Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > przepisy > Nowy przepis dotyczący libero uchwalony

Nowy przepis dotyczący libero uchwalony

fot. archiwum

Działacze CEV nie próżnują. W minionych dniach, podczas zjazdu w Luksemburgu wprowadzili nowy przepis, pozwalający drużynom na zmianę nominalnego libero występującego w spotkaniu najpóźniej na godzinę przed meczem.

Podczas spotkania zarządu Wydziału ds. Administracji Europejskiej Federacji Siatkówki podjęta została uchwała, że nominalny libero może zostać wskazany przez szkoleniowca na późniejszym etapie niż dotychczas – godzinę przed oficjalnym rozpoczęciem meczu. Uchwała ta ma natychmiastowy skutek, a swoje zastosowanie znajduje na wszystkich poziomach rywalizacji pod banderą CEV-u.

Dokonana przez włodarzy zmiana jest o tyle istotna, że zapewnia ona trenerom większą swobodę w doborze zawodników. Dyspozycja libero może być weryfikowana chociażby podczas treningu bezpośrednio poprzedzającego rozgrywane spotkanie, nawet jeśli odbywa się na krótko przed meczem. Nie zmieniła się jednak zasada, że w oficjalnym zgłoszeniu składu na dany turniej od razu należy wymienić oba nazwiska potencjalnych libero. Nie uległo zmianie także to, że zawodnik, który nominalnie występuje na tej pozycji może zostać zgłoszony jako przyjmujący i pojawi się chociażby na zagrywce lub przebywać będzie na boisku w tym samym czasie co „konkurent” w wyścigu do wyjściowego składu, wzmacniając tym samym przyjęcie, czy obronę.

Wracając jednak do istoty podjętej przez CEV uchwały – zmiana musi zostać zakomunikowana przez menadżera drużyny lub pierwszego trenera głównemu sędziemu lub superwizorowi, który to zobligowany jest do natychmiastowego powiadomienia telewizji transmitującej spotkanie, oficjalnym statystykom oraz zgłoszona do e-protokołu. Następnie zweryfikowany e-protokół powinien zostać podpisany przez kapitana oraz szkoleniowca po przyjeździe do hali. Natomiast jeśli nie dojdzie do zmiany na pozycji libero, wówczas jako nominalnego uważa się tego zawodnika, który został zgłoszony jako pierwszy i automatycznie oznaczany jest jako taki w elektronicznym protokole zawodów.Wydaje się, że decyzja ta podjęta została słusznie dając drużynom większe pole manewru, czy okaże się jednak często wykorzystywana w praktyce, przekonamy się dopiero za jakiś czas.

 

źródło: cev.lu, inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
przepisy

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2014-03-09

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved