Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Challenge Cup M: Fenerbahce zdobywcą Pucharu Challenge

Challenge Cup M: Fenerbahce zdobywcą Pucharu Challenge

Gospodarze w trzech setach rozprawili się z drużyną z Włoch, tym samym zdobywając Puchar Challenge. Siatkarze ze Stambułu kontrolowali przebieg spotkania, jednak w trzecim secie nie obyło się bez nerwowych sytuacji pod siatką.

Siatkarze Fenerbahce Stambuł wykorzystali historyczną szansę i wywalczyli dla swojego klubu pierwszy w historii europejski puchar. Po przegranej we Włoszech 2:3 w meczu rewanżowym pokonali Andreoli Latina w trzech setach i triumfowali w Challenge Cup w sezonie 2013/2014. Na oczach 6,5 tys. widzów w hali Burhan Felek turecki zespół ani na moment we wszystkich trzech partiach nie oddał rywalom inicjatywy. Pierwszego seta Fenerbahce rozpoczęło od trzech wygranych wymian, po chwili było już 7:3 dla gospodarzy. Włoski zespół próbował odrabiać straty, ale dzięki uważnej grze w obronie Fenerbahce nie mógł się nawet zbliżyć do świetnie grających rywali. Przy stanie 24:16 dla podopiecznych trenera Daniela Castellaniego wydawało się, że już jest po secie, ale wówczas Włosi niespodziewanie zdobyli aż sześć punktów z rzędu. Serię tę przerwał Ibrahim Basaran i zakończył pierwszą partię wynikiem 25:22.

W drugim secie dzięki znakomitym zagrywkom Ivana Miljkovicia oraz przewadze w bloku i ataku Fenerbahce zdołało uciec na kilka punktów, Andreoli jednak, systematycznie odrabiając straty, doprowadziło do remisu 15:15. Od stanu 16:16 znów kibice oglądali serię sześciu punktów z rzędu, tym razem jednak dla gospodarzy. Turecki zespół już tej przewagi nie oddał i pewnie wygrał 25:19. Czując zbliżające się zwycięstwo siatkarze Fenerbahce grali jak natchnieni. Ostatni wynik remisowy to 1:1, potem będący w znakomitej formie Leonel Marshall, Luis Felipe Fonteles, Arslan Eksi oraz oczywiście Miljković dali swojemu zespołowi ośmiopunktową przewagę (14:6). Taką przewagę utrzymali już do końca seta i całego spotkania, wygrywając trzecią partię 25:17 i cały mecz 3:0. Najlepszym zawodnikiem spotkania został wybrany Ivan Miljković, który zdobył dla swojego zespołu 19 punktów. Najskuteczniejszy w Andreoli Latina był Sasa Starović z 16 punktami na koncie.

Fenerbahçe Stambuł – Andreoli Latina 3:0
(25:22, 25:19, 25:17)

pierwszy mecz: 3:2 dla Andreoli

Fenerbahçe: Basaran (2), Marshall (12), Ekşi (5), Fonteles (9), Gök (4), Miljković (19), Kilic (libero) oraz Gunes, Dogan, Tendar i Toy (1)
Andreoli: Candellaro (4), Sottile (1), Skrimow (7), Verhees (5), Noda (7), Starović (16), Rossini (libero) oraz Michalovič i Fragkos (2)