Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > ORLEN Liga: Zadecydowały końcówki, pierwszy mecz dla Chemika

ORLEN Liga: Zadecydowały końcówki, pierwszy mecz dla Chemika

Zacięte widowisko zaserwowały swoim kibicom siatkarki Chemika Police i Impelu Wrocław. W pierwszym meczu finału ORLEN Ligi policzanki wygrały 3:0, ale losy poszczególnych setów rozstrzygnęły się w końcówkach.

Od ataku Agnieszki Kąkolewskiej rozpoczęły mecz wrocławianki, ale do remisu doprowadziła Ana Bjelica (1:1). Walka na początku była wyrównana, ale po akcjach środkowych Chemika, zagrywkach Mróz i atakach Agnieszki Bednarek-Kaszy policzanki odskoczyły na 5:2. „Impelki” po błędach rywalek zbliżyły się na jeden punkt, ale na przerwie technicznej, po kiwce Mai Ognjenović Chemik miał dwa oczka w zapasie (8:6). Po niej udany blok zaprezentowały siatkarki z Wrocławia, a konkretnie Kąkolewska (8:8). Policzanki odskoczyły na dwa punkty, ale walka dalej trwała w najlepsze, obie drużyny dość pewnie kończyły swoje akcje. Po błędzie policzanek na tablicy był remis 12:12, a dobra zagrywka Katarzyny Koniecznej pozwoliła wyjść wrocławiankom na jednopunktowe prowadzenie. Dzięki dobrej grze swojej atakującej w ataku i na zagrywce Chemik kilka minut później wyszedł na prowadzenie 15:14. Kiedy policzanki nie poradziły sobie z atakiem Katarzyny Mroczkowskiej i Koniecznej,  to przyjezdne miały punkt przewagi (17:16). Znakomicie dysponowana była w tym secie Katarzyna Konieczna, jej kolejny udany atak wyprowadził Impel na prowadzenie 20:18 i o przerwę zmuszony został poprosić Giuseppe Cuccarini. Do stanu 22:22 doprowadziła najpierw atakiem, a potem asem serwisowym równie dobrze dysponowana Ana Bjelica i to Tore Aleksandersen przywołał swoje zawodniczki do siebie. Po przerwie blok rywalek obiła Małgorzata Glinka-Mogentale i po raz drugi o czas poprosił szkoleniowiec Impelu Wrocław. Kolejny atak Glinki-Mogentale dał policzankom piłki setowe (24:22). Znakomita polska siatkarka była w końcówce nie do zatrzymania i po jej ataku było w meczu 1:0.

Wynik drugiego seta atakiem otworzyła Ana Bjelica, ale i jej vis a vis, Katarzyna Konieczna, odpowiedziała tym samym (1:1). Wynik cały czas oscylował wokół remisu, po polickiej stronie siatki prym wiodły Glinka-Mogentale i Bjelica, a po nieudanym przebiciu piłki przez Makare Wilson gospodynie prowadziły 6:4. Swoje prowadzenie utrzymały one na przerwie technicznej, po ataku z obejścia Agnieszki Bednarek-Kaszy. Wrocławianki nie ustrzegły się błędów i w efekcie ich strata wzrosła do trzech punktów. Niedokładności przydarzały się także i siatkarkom Chemika, co pozwoliło im doprowadzić, po ataku Kąkolewskiej, do remisu 10:10. Po atakach Anny Werblińskiej i Any Bjelicy policzanki odbudowały swoje prowadzenie, zmuszając Tore Aleksandersena do wzięcia czasu. Długa piękna wymiana oraz wykorzystanie bezpańskiej piłki przez Kakolewską pozwoliło wrocławiankom zbliżyć się na jedno oczko, ale udany blok Bednarek-Kaszy i Glinki-Mogentale spowodował, że po raz kolejny Chemik odbudował swoje prowadzenie. Utrzymał je na przerwie technicznej, po akcji Agnieszki Bednarek-Kaszy. Po powrocie na parkiet atak skończyła Maren Brinker, a następnie po błędach policzanek i wygranych akcjach przez Makare Wilson na prowadzenie wyszły wrocławianki (18:16). Udany blok pozwolił policzankom doprowadzić do remisu. Dobra gra Anny Werblińskiej pozwoliła policzankom prowadzić 21:20, ale kiedy zatrzymana została Ana Bjelica, to Impel prowadził 22:21 i walka trwała dalej. Atak Glinki-Mogentale dał policzankom piłkę setową, ale doszło do gry na przewagi. W niej po ataku Werblińskiej i znakomitej zagrywce Agnieszki Bednarek-Kaszy Chemik prowadził już w meczu 2:0.

Od ataku Anny Werblińskiej rozpoczął się set numer trzy, w zespole Impelu na boisku pozostały Bogumiła Pyziołek i Joanna Kaczor. Po dobrej zagrywce tej drugiej wrocławianki odskoczyły na 6:3. Po atakach Glinki-Mogentale i Anny Werblińskiej policzanki zredukowały straty do jednego punktu, ale na przerwie technicznej to Impel prowadził 8:6. Gra toczyła się punkt za punkt, ale kiedy kolejną już dłuższą akcję zakończyła Ana Bjelica, na tablicy był remis 9:9. Dobra zagrywka Bogumiły Pyziołek sprawiła, że Impel po raz kolejny odskoczył (12:9). O czas poprosił Giuseppe Cuccarini. Po powrocie na parkiet zablokowana została Ana Bjelica, a następnie atakowała Agnieszka Kąkolewska i przewaga przyjezdnych była już duża (14:9). Szkoleniowiec Chemika po raz kolejny wezwał swój zespół do siebie. Wrocławianki jednak nadal były stroną przeważającą w tym secie, serię przerwał dopiero atak Werblińskiej (15:10). Na przerwie technicznej różnica wynosiła sześć punktów na korzyść przyjezdnych. Policzanki próbowały odrabiać straty, kiedy udanie zagrywała Bjelica, na tablicy było 17:13 dla Impelu. Wrocławianki wciąż grały pewnie niemal w każdym elemencie i cały czas utrzymywały prowadzenie, po ataku Joanny Kaczor i punktowej zagrywce Wilson było 21:15. Miejscowe po nieudanym ataku Kaczor zbliżyły się na 18:21 i o przerwę tym razem poprosił Tore Aleksandersen. Po nim policzanki zapisały na swoim koncie kolejny punkt, a kiedy zablokowana została Pyziołek, różnica stopniała już tylko do jednego punktu (20:21). Tore Aleksandersen po raz drugi poprosił o przerwę na żądanie, ale nie pomogło to wrocławiankom, bowiem do remisu doprowadziła udanym atakiem Anna Bjelica, a następnie błąd wrocławianek wyprowadził Chemika na 23:22. Piłki meczowe i zwycięstwo dała dobra zagrywka Mai Ognjenović (25:22).

MVP: Małgorzata Glinka-Mogentale

Chemik Police – Impel Wrocław 3:0
(25:23, 28:26, 25:22)

Stan rywalizacji play-off: 1:0 dla Chemika