Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > ORLEN Liga: Wrocławianki zagrają o mistrzostwo Polski

ORLEN Liga: Wrocławianki zagrają o mistrzostwo Polski

fot. Łukasz Krzywański

Siatkarki Impelu Wrocław po raz trzeci pokonały ekipę Atomu Trefla Sopot w półfinale ORLEN Ligi. W czwartym starciu obu drużyn podopieczne Tore Aleksandersena wygrały 3:1 i tym samym to one zmierzą się z Chemikiem Police w finale rozgrywek.

Oba zespoły rozpoczęły wtorkowe spotkanie w identycznych wyjściowych szóstkach jak w dniu poprzednim. W stosunku do trzeciego meczu półfinałowego w potyczkę numer cztery o wiele lepiej weszły sopocianki, które nie pozwoliły Impelowi na osiągnięcie przewagi w pierwszych akcjach. Wręcz przeciwnie, głównie za sprawą trudnej zagrywki Izabeli Bełcik to zespół gości schodził z jednopunktowym prowadzeniem na pierwszą przerwę (7:8). W środkowej fazie seta również w polu serwisowym błyszczała Charlotte Leys, co skutkowało odrzuceniem od siatki zawodniczek Impelu i kłopotami ze skuteczną pierwszą akcją (12:14). Premierowa odsłona czwartego meczu była zupełnie innym obrazem siatkówki od tego, który kibice zgromadzeni w hali „Orbita” mogli oglądać w poniedziałek. Wrocławianki wciąż brylowały w obronie, a wysoką efektywność na kontrze zachowywały skrzydłowe. Tym razem jednak Atom Trefl miał swoje argumenty na parkiecie, które umiejętnie przeciwstawiał – zagrywkę i większą ilość rozegrań na środek siatki. Gra przez dłuższy czas toczyła się punkt za punkt (17:17). W samej końcówce po ataku w aut Joanny Kaczor oraz bloku na wprowadzonej chwilę wcześniej Bogumile Pyziołek mistrz Polski przełamał rywalki i odskoczył na trzy punkty (21:24). Chwilę potem bezpośredni błąd w przyjęciu popełniła Medyńska i sopocianki triumfowały 25:21.

Od samego początku mocno skoncentrowane drugą partię zaczęły siatkarki Impelu. Dzięki skutecznym atakom Mroczkowskiej i Brinker oraz błędom własnym Trefla gospodynie prowadziły 6:2. Podopieczne trenera Tore Aleksandersena wyraźnie lepiej radziły już sobie z presją tego spotkania. Wysoką skuteczność utrzymywała Joanna Kaczor, która kończyła z prawego ataku niemalże każdą piłkę. Wtórowała jej Maren Brinker, po której zbiciu i chwilę później pojedynczym bloku Impel prowadził już 12:4. Z każdą kolejną akcją przed oczami zdezorientowanych sopocianek coraz szybciej przesuwały się obrazki identyczne do tych z pierwszego spotkania we Wrocławiu. Atom Trefl wydawał się bezradny, Impel znów wszedł na najwyższe obroty. Wrocławianki dominowały w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła (16:7). W końcówce partii gospodynie dokończyły dzieła zniszczenia przeciwnika. Atom Trefl zdobył co prawda kilka punktów z rzędu, jednak na odwrócenie losów seta było już za późno. Najpierw błąd popełniła Klaudia Kaczorowska, a po chwili atak z obiegnięcia skończyła Makare Wilson (25:17).

Po ataku z trzeciego metra z drugiej linii Mroczkowskiej oraz zbiciu w aut Klaudii Kaczorowskiej Impel prowadził w trzeciej odsłonie 4:1. Atom Trefl nie zamierzał jednak rezygnować i kilka akcji później skutecznym blokiem na Kaczor zakończył udaną pogoń za przeciwnikiem (5:5). Trener Aleksandersen zdecydował się na zmianę – mocno zmęczoną Joannę Kaczor zastąpiła Katarzyna Konieczna. Po dwóch błędach Maren Brinker – najpierw za mocno ściągała piłkę i trafiła na „ścianę na siatce” rywalek, a po chwili pomyliła się w przyjęciu – sopocianki schodziły na przerwę z jednopunktowym prowadzeniem (7:8). Środkowa faza seta to popis gry obronnej obu zespołów, co skutkowało długimi i widowiskowymi wymianami. Z biegiem czasu coraz lepiej grę rozgrywającej Dirickx „czytały” środkowe Atomu Trefla, co przekładało się na coraz większą liczbę bloków, w tym również pasywnych, pozwalających na wyprowadzanie kontr. Po stronie wrocławianek wróciła nadmierna nerwowość, przez co podopieczne Aleksandersena popełniały coraz większą liczbę własnych błędów (12:18). Przy niekorzystnym wyniku na ostatni duży zryw w tej partii zebrały się gospodynie. Kilka potężnych ataków Katarzyny Koniecznej, efektownych bloków na skrzydłowych Trefla oraz trudnych serwisów Frauke Dirickx pozwoliło Impelowi odrobić straty (19:19). Rozpędzone Impelki po dwóch kolejnych „czapach” w ostatnich akcjach zwyciężyły 25:23 i od upragnionego finału dzielił je już tylko jeden set.Przed rozpoczęciem czwartej partii sopocianki zebrały się w kółku na środku parkietu, by dodatkowo zmotywować się na „odsłonę o wszystko”. Drużyna gości nie zdążyła nawet dobrze wejść w grę, a już przegrywała 0:4. „Atomówki” wydawały się nadal rozpamiętywać przegraną w trudnych dla nich okolicznościach trzecią partię. Pobudzenie musiało jednak nadejść dość szybko, gdyż czasu z każdą akcją było coraz mniej. Po błędzie podwójnego odbicia Izabeli Bełcik wrocławianki wygrywały trzema „oczkami” (8:5). Środkowa faza to coraz odważniejsza gra wrocławianek, które powoli odliczały ilość punktów, jakiej brakuje im do pełni szczęścia. Po kolejnym potężnym zbiciu Bogumiły Pyziołek Impel prowadził już 15:8. Atom Trefl w tym momencie został ostatecznie przełamany i prawdopodobnie pogodził się z porażką. Sopocianki popełniały coraz większą liczbę błędów (21:9), a trener Teun Buijs powoli mógł już przymierzać się do analizy kolejnego rywala swoich podopiecznych… Tauronu Banimexu MKS Dąbrowa Górnicza w batalii o brązowe medale. Po ataku Koniecznej gospodynie miały piłki meczowe (24:14). Punkt na wagę awansu dla Impelu zdobyła… Kimberly Hill, posyłając piłkę w aut po własnym serwisie (25:16).

Klub ze stolicy Dolnego Śląska osiągnął największy sukces w historii swoich gier o mistrzostwo Polski. Wrocławianki po raz pierwszy awansowały do finału ORLEN Ligi i sięgną co najmniej po tytuł wicemistrza kraju. Impel zapewnił sobie ligowy medal po raz pierwszy od 1986 roku, czyli… po 28 latach. Atom Trefl Sopot po dwóch królewskich sezonach został zmuszony do abdykacji i będzie musiał oddać mistrzowski tytuł. Jedyną zagadką do rozwiązania w żeńskiej ekstraklasie pozostaje to, kto zostanie nowym hegemonem – Impel czy policki Chemik…

Impel Wrocław – Atom Trefl Sopot 3:1
(21:25, 25:17, 25:23, 25:16)

Stan rywalizacji play-off: 3:1 dla Impelu
awans do finału: Impel Wrocław

Składy zespołów:
Impel: Mroczkowska (6), Kąkolewska (11), Dirickx (4), Wilson (8), Brinker (12), Kaczor (8), Medyńska (libero) oraz Konieczna (16) i Pyziołek (4)
Trefl: Leys (7), Bełcik (5), Pietersen (10), Efimienko (9), Hill (7), Łukasik (5), Zenik (libero) oraz Gajewska, Podolec (5), Molnar (3), Radulović i Kaczorowska (8)

Zobacz również:
Wyniki rundy play-off ORLEN Ligi

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Tauron Liga

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2014-04-08

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved