Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > ORLEN Liga: Pilanki od 0:2 do zwycięstwa

ORLEN Liga: Pilanki od 0:2 do zwycięstwa

Trwa rywalizacja o dziewiąte miejsce w ORLEN Lidze. Siatkarki Pałacu Bydgoszcz prowadziły w meczu 2:0, jednak po dziesięciominutowej przerwie pilanki odrobiły straty i w tie-breaku przechyliły szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Nafta prowadzi w rywalizacji 2:0.

Pierwsze akcje spotkania należały do przyjezdnych (3:1), lecz pilanki dość szybko zaczęły popełniać proste błędy, oddając kolejne punkty siatkarkom Pałacu. W rezultacie na pierwszą przerwę techniczną to gospodynie zeszły z dwupunktową zaliczką (8:6). Po powrocie na parkiet bydgoszczanki wciąż radziły sobie dobrze i za sprawą bloku pary Naczk-Kaliszuk zwiększyły swoje prowadzenie do trzech oczek (12:9). Atakująca miejscowego zespołu niezmiennie sprawiała na prawym skrzydle sporo problemów rywalkom, toteż przy stanie 15:11 dla Pałacu o czas poprosił Wiesław Popik. Przerwa wyraźnie pomogła siatkarkom Nafty Piła, które dzięki trudnej zagrywce Magdaleny Wawrzyniak zmniejszyły stratę do dwóch punktów (14:16). Poprawa w grze przyjezdnych okazała się jednak krótkotrwała i szkoleniowiec pilanek po raz drugi przywołał do siebie podopieczne przy wyniku 16:20. Niedokładne przyjęcie przeciwniczek bydgoszczanki wykorzystywały w bloku i w kontrataku. Celne uderzenie Kaliszuk zapewniło miejscowym zawodniczkom piłkę setową – i już po chwili mogły się one cieszyć ze zwycięstwa w pierwszym secie (25:19).

Boiskowa sytuacja nie uległa większym zmianom na początku drugiej odsłony meczu – i gdy siatkarki Pałacu prowadziły 4:1, o czas poprosił trener Popik. Bydgoszczanki zdołały przez moment utrzymać inicjatywę w grze, lecz sygnał do poprawy po stronie przyjezdnych dał as serwisowy Faimie Kingsley. Gospodynie zachowały przewagę podczas pierwszej przerwy technicznej, ale po powrocie na parkiet coraz lepiej radziły sobie zawodniczki Nafty. Trwała gra punkt za punkt; druga przerwa techniczna także upłynęła pod znakiem nieznacznego prowadzenia miejscowej drużyny (16:14), lecz pilanki błyskawicznie ponownie doprowadziły do remisu – duża w tym zasługa Darii Paszek, która do skutecznych ataków dołożyła po chwili punkt zdobyty bezpośrednio z zagrywki (19:18). Z drugiej strony siatki mocnymi uderzeniami odpowiedziała jednak Kaliszuk – jedno z nich dało bydgoszczankom pierwszą szansę na zwycięstwo w drugiej partii. Wykorzystała ją Julia Twardowska (25:21), zatem pałacanki objęły prowadzenie 2:0 w całym meczu.

Wyrównany początek trzeciego seta wzbogaciły udane akcje w bloku obu zespołów. Z dobrej strony na środku siatki pokazała się Katarzyna Połeć, ale podczas pierwszej przerwy technicznej to pilanki prowadziły dwoma punktami (8:6). Po powrocie na boisko ich przewaga wzrosła do czterech oczek, co spowodowało, że o czas poprosił Rafał Gąsior. Przyjezdne stopniowo wypracowywały jednak coraz większą zaliczkę; pewny punkt swojego zespołu stanowiła w ataku Kingsley, a skuteczny serwis utrzymywała Emilia Kajzer. W konsekwencji na drugą przerwę techniczną siatkarki Nafty zeszły, prowadząc 16:8. Wydawało się, że przyjezdne łatwo sięgną po wygraną w trzeciej partii, ale chwilowy przestój w ich grze, wykorzystany przez coraz lepiej spisujące się rywalki zmusił trenera Popika do dwukrotnej prośby o czas. Gospodynie wyraźnie podniosły poziom trudności swojej zagrywki, ale nie zdołały odrobić wszystkich strat i w tej odsłonie triumfowały pilanki (25:20).

Również czwartą odsłonę otworzyła gra punkt za punkt, opierająca się przede wszystkim na dyspozycji poszczególnych zawodniczek w ofensywie, lecz nie pozbawiona obustronnych błędów (5:5). Na pierwszą przerwę techniczną z minimalną przewagą zeszły zawodniczki Nafty (8:7). Zarówno Kajzer, jak i Jana Sawoczkina zdecydowały się poprowadzić grę przez środek siatki, co okazało się korzystne dla obu ekip. Nieznacznie lepiej prezentowały się pilanki, a to przekładało się na wynik – ale pałacanki nie pozwoliły rywalkom przejąć inicjatywy i doprowadziły do remisu tuż przed drugą przerwą techniczną (15:15). Przyjezdne wznowiły grę mocnymi uderzeniami – kolejne pewne zbicia Paszek i Kingsley przy konsekwentnych serwisach Kajzer poskutkowały serią zapisanych na koncie siatkarek Nafty punktów, a także osłabieniem pewności siebie przeciwniczek, których błędy zakończyły całą partię przy dość wysokim prowadzeniu podopiecznych trenera Popika (25:18).

Tie-break rozpoczęły dwa z rzędu, celne mimo podwójnego bloku, ataki Kingsley (2:1). Dość szybko szalę korzystniejszego wyniku przechyliły na swoją stronę gospodynie, które po sprytnej kiwce Marty Biedziak, kończącej dłuższą wymianę, objęły trzypunktowe prowadzenie (6:3). Wówczas o przerwę poprosił szkoleniowiec Nafty. Podczas zmiany stron pałacanki wciąż pozostawały lepsze o trzy oczka – ale błyskawicznie oddały punkty przeciwniczkom, popełniając proste błędy. Tym razem czas wykorzystał trener Gąsior (8:8). Serię udanych akcji po stronie pilanek przedłużyła Coleen Ward (11:8) i szkoleniowiec bydgoskiej ekipy ponownie przerwał grę swojego zespołu. Przewaga przyjezdnych okazała się jednak wystarczająco wysoka do odniesienia zwycięstwa, a popełnione przez gospodynie błędy własne przypieczętowały korzystny dla Nafty Piła wynik (15:9). MVP meczu została wybrana Daria Paszek.

Pałac Bydgoszcz – PGNiG Nafta Piła 2:3
(25:19, 25:21, 20:25, 18:25, 9:15)

stan rywalizacji o miejsca 9-10: 2:0 dla Nafty

Pałac: Połeć (18), Twardowska (9), Sawoczkina (3), Naczk (4), Pura (8), Kaliszuk (25), Wysocka (libero) oraz Biedziak (1), Dybek (4), Głaz (1), Czyżniewska i Skorupa
Nafta: Kajzer (5), Wawrzyniak (7), Kudakowa (6), Paszek (19), Babicz (8), Kingsley (19), Kuehn-Jarek (libero) oraz Kuligowska (1), Krawulska, Ward (12), Archangielska (12) i Hawryła