Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > I liga kobiet > Zmiana zasad awansu do I ligi kobiet i ORLEN Ligi

Zmiana zasad awansu do I ligi kobiet i ORLEN Ligi

fot. archiwum

W środę Zarząd PZPS zatwierdził powiększenie ORLEN Ligi do 12 zespołów. Tyle samo drużyn w przyszłym sezonie ma liczyć I liga kobiet. To oznacza, że zmienią się zasady awansu do ORLEN Ligi oraz do I ligi kobiet - awansuje więcej drużyn, niż pierwotnie zakładano.

To, o czym mówiono wcześniej, stało się w końcu faktem. Zarząd Polskiego Związku Piłki Siatkowej zatwierdził wcześniejszą decyzję PLPS-u o poszerzeniu ORLEN Ligi. Od przyszłego sezonu żeńska ekstraklas liczyć będzie 12 zespołów. Podjęto również decyzję, że tyle samo drużyn ma liczyć I liga, która w tym sezonie po serii wycofań grała w dziesięciodrużynowym składzie.

Zmiany te wymusiły również modyfikację systemu awansów i spadków. W ORLEN Lidze play-out pomiędzy 9. a 10. drużyną zostanie rozegrany zgodnie z planem, podobnie jak i rozgrywki play-off w I lidze kobiet. Między 26 kwietnia a 7 maja rozegrany zostanie również baraż pomiędzy 2. zespołem I ligi a 9. ORLEN Ligi. Do wyłonionych w ten sposób 10 zespołów, które w przyszłym sezonie wystąpią w ekstraklasie, dołączą jeszcze dwie drużyny. O tym, kto to będzie, zdecyduje turniej barażowy z udziałem przegranego z barażu pomiędzy zespołem I ligi a ORLEN Ligi, 10. zespołu ORLEN Ligi, oraz dwoma zespołami I ligi, które przegrają półfinały play-off. Z tych czterech zespołów dwa najlepsze uzyskają awans do ekstraklasy. Turniej ten odbędzie się w dniach 16-18 maja. Może więc zdarzyć się tak, że z ekstraklasy nie spadnie nikt, a może być też tak, że spadną nawet dwie drużyny.

Powiększenie ORLEN Ligi spowoduje, że zwiększy się liczba wolnych miejsc w I lidze. W tej chwili trzy drużyny z miejsc 7-9 tej klasy rozgrywkowej rywalizują o pozostanie w lidze. Ostatni zespół po tych zmaganiach miał rozegrać baraż z zespołem z II ligi i rozegra, tylko w nieco innej formie.W II lidze kobiet trwają rozgrywki play-off, które mają wyłonić po dwie najlepsze drużyny z każdej grupy. Drużyny te zostaną podzielone na dwa turnieje półfinałowe, które w związku z rozszerzeniem lig będą… od razu turniejami finałowymi. Zespoły z 1. i 2. miejsc uzyskają bezpośredni awans do I ligi (turnieje odbędą się w dniach 11-13 kwietnia). Zespoły, które w tych turniejach zajmą trzecie miejsca, dostaną jeszcze jedną szansę awansu w turnieju barażowym, w którym weźmie również udział 9. zespół I ligi kobiet. Turniej z udziałem trzech drużyn o jedno wolne miejsce w I lidze zaplanowany został na 25-27 kwietnia.

 

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
I liga kobiet, II liga kobiet, Tauron Liga

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2014-03-19

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved