Strona Główna > Aktualności > I liga mężczyzn > I liga M: Smutek w Kętach, Avia pewna ligowego bytu

I liga M: Smutek w Kętach, Avia pewna ligowego bytu

Beniaminek ze Świdnika zakończył sezon 2013/2014, zapewniając sobie utrzymanie na zapleczu PlusLigi. Podopieczni Marcina Jarosza po dwóch wygranych na własnym terenie poszli za ciosem, pokonując Kęczanina Kęty 3:1, który żegna się z I ligą mężczyzn.

W kęckiej hali można było wyczuć jakie napięcie panuje przed trzecim spotkaniem o miejsca 9-12 pomiędzy miejscowym Kęczaninem a Avią Świdnik. Początek spotkania był bardzo nerwowy. Wpływ na to miał m.in. fakt, że zdziesiątkowani kontuzjami gospodarze doznali jeszcze jednej, poważnej straty. Kontuzji nogi doznał Jacek Faron, który z hali trafił do szpitala. Kiedy set wchodził w decydującą fazę, żaden z zespołów nie potrafił uzyskać znaczącej przewagi. Przy stanie 26:26 dwie akcje wygrali siatkarze ze Świdnika i to oni rozstrzygnęli seta na swoją korzyść.

Po zmianie stron obraz gry nie uległ zmianie. Oba zespoły szły niemal punkt za punkt. Na pierwszej przerwie technicznej lepsi byli podopieczni Marcina Jarosza, prowadząc tylko jednym punktem. Po wznowieniu gry Avia zaatakowała odważniej czego rezultatem była trzypunktowa zaliczka na drugiej przerwie technicznej. Zespół Marka Błasiaka nie był w stanie sprostać naporowi ekipy z Lubelszczyzny, która wygrała drugą odsłonę meczu 25:21.

W trzeciej odsłonie meczu zespół znad Soły zaatakował odważniej. Mimo że inicjatywa wciąż leżała po stronie przyjezdnych (8:7), Jarosław Macionczyk i spółka prowadzili na kolejnej przerwie 16:13. W końcówce seta Kęczanin nie dał sobie wydrzeć zwycięstwa, zwyciężając 25:23. Wygrana w końcówce rozbudziła nadzieje wśród kęckich kibiców. Nie na długo, bowiem Avia szybko uzyskała dwupunktową zaliczkę, sukcesywnie ją powiększając. Drużyna trenera Błasiaka próbowała jeszcze gonić rywali, jednak goście nie zwalniali tempa, pokonując Kęczanina 25:21.

Było to trzecie zwycięstwo Avii w play-out, które zagwarantowało podopiecznym Marcina Jarosza pozostanie w gronie pierwszoligowców. Z zapleczem PlusLigi po dwóch sezonach żegna się Kęczanin, który niemal od początku rozgrywek zmagał się z plagą kontuzji. Być może na skutek reorganizacji ekstraklasy zespół Marka Błasiaka ponownie znajdzie się w I lidze mężczyzn. Jednak na ostateczne decyzje trzeba będzie jeszcze poczekać.

UMKS Kęczanin Kęty – ASPS Avia Świdnik 1:3
(26:28, 21:25, 25:23, 21:25)
stan rywalizacji 3:0 dla Avii
Avia pozostaje w I lidze mężczyzn

Kęczanin: Macionczyk, Gaweł, Faron, Biegun, Błasiak, Pietraszko, Toczko (libero) oraz Popik, Zarankiewicz, Mysera i Surma
Avia: Stępień, Misztal, Peszko, Szaniawski, Pawłowski, Guz, Głód (libero) oraz Zalewski, Gonciarz i Kołodziejczyk