Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Niemcy M: Faza zasadnicza zakończona

Niemcy M: Faza zasadnicza zakończona

Zakończyła się już faza zasadnicza w lidze niemieckiej siatkarzy. Wygrali ją siatkarze Berlin Recycling Volleys. Już w weekend rozpocznie się faza pre-play-off, w której cztery ostatnie zespoły powalczą o prawo gry w rundzie play-off.

Ostatnia kolejka rozpoczęła się w środę punktualnie o godzinie 19:30. Pewni już swoich miejsc, odpowiednio trzeciego i piątego, ekipy Generali Haching i evivo Duren stoczyły trzysetowy, ale zacięty bój. W każdym z setów walka trwała niemal do samego końca, a o wyniku zadecydowała nieco lepsza gra Generali w ataku i bloku. Obie ekipy zagrały na bardzo wysokim poziomie w ataku, siatkarze Generali osiągnęli aż 60% skuteczności w tym elemencie, evivo miało 54%. Rywalizację w bloku gospodarze wygrali w stosunku 11:6. 17 punktów dla Generali Haching zdobył Jan-Philipp Marks, ale należy wspomnieć, że każdy z zawodników miał swój udział w zwycięstwie. MVP wybrano libero Toma Strohbacha, w pokonanej ekipie natomiast wyróżniono rezerwowego rozgrywającego Evana Barry’ego.

Generali Haching – evivo Düren 3:0
(25:22, 28:26, 25:22)

Zarówno Moerser SC, jak i CV Mitteldeutschland były przed środowym meczem pewne swoich miejsc, odpowiednio 6. i 9. W pierwszym secie trwała zacięta walka na przewagi, ale za to w drugim od stanu 21:19 drużyna Artura Augustyna zdołała zdobyć zaledwie jeden punkt i przegrywała już w meczu 2:0. W trzecim secie „Piraci” poderwali się do walki i odskoczyli na 21:13 i taka przewaga pozwoliła im wygrać tę partię. W czwartym secie siatkarze Moerser SC postawili już kropkę nad „i”, w pełni kontrolując boiskowe wydarzenia. Artur Augustyn zdobył 6 punktów, 5 z nich atakiem (56%) i jeden blokiem. 21 punktów zdobył Joren Zeeman, dla zwycięskiej ekipy 24 oczka zdobył Itamar Stein, ale MVP wybrany został libero Óscar Rodriguez Capel.

Moerser SC – CV Mitteldeutschland 3:1
(28:26, 25:20, 20:25, 25:19)

TV Rottenburg i VSG Coburg/Grub walczyły o miejsce 7. i ostatecznie przypadło ono drużynie trenera Mullera-Angstenbergera. Na brak emocji podczas tego spotkania nie można było narzekać. W dwóch pierwszych setach to jednej, to drugiej ekipie udało się wypracować kilkupunktową przewagę i „dowieźć” ją do końca i w efekcie w meczu było 1:1. W trzecim secie gospodarze prowadzili już 16:12, ale ostatecznie wygrali go dopiero po zaciętej walce na przewagi. Taka wygrana wyraźnie podbudowała zespół, bo w kolejnej partii już dominował na boisku. Zespół z Rottenburga bardzo dobrze zagrał w bloku, wygrywając rywalizację w tym elemencie 18:8. Obie ekipy nie błyszczały w ataku, TV Rottenburg miało 41% efektywność, natomiast VSG 35%. Obie drużyny mocno ryzykowały zagrywką i obu ekipom udało się utrudnić przyjęcie przeciwnikowi. Gospodarze odbierali serwis ze skutecznością 29%, natomiast w ekipie pokonanej wskaźnik ten wynosił 34%. MVP został zdobywca 14 punktów, Friederich Nagel, należy jednak przyznać, że w zespole nie było zdecydowanego lidera, każdy przyczynił się do sukcesu. Po przeciwnej stronie siatki było inaczej, liderem był zdobywca 25 punktów, Daniel Malescha. TV Rottenburg już 16 marca rozpocznie rywalizację w fazie pre-play-off z VC Dresden, natomiast VSG 15 marca stanie do walki z CV Mitteldeutschland. Zwycięzcy rywalizacji zagrają w fazie play-off.

TV Rottenburg – VSG Coburg/Grub 3:1
(21:25, 25:20, 31:29, 25:14)

Berlin Recycling Volleys miało jeszcze szansę na zajęcie pierwszego miejsca i ją wykorzystało. Spotkanie z najsłabszym – VC Dresden – nie należało jednak do łatwych. W dwóch pierwszych setach na parkiecie trwała zacięta walka i po dwóch grach na przewagi w meczu było 1:1, w dwóch kolejnych odsłonach dominacja mistrzów kraju była już bezdyskusyjna. – Chociaż przegraliśmy ten mecz, możemy być zadowoleni z pierwszych dwóch setów. Pokazaliśmy aktualnym mistrzom Niemiec, że potrafimy grać w siatkówkę. W pierwszym secie odrzuciliśmy rywala od siatki, co oznaczało, że grali na „wysokiej piłce”. Może nie blokowaliśmy, ale dobrze podbijaliśmy ataki rywala i byliśmy skuteczni w kontrach. Kolejna partia zaczęła się od naszego prowadzenia i wtedy trener Lebedew postanowił zmienić rozgrywającego, co odmieniło grę zespołu. Niestety tym razem przegraliśmy tę partię na przewagi. Trzeci set początkowo był wyrównany, później w naszych szeregach pojawiły się głupie błędy i oddaliśmy rywalom tego seta do 16. W 4. secie to był pogrom. Mecz uważam za udany – opowiada Alan Wasilewski, który zagrał bardzo dobre zawody. Z 15 oczkami był najlepiej punktującym zawodnikiem w zespole. Jedenaście z nich zdobył atakiem (73% skuteczności), do tego dołożył trzy bloki i były to jedyne bloki, jakimi popisał się zespół z Drezna. Dla mistrzów Niemiec aż 26 punktów zdobył Robert Kromm, ale MVP został Kawika Shoji, który zmienił w trakcie meczu Sebastiana Kuhnera. Siatkarzy VC Dresden czekają teraz ważne mecze. – Jeżeli zagramy na podobnym poziomie przeciwko rywalowi w pre-play-off, może uratujemy ten sezon – ma nadzieję młody środkowy.

VC Dresden – BR Volleys Berlin 1:3
(29:27, 25:27, 16:25, 10:25)

Faza play-off rusza 26 marca. W ćwierćfinale TV Ingersoll Buhl Łukasza Szarka zagra z evivo Duren, a Moerser SC z Generali Haching. Rywali dla Berlin Recycling Volleys i VfB Friedrichshafen wyłoni faza pre-play-off.