Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Sebastian Świderski: Lepsze jest wrogiem dobrego

Sebastian Świderski: Lepsze jest wrogiem dobrego

fot. Sabina Bąk

Po dwumeczu kędzierzyńsko-olsztyńskim w ramach I rundy play-off podopieczni Sebastiana Świderskiego wypracowali znaczną zaliczkę. - Nasza forma idzie w górę, więc na pewno gra się nam łatwiej - o dyspozycji swoich podopiecznych mówił szkoleniowiec.

Indykpol AZS Olsztyn to niewygodny przeciwnik dla ZAKSY?

Sebastian Świderski:AZS Olsztyn to zawsze wymagający rywal. ZAKSA miała trochę szczęścia, że zagrała z AZS-em ostatnią kolejkę, przed samą fazą play-off. Nasza forma idzie w górę, więc na pewno gra się nam łatwiej. Tak jak powiedział Krzysztof Stelmach, na początku sezonu zgrywamy się, zawodnicy wracają z różnych imprez sportowych, także potrzeba więcej gry. Obecnie wszystko ukierunkowane jest na fazę play-off. Nie ma ciężkiego treningu, gramy na świeżości. Drużyna z Olsztyna jest niewygodnym przeciwnikiem wtedy, kiedy pozwoli jej się grać. Przede wszystkim mam na myśli sytuację, gdy dograją sobie piłkę do siatki, wtedy są bardzo groźni. W Uranii bardzo ciężko nam się gra, nie potrafimy się tam odnaleźć od kilku sezonów. Myślę, że te trzy zwycięstwa to dla nas dobry moment, aby przełamać halę w Olsztynie.

Dużo rozegranych spotkań z tym samym przeciwnikiem to plus dla ZAKSY czy raczej minus?Uważam, że może być problem z koncentracją. Trudno się motywować na spotkanie z tym samym rywalem. W pewnym momencie, gdy wygrywa się drugie lub trzecie spotkanie z rzędu, to na pewno na czwarty mecz z motywacją może być problem. Dla ZAKSY czwarty mecz będzie najważniejszy, bo będzie to spotkanie w ramach Pucharu Polski, będzie trzeba dużo pracować mentalnie z zawodnikami, żeby podeszli na sto procent zaangażowani do meczu. W mojej ocenie w parze ZAKSA – AZS dużo zależy od nas. Jeżeli my będziemy grali swoją siatkówkę, to będzie nam łatwiej walczyć z drużyną z Olsztyna o zwycięstwo. Siatkówka to sport, więc wszystko może się zdarzyć. Cztery dni przed nami, z tego trzy dni będziemy ciężko pracować, aby zdobyć puchar. Przygotowanie będą troszkę inne, bo takie imprezy rządzą się swoimi prawami.

Wydaje się, że forma ZAKSY idzie w górę…

Cieszę się, że wygrywamy. Dostarczamy swoją grą radość kibicom, bo było różnie. W przeszłości różne gromy się na nas sypały, różnie się o nas pisało czy mówiło. Czy słusznie, czy niesłusznie? To zostawiam ocenie kibicom. My robimy swoje, ciężko trenujemy, a wahania formy ma każda drużyna. Najważniejsze jest to, żeby wygrywać najważniejsze spotkania w lidze, a one są przed nami.

Będzie jakaś specjalna motywacja przed meczami w ramach rozgrywek Pucharu Polski?

– Jesteśmy obrońcami, to chyba jest wystarczająca motywacja. Znamy smak zwycięstwa, znamy smak podniesienia pucharu do góry oraz radość, która panuje po zdobyciu tego trofeum. Będziemy chcieli zdobyć Puchar Polski. Według mnie nie jedziemy tam w roli faworytów. W zeszłym roku jechaliśmy do Częstochowy jako druga, trzecia ekipa, która może wywołać sensację, w tym roku jest podobnie. Z pewnością będziemy walczyć, pierwszą przeszkodą jest drużyna z Olsztyna. Mam nadzieję że skończy się tak jak w ostatnich trzech spotkaniach.

Niewątpliwie w meczach z AZS-em zagrywka ZAKSY to jeden w wyróżniających elementów siatkarskiego rzemiosła. To jest wasza taktyka?

– Zagrywka na pewno jest ważnym elementem. U każdego przeciwnika szukamy punktów, w które chcemy trafiać. Czasami decyzja jest podejmowana pod wpływem chwili, pod wpływem danego ustawienia, pod wpływem momentu, w którym zawodnik przeciwny gra słabiej. Także to nie jest wariant założony przed meczem, który jest niezmienny. W meczu z Olsztynem nie mamy twardej taktyki, która jest ustalana przed meczem, cały czas coś zmieniamy. Zostało nam jeszcze kilka spotkań z AZS-em i nie chciałbym odkrywać wszystkich kart. Będziemy jeszcze „mieszać”. Ten system się sprawdza, a ja jestem zwolennikiem teorii – lepsze jest wrogiem dobrego.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
PlusLiga

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2014-03-09

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved