Strona Główna > Aktualności > rozgrywki młodzieżowe > 1/4 MP kadetek: Wyłoniono 16 półfinalistów

1/4 MP kadetek: Wyłoniono 16 półfinalistów

W miniony weekend w ośmiu polskich miastach rozegrane zostały turnieje ćwierćfinałowe mistrzostw Polski kadetek. Awans do półfinałów uzyskało szesnaście najlepszych drużyn, na czele z obrończyniami tytułu: Energą Gedania Gdańsk.

Grupa 1 rozgrywała swoje mecze w Skarżysku-Kamiennej. W podgrupie A rywalizacja przebiegła zgodnie z planem, tzn. pierwsze miejsce zajęły faworytki z V LO Rzeszów. W starciu decydującym o wejściu do finałów z drugiej pozycji zmierzyły się ekipy z Kielc i Starego Sącza. Mecz ten nie przyniósł zbyt dużych emocji i zakończył się po trzech krótkich partiach na korzyść Popradu Stary Sącz. W podgrupie B niepokonane były siatkarki Legionovii Legionowo, drugą lokatę zajęła Szóstka Biała Podlaska. W finałach emocji było jak na lekarstwo. Uczennice V LO Rzeszów przypieczętowały awans do półfinałów MP po zwycięstwie 3:1 nad ekipą Szóstki Biała Podlaska, a w drugim spotkaniu Poprad Stary Sącz nie dał najmniejszych szans Legionovii, zwyciężając pewnie w stosunku 3:0.

MKS San-Pajda Jarosław z bilansem 6:0 zakończył zmagania w podgrupie A turnieju rozgrywanego w Tomaszowie Lubelskim. Zaskakująca może być bardzo słaba postawa Jedynki Ostrowiec Świętokrzyski, która ulegając 0:3 ekipie Sobieskiego 46 Lublin, odpadła z rywalizacji. W podgrupie B najlepszy był UKS Rosario Lubowidz. Do finału awansowały także gospodynie, które w decydującym starciu pokonały MUKS Gim-Net Mońki. Ku rozczarowaniu miejscowej publiczności radość w ekipie Tomasovii nie trwała zbyt długo. W finale uległy gładko drużynie San-Pajda Jarosław i tym samym odpadły z rozgrywek. W drugim meczu finałowym Rosario Lubowidz pokonał bez straty seta lublinianki i tym samym znalazł się wśród szesnastu najlepszych drużyn w kraju.

Nie było niespodzianek w grupie 3, gdzie rozgrywki toczyły się w Iławie. W podgrupie A zawodniczki MOS-u Wola Warszawa najpierw rozbiły ekipę Pomorzanki Sejny, oddając w całym spotkaniu zaledwie trzydzieści osiem oczek, a następnie również bez straty seta ograły Truso Elbląg. W podgrupie B dwa mecze wygrały gospodynie, chociaż starcie z Libero Starogard Gdański zakończyło się dopiero po tie-breaku. W meczach decydujących o awansie obyło się bez większych emocji. Gospodynie turnieju szybko poradziły sobie z siatkarkami Truso Elbląg, zwyciężając 3:0, a zawodniczki MOS-u Wola Warszawa pokonały Libero Starogard Gdański w stosunku 3:1.

W grupie 4 już w pierwszym dniu turnieju doszło do starcia ubiegłorocznych triumfatorek z brązowymi medalistkami. Jak na starcie młodzieżowych gigantów przystało, mecz zakończył się dopiero po pięciu setach, a zwycięsko wyszły z niego siatkarki Gedani Gdańsk. Porażka Pałacu Bydgoszcz nie odebrała jednak szans na awans z podgrupy B, bo wygrywając 3:0 z UKS-em, Szczecin zarówno gospodynie, jak i obrończynie tytułu znalazły się w finale turnieju. Podgrupę A bez większych problemów wygrała Sparta Braniewo z ogólnym bilansem setów 6:0. W pierwszym meczu finałowym doszło do starcia niepokonanej Sparty z gospodyniami. Mecz nie przyniósł jednak oczekiwanych emocji. Pałac Bydgoszcz pewnie przypieczętował awans do półfinału, wygrywając 3:0, a kilka godzin później to samo zrobiła Gedania Gdańsk, pokonując bez straty seta Budowlanych Toruń.

W Nowej Soli spotkały się zespoły grupy 5. W podgrupie A pierwsze miejsce zajęły srebrne medalistki z ubiegłego roku, siatkarki UKS-u Orzeł Malbork, które kolejno pokonały Barnim Goleniów i Promień Żary. Na drugim miejscu uplasował się zespół z Goleniowa, który dosłownie wgniótł w parkiet ekipę z woj. lubuskiego, o czym świadczy wygrany choćby trzeci set 25:3. W podgrupie B dwa zwycięstwa odniosła drużyna UKS-u Tygrysy Strzelin, drugie miejsce zajął MUKS Amber Kalisz, pokonując gospodynie 3:0. Finały potoczyły się zgodnie z przewidywaniami. W pierwszym meczu decydującym o awansie Orzeł Malbork pokonał ekipę z Kalisza w stosunku 3:1, a Barnim Goleniów nie pozostawił złudzeń Tygrysom ze Strzelina, triumfując bez straty seta.

Bardzo ciekawie było w Poznaniu, gdzie aż pięć spotkań kończyło się po tie-breaku. W podgrupie A dwa zwycięstwa odniosła ekipa PTPS-u Piła. Drugie miejsce zajął Chemik Police, który po bardzo zaciętym spotkaniu pokonał 3:2 Zawiszę Sulechów. W podgrupie B MKS Świdnica pokonał OKS Olesno oraz gospodynie turnieju, które do finałów awansowały z drugiej pozycji. W decydujących meczach emocji nie brakowało. Niepokonane dotąd pilanki spotkały się z UKS-em ZSMS Poznań. Po dwóch pierwszych setach wydawało się, że PTPS może się już cieszyć z awansu do półfinału, ale rzeczywistość okazała się dla nich brutalna. Gospodynie wyrównały stan meczu i ostatecznie to one cieszyły się z wygranej, triumfując w piątej partii 15:10. W drugim finale także nie brakowało nagłych zwrotów akcji. MKS Świdnica prowadził z Chemikiem Police 2:0, ale o awansie także musiał zadecydować tie-break. W nim jednak więcej zimnej krwi zachowały świdniczanki, które wygrały 15:7 i awansowały do 1/2 finału.

Częstochowa gościła zespoły rywalizujące w grupie 7. Podgrupa A została całkowicie zdominowana przez Impel Gwardię Wrocław. Ekipa z Dolnego Śląska najpierw bez straty seta ograła NTSK Nysa, a później w takim samym stosunku pokonała UKS Krzanowice. W podgrupie B dwa zwycięstwa odniosła Politechnika Częstochowska, chociaż w spotkaniu z Pogonią Proszowice o rozstrzygnięciu musiał zadecydować tie-break. W meczach decydujących o awansie do półfinałów MP nie było niespodzianek. W pierwszym finale Gwardia Wrocław w stosunku 3:0 pokonała ekipę Pogoni, chociaż dwie partie spotkania zakończyły się dopiero po grze na przewagi. Drugi pojedynek finałowy rozegrały zespoły Politechniki Częstochowskiej i UKS-u Krzanowice. Gospodynie od początku do końca kontrolowały sytuację na boisku i po niespełna godzinie cieszyły się z awansu do kolejnej fazy rozgrywek.

Grupa 8 rozgrywała swoje mecze w Tomaszowie Mazowieckim. Z podgrupy A zgodnie z oczekiwaniami awans uzyskały zespoły MKS-u Dąbrowa Górnicza oraz Jedynki Kluczbork. W podgrupie B znakomicie spisały się gospodynie turnieju, które zmagania zakończyły z bilansem setów 6:0. Zmagania finałowe potoczyły się równie szybko, jak te we wcześniejszej fazie turnieju. Dargfil Tomaszów Mazowiecki, wygrywając bez starty seta z Jedynką Kluczbork, potwierdził swoją wyższość nad pozostałymi ekipami. Do grona półfinalistów dołączyła także drużyna MKS-u Dąbrowa Górnicza po zwycięstwie nad MKS-em MOS Wieliczka.