Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PlusLiga: Jastrzębianie po raz trzeci na 3:0

PlusLiga: Jastrzębianie po raz trzeci na 3:0

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla uzupełnili grono półfinalistów tegorocznych rozgrywek PlusLigi. Zespół Lorenzo Bernardiego po raz trzeci bez straty seta pokonał beniaminka z Radomia. Ślązacy w kolejnej rundzie play-off zmierzą się z bełchatowską Skrą.

Spotkanie rozpoczęło się od popsutych zagrywek po obu stronach siatki. Chwilę później w ataku pomylili się Dirk Westpha l i Bartłomiej Bołądź, dzięki czemu jastrzębianie zaczęli uciekać rywalom. Mimo że wciąż psuli mnóstwo serwisów, to ich udany blok spowodował, że na pierwszej przerwie technicznej prowadzili już 8:4. Po niej do gry po stronie brązowych medalistów Ligi Mistrzów włączył się Michał Łasko i wydawało się, że przyjezdni kontrolują sytuację na boisku. Ale w kolejnych minutach w aut uderzył Michał Kubiak, a kontrę skończył Jakub Wachnik. W pewnym momencie na świetlnej tablicy pojawił się nawet remis, lecz troszkę niedokładności w szeregach podopiecznych trenera Prygla z mocnym zbiciem ze środka Simona Van de Voorde sprawiło, że inicjatywa nadal należała do gości (16:13). W kolejnych minutach śląska drużyna zdominowała wydarzenia na boisku. Gospodarze mieli coraz większe problemy z kończeniem własnych ataków, a ich gry nie odmieniły nawet zmiany dokonywane przez trenera Prygla. W dodatku w decydujących momentach premierowej odsłony punktową zagrywką popisał się Jakub Popiwczak, a dwa skuteczne bloki przypieczętowały sukces jastrzębian w tej części spotkania (25:16).

W drugiej partii przyjezdni nie zamierzali zwalniać tempa. Już na jej początku popisali się udanym blokiem, a po mocnym zbiciu Łaski odskoczyli od przeciwników już na trzy oczka (5:2). Radomianie próbowali walczyć, ale nie potrafili odrzucić jastrzębian od siatki, przez co trudniej było im się zbliżyć do faworytów. Chwilę później błąd w ataku popełnił Bołądź, a z akcji na akcję zwiększała się przewaga podopiecznych trenera Bernardiego (10:5). W dodatku swoje trzy grosze do wyniku dorzucili obaj środkowi Jastrzębskiego Węgla – Van de Voorde i Alen Pajenk, a szczęśliwym serwisem popisał się Łasko, w efekcie czego na drugim czasie technicznym Czarni przegrywali już 8:16. Wówczas gospodarze zerwali się do walki. Asem serwisowym popisał się Bołądź, a błąd w ataku popełnił Kubiak, przez co prowadzenie przyjezdnych zmalało do czterech oczek. Jednak w kolejnych minutach podopieczni trenera Prygla ponownie zaczęli popełniać błędy, a pojedyncze udane zbicia Bołądzia i Jakuba Radomskiego nie były już w stanie odmienić losów tej części pojedynku. Ponadto jastrzębianie mieli w swoich szeregach Łaskę, który kończył większość rozgrywanych do niego piłek. Ostatecznie ten set padł łupem śląskiej ekipy, a zakończyła go popsuta zagrywka Rafała Faryny (25:18).

W trzeciej odsłonie obraz gry nie uległ zmianie. Radomianie popełniali za dużo prostych błędów, by móc nawiązać skuteczną walkę z przeciwnikami. Jedynie Bołądź od czasu do czasu popisywał się udanymi zagraniami. Z kolei po stronie jastrzębian dobrze do gry wprowadził się Nicolas Marechal. Już na pierwszej przerwie technicznej goście objęli czteropunktowe prowadzenie. W kolejnych minutach faworyci kontrolowali boiskowe wydarzenia. Podopieczni trenera Prygla za dużo mylili się w polu serwisowym. Natomiast w szeregach przyjezdnych w defensywie dobrze spisywał się Damian Wojtaszek, a po udanej akcji Roba Bontje ich przewaga wzrosła do pięciu oczek (13:8). Taka sytuacja spowodowała, że trener Bernardi zaczął sięgać po zmiany, by dać odpocząć najbardziej eksploatowanym w ostatnim czasie zawodnikom. Po drugiej przerwie technicznej w ataku zameldował się Mateusz Malinowski, a punktową zagrywką gospodarzy pogrążył Van de Voorde (20:12). W końcówce Adam Kamiński popisał się jeszcze udanym blokiem, a w aut zaatakował Marechal, ale nie miało to już większego wpływu na końcowy wynik. Ostatecznie tę część meczu jastrzębianie rozstrzygnęli na swoją korzyść 25:19 i pewnie awansowali do półfinału.

Najwartościowszym zawodnikiem spotkania wybrano Michała Łasko, kapitana i atakującego brązowych medalistów tegorocznej edycji Ligi Mistrzów.

WKS Cerrad Czarni Radom – Jastrzębski Węgiel 0:3
(16:25, 18:25, 19:25)

stan rywalizacji: 3:0 dla jastrzębian
awans: Jastrzębski Węgiel

Czarni: Bołądź (17), Ostrowski (1), Grzechnik, Neroj (1), Wachnik (6), Westphal (1), Filipowicz (libero) oraz Faryna (1), Radomski (2), Kędzierski, Kamiński (1) i Gutkowski (libero)
Jastrzębski: Łasko (17), Gierczyński (2), Pajenk (2), Masny, Van de Voorde (5), Kubiak (9), Wojtaszek (libero) oraz Popiwczak (1), Malinowski (1), Filippov (1), Marechal (6) i Bontje (4)