Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > ORLEN Liga: Pierwsze zwycięstwo Trefla w meczu o brąz

ORLEN Liga: Pierwsze zwycięstwo Trefla w meczu o brąz

Podopieczne trenera Tomasza Wasilkowskiego, siatkarki Atomu Trefla, wygrały pierwszy mecz o brązowy krążek w ORLEN Lidze. Dąbrowianki tylko w drugiej i w wygranej  trzeciej partii były równorzędnym rywalem dla sopockiej drużyny.

Trefl Sopot przystąpił do meczów o brązowy medal pod wodzą nowego szkoleniowca Tomasza Wasilkowskiego. Ekipa z Trójmiasta udanie rozpoczęła mecz z dąbrowiankami i prowadziła 2:0 po błędach własnych zawodniczek przyjezdnych. Podopieczne Nicoli Negoro wyrównały stan rywalizacji na 2:2 po atakach Sassy. Następnie inicjatywę na boisku przejęły ubiegłoroczne mistrzynie Polski, które po atakach Zuzanny Efimienko prowadziły na pierwszej przerwie technicznej 8:4. Z biegiem czasu uwidoczniła się przewaga gospodyń, które raz za razem powiększały wypracowany dystans punktowy nas swoimi rywalkami. Po tym, jak na zagrywce pomyliła się Eleonora Dziękiewicz, „atomówki” miały pięć „oczek” przewagi (15:10). Jak się później okazało, był to decydujący moment tego seta, bowiem dąbrowianki nie potrafiły zbliżyć się do swoich rywalek i seryjnie traciły punkty. Po tym, jak skutecznie zaatakowała Charlotte Leys, było 21:12 i jasnym się stało, że to ekipa z Sopotu wygra tę odsłonę meczu. Seta skutecznym blokiem zakończyła Izabela Bełcik i Trefl wysoko wygrał pierwszą partię meczu w stosunku 25:13.

Niezrażone takim obrotem sprawy dąbrowianki nie dawały za wygraną i nawiązały wyrównaną grę z Treflem. Obie drużyny grały punkt za punkt, a na pierwszej przerwie technicznej lepsze były podopieczne trenera Wasilkowskiego (8:5). Ekipa z Zagłębia dzięki skutecznej grze Elżbiety Skowrońskiej zniwelowała straty do jednego punktu i przegrywała 7:8, a po ataku Joanny Staniuchy-Szczurek miała jeden punkt przewagi (11:10). Czas wzięty przez trenera z Sopotu okazał się być dobrym posunięciem, ponieważ jego siatkarki wyszły na prowadzenie 14:11. Od tego momentu obie drużyny grały falami, raz MKS, a raz Trefl zdobywał kilkupunktową przewagę, po czym ja tracił. Siatkarki z Dąbrowy Górniczej po błędach własnych sopocianek miały dwa punkty przewagi (18:16), a po asie serwisowym Elżbiety Skowrońskiej miały cztery „oczka” więcej niż Trefl (21:17). Tym razem to ubiegłoroczne srebrne medalistki popełniły serię błędów własnych i srodze się to na nich zemściło, ponieważ przegrały partię numer dwa w stosunku 25:27 i w meczu przegrywały 0:2.

Myśląc o pozostaniu w meczu, MKS musiał wygrać seta numer trzy. Od samego początku tej partii trwała wzajemna wymiana ciosów, w której nieznacznie lepsze były sopocianki, po tym, jak została zablokowana Elżbieta Skowrońska (7:5). Gospodynie po raz kolejny straciły wypracowaną przewagę i przegrywały 8:10 po ataku ze skrzydła Elżbiety Skowrońskiej. Przerwa na żądanie wzięta przez Tomasza Wasilkowskiego pozytywnie wpłynęła na poczynania jego siatkarek i po skutecznej akcji w bloku Justyny Łukasik sopocianki prowadziły 12:10. Rachael Adams zaatakowała ze środka i w trzecim secie ponownie był remis, tym razem 13:13. Od tego momentu do stanu 18:18 obie drużyny grały punkt za punkt, po czym inicjatywę przejęły zawodniczki z Zagłębia, a prym wśród nich wiodła Eleonora Dziękiewicz (21:18). Przyjezdne nie zmarnowały szansy na wygranie tej partii, tak jak to miało miejsce w secie numer dwa i po błędzie własnym sopocianek wygrały tego seta w stosunku 25:20.

Od samego początku czwartej odsłony gospodynie narzuciły swój styl gry i podobnie jak miało to miejsce w pierwszym secie, wyszły na prowadzenie 3:0 po asie serwisowym Zuzanny Efimienko. Dąbrowianki co prawda na pierwszej przerwie technicznej przegrywały 7:8, lecz jak się później okazało – był to ich ostatni zryw. Liczne zmiany w składzie oraz przerwy na żądanie w ekipie MKS-u na niewiele się zdały. Pierwszoplanową postacią w ekipie Trefla była Judith Pietersen, która była nie do zatrzymania w ataku (15:11). Przyjezdne pojedynczymi akcjami starały się odwrócić losy tego seta, lecz było to za mało. W drużynie MKS-u mnożyły się błędy własne i były one jedną z przyczyn porażki w tym secie oraz całym meczu.

MVP meczu: Klaudia Kaczorowska

Trefl: Leys (5), Bełcik (7), Podolec (15), Efimienko (9), Łukasik (6), Kaczorowska (15), Zenik (libero) oraz Gajewska, Pietersen (7), Hill (5) i Radulović
MKS: Staniucha-Szczurek (11), Dziękiewicz (11), Sassa (9), Cemberci (5), Adams (11), Skowrońska (12), Strasz (libero) oraz Urban i Kaczmar

Atom Trefl Sopot – Tauron Banimex MKS Dąbrowa Górnicza 3:1
(25:13, 27:25, 20:25, 25:16)

Stan rywalizacji o o trzecie miejsce: 1:0 dla Trefla