Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > ORLEN Liga: Udany początek fazy play-out dla PGNiG Nafty Piła

ORLEN Liga: Udany początek fazy play-out dla PGNiG Nafty Piła

Siatkarki PGNiG Nafty Piła i Pałacu Bydgoszcz rozpoczęły w sobotni wieczór walkę w fazie play-off. Emocji w tym spotkaniu nie brakowało, ale ostatecznie to gospodynie mogły się cieszyć z wygranej i objęcia prowadzenia w rywalizacji 1:0.

Po ataku z przechodzącej piłki Katarzyny Połeć bydgoszczanki odskoczyły w pierwszym secie na 3:1 i było widać, że na początku meczu dobrze funkcjonowała im zagrywka, pojawiły się błędy w szeregach rywalek (5:2). Po ataku Agaty Pury na przerwie technicznej Pałac Bydgoszcz prowadził 8:4, ale po powrocie na parkiet pilanki zerwały się do odrabiania strat, udanie atakowała Agata Babicz, zadziałał blok i zrobiło się już tylko 7:8. Pilanki dalej nie składały broni, po błędzie Moniki Naczk i udanym technicznym zagraniu Joanny Kuligowskiej to podopieczne Wiesława Popika miały punkt w zapasie (12:11), a po ataku Babicz i pomyłce Twardowskiej już dwa (15:13). Po chwili jednak seria własnych błędów w pilskich szeregach sprawiła, że na przerwie technicznej to podopieczne Rafała Gąsiora miały punkt przewagi, a tuż po powrocie na parkiet udaną kontrą podwyższyły prowadzenie do dwóch oczek, z kolei po ataku Twardowskiej i asie serwisowym Połeć było już 19:15 dla Pałacu. Serię przerwał dopiero udany atak Babicz i Paszek (17:19). Zespoły grały punkt za punkt. Przy stanie 24:21 pałacanki miały piłki setowe, pierwszą z nich obroniła atakiem Agata Babicz, ale błąd zagrywki Magdaleny Wawrzyniak zakończył tę część spotkania.

Początek partii drugiej to walka punkt za punkt, ale to bydgoszczanki jako pierwsze wypracowały sobie przewagę. Walczyły z dużą determinacją, broniły nawet piłkę nogą, a po ataku Tamary Kaliszuk prowadziły 8:6. Po powrocie na parkiet pałacanki jeszcze bardziej powiększyły przewagę (9:6) i o czas poprosił Wiesław Popik, ale to nie poskutkowało, bowiem kolejne oczko dołożyła Kaliszuk. Pomyłka Pury oraz ataki Coleen Ward sprawiły, że przewaga Pałacu stopniała już tylko do jednego punktu (12:11). O czas poprosił Rafał Gąsior. Kilka minut później błędy Pałacu Bydgoszcz sprawiły, że na tablicy zrobiło się 13:13, a po chwili udany blok pilanek, kolejny błąd pałacanek, a następnie atak Wawrzyniak sprawiły, że gospodynie prowadziły 16:13. Po przerwie technicznej dwa skuteczne ataki przyjezdnych pozwoliły im nieco zbliżyć się do rywalek (15:16), a po błędzie Emilii Kajzer był już remis 16:16. Po przerwie na życzenie trenera Popika blok rywalek obiła Wawrzyniak. Walki na boisku jednak nie brakowało, ale kiedy atakowała Kaliszuk, a następnie na blok nadziała się Ward, było już 20:18. Do stanu 20:20 asem serwisowym doprowadziła Daria Paszek, a zaraz potem powtórzyła ten wyczyn (21:20). Wynik cały czas oscylował wokół remisu i ostatecznie pilanki wygrały tę partię po grze na przewagi.

Dwa udane ataki, m.in. Tamary Kaliszuk, sprawiły, że na tablicy w trzecim secie było 2:0 dla Pałacu. Pierwszy punkt dla gospodyń zdobyła Agata Babicz. Kiedy jednak najpierw skutecznie atakowała Paszek, a następnie w antenkę uderzyła Katarzyna Połeć, był już remis 4:4. Po błędach rywalek pilanki prowadziły 7:5, ale udany blok i dwa ataki (Pura i Kaliszuk) pozwoliły bydgoszczankom prowadzić na przerwie technicznej 8:7, a po ataku Naczk już 9:7. Rywalki jednak po akcji Wawrzyniak zdołały wyrównać na 9:9, ale po akcjach Moniki Naczk i Tamary Kaliszuk przyjezdne odbudowały swoją przewagę (11:9)… by po chwili znowu ją stracić, nadziewając się na blok i popełniając błąd własny (11:11). Wynik cały czas oscylował w granicach remisu, a po udanym ataku Katarzyny Połeć bydgoszczanki zeszły na przerwę techniczną, mając punkt przewagi (16:15). Po powrocie siatkarska wojna trwała dalej, nie brakowało kontrowersyjnych akcji. Dobra gra w ataku pozwoliła pilankom odskoczyć na 19:17, a po chwili było już 20:17. Gospodynie, a w szczególności Wawrzyniak, wyraźnie nabrały wiatru w żagle, po dobrych akcjach tej siatkarki było już 23:18. Ostatecznie do końca seta siatkarki Pałacu Bydgoszcz zdobyły już tylko jeden punkt.

Od stanu 3:0 czwartą partię rozpoczęły pilanki, i to one w tym momencie  nadawały ton wydarzeniom na boisku, po udanym bloku Kudakovej prowadziły już 7:3, a na przerwę techniczną zespoły zeszły przy stanie 8:4. Po niej obraz gry nie uległ zmianie, dobrze funkcjonował pilski atak, a po asie serwisowym Kudakovej było już 11:5. Bydgoszczanki nie zamierzały jednak rezygnować, sukcesywnie starały się odrabiać straty, poprawiły atak, blok i w konsekwencji przegrywały już tylko 13:15. Po przerwie technicznej co prawda podopieczne Rafała Gąsiora przegrywały 13:17, ale raz jeszcze się poderwały, po udanych kiwkach Moniki Naczk było już tylko 18:19, a kiedy pomyliła się Wawrzyniak, na tablicy było już 20:20. Wtedy w grze pałacanek coś się załamało, pojawiły się błędy, dobrymi atakami popisywała się także po stronie pilanek Hawryła (24:20). Udane akcje w ataku pozwoliły co prawda doprowadzić do stanu 23:24, ale zepsuta zagrywka Fojucik zakończyła mecz.

MVP: Magdalena Wawrzyniak

Nafta Piła – Pałac Bydgoszcz 3:1
(22:25, 28:26, 25:19, 25:23)

Stan rywalizacji play-out:1:0 dla Nafty Piła

PGNiG Nafta: Kuligowska, Wawrzyniak, Babicz, Kingsley, Archangielska, Hawryła, Kuehn-Jarek (libero) oraz Kudakowa, Paszek i Ward
Pałac: Połeć, Twardowska, Sawoczkina, Naczk, Kaliszuk, Pura, Wysocka (libero) oraz Biedziak, Czyżnielewska, Dybek i Fojucik