Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > LM: W małym finale górą Rabita Baku

LM: W małym finale górą Rabita Baku

W spotkaniu o trzecie miejsce Ligi Mistrzyń gospodynie turnieju, Rabita Baku, pokonały Eczacibasi VitrA Stambuł w trzech setach. W trzeciej partii Turczynki były blisko wygrania, ale siatkarki z Baku niesione głośnym dopingiem kibiców ostatecznie wygrały.

Początek spotkania był w miarę wyrównany, ale jeszcze przed pierwszą przerwą techniczną zaczęła uwidaczniać się przewaga Rabity. W pewnym momencie podopieczne trenera Yusubova odskoczyły od gospodyń już na cztery oczka. Wprawdzie sygnał do walki Eczacibasi próbowała dać Neslihan Demir, która dobrze spisywała się w ataku, popisała się także asem serwisowym, ale na drugim czasie technicznym wciąż lepsza była drużyna z Azerbejdżanu (16:14). W dodatku chwilę później w jej szeregach zafunkcjonował blok, a nawet przeciętna postawa w ataku Rachel Rourke nie miała większego wpływu na grę gospodyń. As serwisowy Tetori Dixon sprawił, że wicemistrzynie Turcji nie mogły zbliżyć się do przeciwniczek (16:19). W końcówce drużyna prowadzona przez trenera Micelliego miała jeszcze okazję na odrobienie strat do rywalek, ale udanym blokiem popisała się Natasa Krsmanović, a dzięki temu gospodynie przybliżały się do sukcesu w premierowej odsłonie. Ostatecznie Rabita wygrała ją 25:21, a kropkę nad i postawiła Dixon.

W drugim secie siatkarki z Baku postanowiły pójść za ciosem. Dobrze prezentowały się w bloku, a po skutecznej kontrze Skowrońskiej-Dolaty objęły prowadzenie 4:1. Chwilę później z dobrej strony pokazała się Rourke, a w szeregi ekipy ze Stambułu zaczęła wkradać się nerwowość, w efekcie czego na pierwszej przerwie technicznej przegrywała już pięcioma punktami (3:8). Niekorzystny wynik trener Micelli próbował ratować zmianami oraz czasami, ale nie na wiele się to zdawało, bowiem skuteczne serwisy Krsmanović i problemy z pierwszą akcją Eczacibasi powodowały, że powiększał się dystans punktowy pomiędzy oboma zespołami. W szeregach wicemistrzyń Turcji wyraźnie zawodziła Esra Gümüs, a sama Demir nie była w stanie toczyć wyrównanej walki z przeciwniczkami. Wprawdzie w tej fazie pojedynku w azerskiej ekipie pogorszyło się przyjęcie, ale po błędzie Senny Usić i tak kontrolowała ona boiskowe wydarzenia (16:7). W kolejnych minutach Eczacibasi miało olbrzymie problemy w ataku, za to w szeregach Rabity Rourke na spółkę ze Skowrońską-Dolatą powiększały prowadzenie gospodyń (20:7). W decydujących momentach w ataku pomyliła się Aurea Cruz, lecz jej koleżanki świetnie prezentowały się w bloku. Ostatecznie w drugiej partii wicemistrzynie Turcji zostały rozgromione 12:25.

Na początku trzeciego seta przebudziły się przyjezdne, które po bloku na Krsmanović uzyskały niewielką przewagę. Jednak słabo w ataku spisywała się Demir, przez co wynik szybko zaczął oscylować wokół remisu. Co prawda w tej fazie meczu siatkarki Rabity popełniały sporo błędów w polu serwisowym, ale turecka ekipa nie potrafiła tego wykorzystać, w efekcie czego na pierwszej przerwie technicznej na minimalnym prowadzeniu znajdował się zespół z Baku. Eczacibasi do walki próbowały poderwać Demir na spółkę z Heleną Havelkovą. W kolejnych minutach obie drużyny udane zagrania przeplatały błędami. Dopiero zbicie Cruz i as serwisowy Skowrońskiej-Dolaty sprawiły, że szala zwycięstwa zaczęła przechylać się na stronę gospodyń (15:12). Jednak to nie był koniec emocji w tym spotkaniu, bowiem po udanej zagrywce Maji Poljak i szczelnym bloku podopieczne trenera Micelliego doprowadziły do remisu. W pewnym momencie zespół ze Stambułu miał nawet okazję, aby odskoczyć od rywalek na dwa oczka, ale w ataku pomyliła się Havelkova. W dodatku w decydujących momentach w szeregach Eczacibasi fatalnie spisywała się Demir, a Rabita kroczyła do końcowego sukcesu. Przyjezdne ratowały się skuteczną postawą w bloku, ale ostatnie słowo należało do Rabity, która po bloku na Gümüs triumfowała 27:25.

Rabita Baku (AZE) – Eczacibasi VitrA Stambuł (TUR) 3:0
(25:21, 25:12, 27:25)

Rabita: Rourke (8), Krsmanović (7), Dixon (8), Cruz (12), Tomkom (1), Skowrońska-Dolata (15), Castillo (libero) oraz Banwarth, Starović i Horvath
Eczacibasi: Picussa (5), Karakoyun (1), Gümüs (9), Havelkova (7), Demir (11), Poljak (9), Kuzubasioglu (libero) oraz Usić, Cansu, Hanke i Ercan