Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > Trwają przygotowania do mistrzostw świata w siatkówce na siedząco

Trwają przygotowania do mistrzostw świata w siatkówce na siedząco

fot. Michał Skorupa

Zapewne każdy kibic siatkówki wie, że za kilka miesięcy w Polsce odbędą się mistrzostwa świata siatkarzy. A kto słyszał o tym, że w czerwcu w Elblągu zostaną rozegrane mistrzostwa świata kobiet i mężczyzn w siatkówce na siedząco?

W cieniu wielkiej siatkówki toczy się także rywalizacja na mniejszych frontach. Zapewne niewielu kibiców wie, że w dniach 15-21 czerwca w Elblągu odbędą się mistrzostwa świata kobiet i mężczyzn w siatkówce na siedząco. Ich organizatorem jest Integracyjny Klub Sportowy Atak, zaś współorganizatorem – miasto Elbląg, które w tym roku obchodzi 777-lecie istnienia. Warto dodać, że Atak jest pięciokrotnym z rzędu mistrzem Polski w siatkówce na siedząco. Nie jest to też pierwsza tego typu impreza, która zagości w Elblągu. Wcześniej dwukrotnie odbył się w nim czempionat Starego Kontynentu (2009 i 2013 rok). – Wszyscy byli bardzo zadowoleni z organizacji tych turniejów. Mówili, że nie było się do czego przyczepić – powiedziała dyrektor klubu, Aneta Rękas-Woźna.O organizację mistrzostw świata walczyliśmy z Brazylią. Jednak ostatni czempionat był w Oklahomie, a światowe władze chciały, aby co drugi odbywał się na kontynencie europejskim. Dzięki temu zostaliśmy jego organizatorem – dodała.

Mimo że do rozpoczęcia zawodów zostało mniej niż trzy miesiące, to budżet imprezy nie jest jeszcze dopięty. Organizatorzy nie mogą liczyć na wsparcie ze strony Polskiego Związku Piłki Siatkowej. – Najwyraźniej nie jesteśmy partnerem dla Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Przecież nasza impreza jest dla niepełnosprawnych, a w dodatku niebiletowana. PZPS ma swoją imprezę, a my mamy swoją. Musimy sobie jakoś sami poradzić z jej przeprowadzeniem – podkreśliła Rękas-Woźna. – Można by oba mundiale promować razem, ale wiadomo, jak do niepełnosprawnych podchodzą media. Jest nam przykro, że jesteśmy traktowani trochę po macoszemu – dodała.

Być może przychylniejszym okiem na mistrzostwa świata w siatkówce na siedząco spojrzy Ministerstwo Sportu i Turystyki. Mimo że zarówno poprzednia ministra, jak i obecny minister są przychylni imprezie, to za słowami jak na razie nie poszły czyny. – Oczekujemy na rozpisanie konkursu. Może jeszcze rzutem na taśmę uda nam się zyskać jakieś środki. Podczas ubiegłorocznych mistrzostw Europy odwiedziła nas minister Mucha, która szumnie obiecywała wsparcie przy organizacji mistrzostw świata. Jednak później została ona odwołana. Przychylność ministra Biernata też jest, ale na razie brakuje konkretów – podkreśliła dyrektor IKS Atak.Mistrzostwa świata odbędą się w dniach 15-21 czerwca. Dzień wcześniej na Starym Mieście w Elblągu odbędzie się prezentacja poszczególnych zespołów. W sumie na trzech boiskach zostanie rozegranych prawie 110 meczów. W imprezie weźmie udział 16 męskich oraz 12 żeńskich drużyn. Na razie prawo uczestnictwa w czempionacie globu zapewniły sobie: Brazylia, Egipt, Chiny, USA, Bośnia i Hercegowina, Holandia, Rosja, Iran, Ukraina, Polska, Chorwacja i Niemcy (mężczyźni) oraz Brazylia, Chiny, USA, Anglia, Japonia, Holandia, Rosja, Ukraina, Polska, Niemcy i Słowenia (kobiety). Pozostali uczestnicy zostaną wyłonieni w kwalifikacjach, które zakończą się do końca kwietnia.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
inne, mistrzostwa świata

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2014-04-01

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved