Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Puchar Challenge M: Drugi z rzędu finał Andreoli Latina

Puchar Challenge M: Drugi z rzędu finał Andreoli Latina

Siatkarze Andreoli Latina drugi rok z rzędu zagrają w finale europejskich pucharów. Po zeszłorocznym finale Pucharu CEV, w tym sezonie walczyć będą o triumf w Pucharze Challenge. Tym razem awans do finału dała im wygrana nad BBSK Stambuł.

W pierwszym półfinale siatkarze Andreoli Latina pokonali turecki BBSK po trzysetowym pojedynku i do awansu do finału potrzebowali już tylko triumfu w dwóch setach. Podopieczni trenera Dario Simoniego szybko przystąpili do realizacji planu i od początku pierwszej partii zbudowali 2/3-punktową przewagę, którą utrzymywali przez większość partii (16:14). Wydawało się, że pewnie zmierzają do wygrania w tym secie. Turcy zaczęli jednak odrabiać straty i doprowadzili do długiej gry na przewagi. Dzięki znakomitej grze w obronie siatkarze Andreoli zdołali jednak odeprzeć napór rywali i zwyciężyli 36:34.

Turcy nie zamierzali jednak łatwo poddać się i w kolejnych dwóch partiach to oni byli górą. Gospodarze meczu rewanżowego znacznie poprawili skuteczność w ataku (75% w drugiej partii), dokładając dobrą grę w bloku (7 do 2 w tych dwóch partiach) i zagrywce (5 asów przy 1 asie Włochów). Taki obrót wydarzeń sprawił, że bilety do finału zaczęły się oddalać od włoskiej drużyny. Siatkarze z Italii zaczęli więc mocno czwartą partię, szybko budując przewagę (16:13 na drugiej przerwie technicznej). W końcówce włoska ekipa nie pozwoliła sobie już na wyrwanie zwycięstwa i triumfowała 25:19.

Chociaż przed zawodnikami był jeszcze tie-break, to zawodnicy z Serie A mogli się już cieszyć z awansu do finału Pucharu Challenge. Włosi do tie-breaka przystąpili rozluźnieni i od początku pozwolili rywalom na dyktowanie warunków. W efekcie set, a tym samym cały mecz, padł łupem zawodników BBSK.

W zwycięskiej ekipie najwięcej punktów zdobył Saša Starović, który na swoim koncie zapisał 26 oczek, w tym 21 zdobytych w ataku (47% skuteczności), 2 blokiem i 3 zagrywką.

BBSK Stambuł – Andreoli Latina 3:2
(34:36, 25:16, 25:21, 19:25, 15:13)

BBSK: Antanowicz (3), Hayirli (13), Celitāns (23), Cosković (16), Holmes (7), Kiyak (1), Mert (libero) oraz Özdemir (libero), Keskin (6), Mustedanović (13), Cihan (2) i Cin (4)
Andreoli: Gitto (8), Starović (26), Skrimow (17), Verhees (9), Sottile (4), Noda (14), Rossini (libero) oraz Michalovič (1), Fragkos 3, Candellaro, Tailli i Paris