Strona Główna > Aktualności > rozgrywki młodzieżowe > 1/4 finału mistrzostw Polski juniorek za nami

1/4 finału mistrzostw Polski juniorek za nami

W ośmiu miastach w miniony weekend rozegrano turnieje ćwierćfinałów mistrzostw Polski juniorek. Szesnaście najlepszych zespołów uzyskało awans do półfinału, ale nie ma wśród nich uważanych za mocne zespołów Sparty Warszawa i Legionovii Legionowo.

Grupa 1 rozgrywała swoje mecze w Wieliczce. W podgrupie A mistrzynie Małopolski pewnie wygrały oba spotkania bez straty seta, drugie miejsce zajął zespół z Jarosławia, który pokonał Pogoń Proszowice 3:1. W podgrupie B oba swoje mecze przegrała Jedynka Ostrowiec Św., a o miejscach zadecydował świetny mecz pomiędzy Legionovią a Szóstką Biłgoraj wygrany przez te pierwsze po tie-breaku. W niedzielnych meczach decydujących o awansie do półfinału emocji było już mniej. Legionovia dość gładko w trzech setach uległa siatkarkom z Jarosławia, MOS Wieliczka z kolei 3:1 pokonał Szóstkę Biłgoraj i awansował do kolejnego etapu rozgrywek.

Ciekawie było w Rzeszowie już od piątku, kiedy to pierwszego dnia w podgrupie B Sparta Warszawa uległa AZS-owi UMCS Lublin 1:3. Ob zespoły w sobotę wygrały swoje mecze z Victorią Cieszyn i awansowały do niedzielnych meczów o wszystko. W podgrupie A równych sobie nie miał zespół gospodyń, który pewnie zajął pierwsze miejsce. Do finału awansowała również Piątka Sandomierz, która wygrała po tie-breaku z Tomasovią Tomaszów Lubelski. Taki układ wyników spowodował, że w meczu o awans Developres spotkał się ze Spartą. Wiadomo było, że jeden z faworytów pożegna się walką o medale już na etapie ćwierćfinału. Padło na zespół ze stolicy, który przegrał w trzech setach i odpadł z dalszej rywalizacji. W drugim meczu lublinianki nie miały zbyt wielu problemów z pokonaniem zespołu z Sandomierza i awansowały do turnieju półfinałowego.

W grupie 3 jak burza przez wszystkie mecze przeszedł zespół MOS Wola Warszawa. Mające w swoim składzie dwie kadrowiczki – Paulinę Bałdygę oraz Malwinę Smarzek – warszawianki wygrały wszystkie swoje mecze bez straty seta, w decydującym spotkaniu rozbijając Libero Starogard Gdański. W drugim półfinale spotkały się zespoły Zrywu-Volley Iława oraz Sparty Braniewo. Zdecydowanie lepsze okazały się te pierwsze i po trzysetowym pojedynku uzyskały awans do turnieju półfinałowego.

W okrojonym składzie spotkały się w Białymstoku zespoły z gr. 4. W podgrupie B rozegrano tylko jeden mecz, w którym Pałac Bydgoszcz wygrał 3:1 z Orłem Malbork. Okazało się, że obie te drużyny w niedzielę wywalczyły awans do dalszych gier. Z podgrupy A na pierwszym miejscu wyszedł zespół Truso Elbląg, który potem przegrał 0:3 z Orłem, na drugim Sokół Mogilno, który w niedzielę nie był w stanie powalczyć z bydgoszczankami.

W Gdańsku w podgrupie A Gedania wygrała swoje oba mecze bez straty seta, pokonując kolejno Chemika Police i Trzynastkę Zielona Góra. W meczu o drugie miejsce policzanki pewnie rozprawiły się z Trzynastką, zachowując nadzieje na awans. W podgrupie B równych sobie nie miał PTPS Piła. W meczu decydującym o drugim miejscu o zwycięstwie rozstrzygał tie-break, w którym Tygrysy Strzelin pokonały Aresa Nowa Sól. W niedzielnych meczach o awans do półfinału drużyny z Piły i Gdańska nie dały rywalom szans. Gedania pokonała 3:0 zespół ze Strzelina, z kolei PTPS awansował po wygranej w takim samym stosunku z Chemikiem.

Ciekawie zaczęła się rywalizacja w podgrupie B w Goleniowie. W piątkowym meczu MKS Świdnica pokonał 3:2 UKS ZSMS Poznań i jak się okazało, był to mecz o pierwsze miejsce, bowiem w sobotę oba zespoły po 3:0 wygrały z MKS-em 16 Łódź. W podgrupie B Barnim Goleniów bez straty seta wygrał z Amberem Kalisz i Sokołem Drezdenko. Kaliszanki zajęły drugie miejsce, pokonując Sokoła, ale w niedzielę w meczu z MKS-em Świdnica nie miały już większych szans. Oprócz świdniczanek awans do półfinału wywalczył Barnim Goleniów, który w decydującym meczu pokonał 3:1 zespół z Poznania.

W grupie 7 we Wrocławiu równych sobie nie miały siatkarki Impelu Gwardii. Bez straty seta przeszły przez podgrupę A, pokonując kolejno Jedynkę Kluczbork i Jedynkę Rybnik, która zajęła ostatecznie 2. miejsce. W podgrupie B najlepszy okazał się zespół Silesii Volley. Do niedzielnego finału awansowały po wygranej 3:1 z Maratonem Krzeszowice również siatkarki bełchatowskiej Skry. W niedzielę wicemistrzynie województwa łódzkiego musiały jednak uznać wyższość gwardzistek, chociaż mecz rozpoczęły od wygrania pierwszego seta. W drugim meczu finałowym Silesia Volley, mistrz województwa śląskiego, pokonała 3:1 brązowego medalistę ze swojego regionu i pewnie awansowała do turnieju półfinałowego.

W Nysie spotkały się zespoły grupy 8. W podgrupie A pierwsze miejsce zajął zespół MKS-u Dąbrowa Górnicza, który najpierw pokonał 3:0 gospodynie turnieju, a potem wygrał z ŁKS-em MG13 Łódź 3:1. W meczu, który – jak się potem okazało – decydował o drugim miejscu, NTSK Nysa stoczył zacięty mecz z łodziankami, który wygrał po tie-breaku. W podgrupie B oba swoje mecze wygrał Dargfil Tomaszów Mazowiecki, drugie miejsce zajął Poprad Stary Sącz, który pokonał 3:1 Karpaty Krosno. W meczach finałowych nie było niespodzianek. MKS Dąbrowa Górnicza wygrał 3:1 z Popradem, tomaszowianki z kolei w identycznym stosunku pokonały NTSK Nysa i awansowały do turnieju półfinałowego.