Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > LM: Dinamo Kazań najlepszym klubem w Europie

LM: Dinamo Kazań najlepszym klubem w Europie

Siatkarki VikifBanku Stambuł nie zdołały obronić tytułu zdobytego przed rokiem. W finale Ligi Mistrzyń rozgrywanym w Baku Turczynki uległy 0:3 Dinamo Kazań. Rosjanki zwłaszcza w drugim secie zagrały koncertowo.

Przed spotkaniem faworytkami były siatkarki VakifBanku Stambuł, które w półfinale wygrały z wicemistrzem Turcji Eczacibasi Stambuł 3:1. Natomiast zespół Dinama Kazań w trzech setach pokonał gospodynie turnieju Final Four Ligi Mistrzyń w trzech setach. Początek meczu należał do triumfatorek sprzed roku, które objęły prowadzenie 3:0. Rosjanki bardzo szybko odpowiedziały i doprowadziły do remisu po 3, a chwilę później uzyskały przewagę (5:3). Na pierwszej przerwie technicznej minimalne prowadzenie miały siatkarki z Kazania (8:7). Po powrocie na boisko z lepszej strony pokazały się Turczynki (11:8). O czas poprosił Riszat Giljazutdinow. Po nim Rosjanki doprowadziły do remisu po 11, ale siatkarki VakifBanku ponownie objęły prowadzenie (15:11). Zespół Dinama zrównał się z rywalkami (16:16) i od tego momentu gra toczyła się punkt za punkt. W końcówce więcej zimnej krwi zachowały Rosjanki, które wygrały 25:23.

W kolejnej odsłonie Turczynki wyszły na prowadzenie 3:1 i tyle dobrego pokazały w secie drugim. Siatkarki z Kazania z każdą kolejną akcją grały coraz lepiej. VakifBank popełniał proste i niewymuszone błędy, dodatkowo nie mógł znaleźć recepty na Jekaterinę Gamową (11:5, 14:6, 21:10). Podopieczne Riszata Giljazutdinowa mając taką przewagę, spokojnie kontrolowały przebieg seta do końca, pewnie wygrywając 25:11. Dinamo kontynuowało swoją dobrą grę również w trzeciej partii i szybko wyszło na prowadzenie 6:3. Turczynki zdołały doprowadzić do remisu po 9. Gra się wyrównała, ale VakifBank potrzebował wielkiego zrywu i zawodniczki, która weźmie ciężar gry na swoje barki. Nic takiego się nie zdarzyło, dlatego Rosjanki zdołały odskoczyć na trzy oczka (19:16). Turczynki zbliżyły się do rywalek tylko na jedno oczko. Podopieczne trenera Giljazutdinowa nie pozwoliły sobie wyrwać zwycięstwa w tym secie, wygrały 25:23 i w całym spotkaniu 3:0.

Dinamo Kazań (RUS) – VakifBank Stambuł (TUR) 3:0
(25:23, 25:11, 25:23)

Dinamo: Borodakowa, Larson-Burbach, Gamowa, Starczewa, Del Core, Moroz, Ulanowa (libero) oraz Malkowa i Woronkowa
VakifBank: Sonsirma, Brakocević, Toksoy, Fürst, Aydemir, Costagrande, Karadayi (libero) oraz Nikolić, Önal, Akin i Uslupehlivan