Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > We włoskiej Serie A sporo zmian

We włoskiej Serie A sporo zmian

fot. archiwum

Drugiego kwietnia decydenci ligi włoskiej przegłosowali projekt reformy Serie A, który wejdzie w życie już w przyszłym sezonie. Przede wszystkim liga zostanie powiększona do szesnastu ekip, a także ma stać się bardziej atrakcyjna dla nowych sponsorów.

Celem, który przyświecał reformie, jest zapewnienie stabilności ekonomicznej, zwiększenie przychodów i ograniczenie kosztów, jakie ponoszą kluby, a także to, by liga oraz same zespoły wciąż się rozwijały. Włoscy decydenci zaś w swych działaniach wzorowali się na systemie amerykańskim. Dzięki reformie liga ma stać się bardziej atrakcyjna dla małych, prywatnych firm, które w ten sposób będą chętniej inwestować w siatkówkę.

Każdy klub, aby uczestniczyć w rozgrywkach SuperLegA, będzie musiał otrzymać licencję, wydawaną na okres pięciu lat, bez możliwości scedowania jej na inny zespół. Licencja ta będzie mogła jednak zostać cofnięta – będzie miało to miejsce w przypadku, gdy klub nie będzie spełniał wymagań ekonomicznych, na mecze nie będzie przychodzić wymagana liczba kibiców, w przypadku niezadowalającego wyniku końcowego czy innych. Ponadto przewidziane jest, iż do najwyższej klasy rozgrywkowej awansuje zwycięzca Serie A2, a także (co jednak nie jest obligatoryjne) zespół spełniający wszelkie wymagania, zainteresowany grą w Serie A1, któremu zostanie przyznana dzika karta.

Zespoły, aby w przyszłym sezonie wystąpić w rozgrywkach SuperLegA, będą musiały spełnić następujące warunki:
– respektować terminy płatności
– zoptymalizować struktury korporacyjnePrzewidziana jest też możliwość liberalizacji warunków gry obcokrajowców w lidze. Przede wszystkim jednak od sezonu 2017/2018 kluby będą miały obowiązek gry w halach o pojemności minimum 3000 osób, a co więcej obligatoryjne będzie to, aby w trakcie meczów były one wypełnione w 80%. W razie niespełnienia tego warunku przewidziane zostały kary. Co więcej, pracownicy zespołów muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje, a także będą zobowiązani uczestniczyć w szkoleniach czy kursach. Ważnym założeniem jest także rozwój merchandisingu, współpracy z mediami, kontaktów biznesowych, a także otwarcie rynku na kontakty z mediami zagranicznymi i możliwość współpracy z mediami czy sponsorami z zagranicy.

Najważniejsze jednak jest zapewnienie atrakcyjności rozgrywkom poprzez wyrównanie ich poziomu. Zostałby wówczas stworzony ranking graczy uwzględniający warunki techniczne, a także ekonomiczne, odpowiadający rzeczywistości ligi i umożliwiający „dystrybucję” zawodników. Możliwe byłoby także wprowadzenie Salary Cap.

To znakomity czas, po sukcesie Pucharu Włoch, z którego mecze były transmitowane w aż 66 krajach, po pozyskaniu nowego sponsora, UnipoSai, wprowadzeniu video check nadszedł czas na kolejne zmiany. Problemem są zbyt duże koszty: w wielu klubach pensje zawodników stanowią aż 80-90% wydatków, czyli o wiele za dużo. Musimy zreformować nasz system rozgrywek, uczynić go atrakcyjniejszym. Chcemy, aby w najwyższej klasie rozgrywkowej uczestniczyło 16 zespołów, myśleliśmy o tym, aby uatrakcyjnić i wyrównać jej poziom. Myśleliśmy o wypróbowaniu modelu sprawdzonego w NBA, ale dla naszej rzeczywistości właściwszy będzie „brazylijski ranking” zawodników. Przemyślimy także zmiany dotyczące opłaty powierniczej, pobieranej przy wydawaniu licencji, która obecnie wynosi 200 000 euro – mówił Massimiliano Righi, dyrektor administracyjny Lega Pallavolo.

źródło: inf. prasowa, inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
ligi zagraniczne

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2014-04-06

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved