Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > System challenge podczas finałów Ligi Mistrzów i Mistrzyń

System challenge podczas finałów Ligi Mistrzów i Mistrzyń

fot. archiwum

Jak informuje oficjalna strona CEV, podczas turniejów finałowych Ligi Mistrzów w Ankarze, jak i Ligi Mistrzyń w Baku po raz kolejny testowany będzie system challenge. To następny krok do przekonania władz europejskiej i światowej siatkówki do powtórek wideo.

Zapis video spotkania, który za zadanie ma pomóc drużynom, które nie zgadzają się z podjętą decyzją, był już testowany podczas poprzednich edycji Ligi Mistrzów, a także mistrzostw Europy 2013. Tym razem technologia użyta przy rejestracji meczu, która pozwala na weryfikację spornych decyzji, będzie tym samym zapisem, który używany jest we włoskiej Serie A. Reguły systemu challenge pozostają niezmienione.

Kapitanowie drużyn mają prawo do podważenia decyzji sędziów poprzez zgłoszenie chęci obejrzenia zapisu spornej akcji. Jednakże jeśli w danym secie zapisy akcji nie zmieniły decyzji sędziów dwukrotnie, drużyna nie będzie mogła zgłosić kolejnego protestu odnośnie decyzji aż do następnego seta.

Aby uniknąć kar za zwalnianie akcji spotkania, drużyny mogą podważyć jedyne decyzje sędziów dotyczące tego, czy piłka była w boisku, czy też w polu autowym, czy piłka dotknęła antenki, czy zawodnik dotknął siatki lub czy zawodnik nastąpił na końcową linię boiska podczas wykonywania zagrywki.Analizy sytuacji poddanej ponownej ocenie dokonać powinien drugi sędzia, po czym musi podjąć decyzję wspólnie z pierwszym sędzią poprzez bezprzewodowy system komunikacji. – Europejska Konfederacja Siatkówki pragnie nie tylko pomóc sędziom w podejmowaniu istotnych decyzji, ale również stworzyć widowisko jeszcze bardziej ciekawe dla kibiców – twierdzi prezydent CEV, André Meyer. Technologia dostępna dzisiaj na rynku z całą pewnością jest doskonałym narzędziem, aby utrzymać nasz sport na równi z nowoczesnym światem.

źródło: CEV, inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
europejskie puchary

Tagi przypisane do artykułu:
, , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2014-03-12

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved