego. W drużynie gości nic tak naprawdę nie funkcjonowało na odpowiednim poziomie. Trener zdecydował się na zmiany, z boiska zeszli Winiarski, Bakun i Vermiglio, ale ani drugi rozgrywający Oleg Samsonyczew, ani przyjmujący Andriej Titicz nie zmienili biegu drugiej partii. Po silnej zagrywce Pawła Awdoczenki Szachtior wyszedł na prowadzenie 21:11, a seta wygrał do 13.

W trzeciej odsłonie na boisko nie wyszedł jeden z najlepszych atakujących ligi Konstantin Bakun. W jego miejsce trener De Giorgi desygnował do gry kapitana Fakiełu Dmitrija Krasikowa oraz Aleksieja Spiridonowa. Zmiany okazały się strzałem w dziesiątkę, a czego Spiridonow nie dotknął, zamieniał w punkt. Gospodarze zaczęli coraz częściej mylić się w ataku. Mimo zmian dokonanych w drużynie Szachtiora Fakieł utrzymywał swój poziom gry. Titicz zdobył punkt z czwartej strefy (24:22), a jego koledzy zablokowali atak przeciwnika i Fakieł wygrał trzeciego seta do 22, a w meczu objął prowadzenie 2:1. Ostatnia partia była podobna do  trzeciego seta i tym samym ekipa polskiego przyjmującego uzyskała ważne zwycięstwo. Michał Winiarski zdobył w meczu 9 punktów, uzyskując w przyjęciu 59%, a w ataku 44% skuteczności.

Fakieł Nowyj Urengoj – Szachtior Soligorsk: 3:1
(25:17, 13:25, 25:22, 25:22)

Dzięki wygranej Fakieł Nowyj Urengoj zagra w ćwierćfinale z Lokomotiwem Nowosybirsk. Oba zespoły grały już ze sobą w tym roku, górą był wtedy Lokomotiw, który w czternastej kolejce wygrał 3:0 (25:17, 31:29, 25:19). Final Six odbędzie się w dniach 25-30.04. w Jekaterynburgu. Mecze ćwierćfinałowe odbędą się 15.04, 16.04, 19.04 i jeśli będzie wymagała tego sytuacja – 20.04 i 23.04. W Final Six czekają już dwie najlepsze drużyny fazy zasadniczej – Zenit Kazań oraz Biełogorie Biełgorod. Wiadomo już również, że Tiumień opuści Superligę, a Ural Ufa i Jarosławicz zagrają z odpowiednio drugą i trzecią drużyną z pierwszej ligi.