Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PlusLiga: Pierwsze zwycięstwo kędzierzynian w ćwierćfinale

PlusLiga: Pierwsze zwycięstwo kędzierzynian w ćwierćfinale

Podopieczni Sebastiana Świderskiego, siatkarze ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, wygrali w trzech setach z AZS-em Olsztyn i prowadzą w ćwierćfinale PlusLigi 1:0. Olsztynianie jedynie w drugiej partii postawili większy opór swoim rywalom.

Do składu ZAKSY powrócił Grzegorz Bociek, jednak nie wyszedł w pierwszej szóstce. Gospodarze dobrze weszli w spotkanie, szybko objęli kilkupunktowe prowadzenie, które na pierwszej przerwie technicznej wynosiło cztery oczka (8:4). Na środku skutecznie grał Łukasz Wiśniewski, na parkiecie pojawił się także Bociek. Przy stanie 13:8 dla ZAKSY o czas poprosił trener Krzysztof Stelmach. Po przerwie gra olsztynian poprawiła się, pojedynczym blokiem na Marcinie Możdżonku popisał się Matti Oivanen, punkt bezpośrednio z zagrywki zdobył Pablo Bengolea i akademicy tracili do rywali tylko jedno oczko (13:14). Toczyła się walka punkt za punkt. Jednak w końcówce gospodarze odskoczyli, skutecznie grał Dick Kooy i Dominik Witczak, który powrócił na parkiet i właśnie Holender skutecznym atakiem z lewego skrzydła zakończył pierwszą partię (25:19).

Olsztynianie nie spuścili głów i lepiej zaczęli drugiego seta, od trzypunktowego prowadzenia na pierwszej przerwie technicznej (8:5). Po skutecznym ataku Witczaka mieliśmy remis po 10, a po asie serwisowym Michała Ruciaka kędzierzynianie wyszli na prowadzenie 11:10. Jednak po chwili akademicy odbudowali przewagę (14:11). Gospodarze zaczęli grać dobrze w obronie i kończyć kontrataki. Kooy doprowadził do remisu po 14, o czas poprosił trener Stelmach. Grzegorz Szymański został zablokowany i kędzierzynianie mieli dwupunktową przewagę (17:15). Jednak podopieczni Sebastiana Świderskiego zaczęli popełniać błędy, co wykorzystali olsztynianie, tracąc oczko do rywali (19:20). ZAKSA ponownie wyszła na prowadzenie po skutecznym ataku Boćka (23:20). Akademicy ponownie zbliżyli się do przeciwników po ataku z szóstej strefy Bengolei (22:23). Jednak w końcu Argentyńczyk został zablokowany i kędzierzynianie wygrali 25:23.

Początek trzeciej odsłony należał do ZAKSY, gospodarze szybko objęli prowadzenie (7:4). Po bloku Pawła Zagumnego na Grzegorzu Szymańskim było już 11:8, Wiśniewski dołożył mocną zagrywkę i z każdą kolejną akcją przewaga kędzierzynian się powiększała (15:10). Piotr Łuka został ukarany czerwoną kartką za dyskusje z sędziami i siatkarze zeszli na drugą przerwę techniczną (16:10). Olsztynianie popełniali proste błędy (22:12). Kibice zgromadzeni w hali Azoty zaczęli już świętować zwycięstwo swojej drużyny. W końcówce gospodarze trochę się rozluźnili, akademicy odrobili kilka punktów, ale ostatecznie wygrali podopieczni Sebastiana Świderskiego 25:19 po skutecznym ataku Wojciecha Ferensa. MVP spotkania został rozgrywający ZAKSY, Paweł Zagumny. Drugie spotkanie w sobotę o godzinie 18.00.

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Indykpol AZS Olsztyn 3:0
(25:19, 25:23, 25:19)

stan rywalizacji play-off: 1:0 dla ZAKSY Kędzierzyn-Koźle

ZAKSA: Witczak (9), Zagumny (4), Wiśniewski (7), Kooy (10), Ruciak (9), Możdżonek (6), Gacek (libero) oraz Ferens (1), Bociek (5), Lewis i Polański
AZS: Dobrowolski (1), Bengolea (13), Buszek (8), Szymański (10), Oivanen (5), Hain (2), Żurek (libero) oraz Pająk, Sobala (1), Łuka (1) i Krzysiek (2)