Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PlusLiga: Kędzierzynianie dopełnili formalności

PlusLiga: Kędzierzynianie dopełnili formalności

Siatkarze ZAKSY Kędzierzyn-Koźle pokonując akademików z Olsztyna, zakończyli fazę zasadniczą rozgrywek, umacniając się na 4. miejscu tabeli ligowej. Olsztynianie mieli swoje szanse w trzecim secie, jednak w decydującym momencie do głosu doszli gospodarze.

Początek meczu w hali Azoty lepiej ułożył się dla kędzierzynian, którzy skorzystali z błędów rywali, a sami zdobywali punkty po soczystych atakach (6:4). W zespole z Olsztyna szwankowało przyjęcie, przez co Maciej Dobrowolski nie miał zbyt wielu okazji do gry środkiem, lecz kiedy już wystawił piłkę do Piotra Haina, to ten został efektownie zablokowany (4:7). Po momencie lepszej gry przyjezdni zmniejszyli straty do jednego oczka (7:8), jednak już chwilę później sytuacja wróciła do stanu poprzedniego po kilku atomowych atakach Dominika Witczaka (14:10). W kolejnych akcjach dobrze funkcjonował blok ZAKSY, na który nadział się między innymi Rafał Buszek, czym pogłębił dołek swojej ekipy (17:11). Statyczna i smętna gra olsztynian w tej partii była zdecydowanym przeciwieństwem tego, co na boisku prezentowali gracze z Opolszczyzny. Paweł Zagumny prowadził różnorodną grę, wielokrotnie uruchamiając swoich środkowych czy też grając z szóstej strefy (22:16). W końcówce koncertowo zagrał Witczak, który mocnym zbiciem zakończył seta (25:18).

Seta numer dwa od prowadzenia 2:0 rozpoczęli przyjezdni, jednak po kilku udanych blokach na Bartoszu Krzyśku na tablicy wyników pojawił się rezultat 6:4. Najjaśniejszą postacią w szeregach AZS-u był w tej części gry Pablo Bengolea, który jako jedyny regularnie kończył piłki w ataku (7:11). Od początku kędzierzyńsko-olsztyńskiego pojedynku z bardzo dobrej strony pokazywał się kapitan ZAKSY, Michał Ruciak. Przyjmujący, który nie najlepiej spisywał się w ostatnich tygodniach, ewidentnie miał dobry dzień i wielokrotnie kąsał zespół prowadzony przez trenera Stelmacha (16:10). Przestój gości spowodowany dużą ilością błędów własnych sprawił, iż różnica między obiema ekipami sięgnęła aż 8 oczek (18:10). Opiekun przyjezdnych starał się poprawić grę poprzez wprowadzenie na parkiet Łuki czy Łukasika, jednak na niewiele się to zdało. Po kolejnym bloku na Krzyśku ZAKSA stanęła przed szansą na wygranie seta. Skuteczny atak Wojciecha Ferensa zakończył partię wynikiem 25:15.

Na trzeciego seta trenerzy obu ekip wystawili zupełnie odmienione szóstki. W zespole z Kędzierzyna-Koźla już w drugiej partii na boisku zameldował się Pilarz, Ferens i Dan Lewis jako libero, a w secie trzecim cała trójka wybiegła w podstawowym zestawieniu. Krzysztof Stelmach zadecydował, iż szansę na zaprezentowanie swoich umiejętności dostanie Łuka, Łukasik, Sobala i Pająk. Zmiany w AZS-ie przyniosły dobry skutek, ponieważ pozytywne akcje Wojciecha Sobali i Piotra Łuki dały gościom prowadzenie na pierwszej przerwie technicznej (8:5). Błąd w ataku Marcina Możdżonka powiększył różnicę do czterech oczek (7:11), jednak kilka błędów olsztynian zniwelowało różnicę do jednego punktu (13:14). Środek seta upłynął pod znakiem walki atakujących. Na dobre zagrania Krzyśka równie pewnie i skutecznie odpowiadał Witczak, a wynik wciąż oscylował wokół remisu (19:19). Kluczowe dla losów seta okazały się zagrywki Michała Ruciaka, który trzykrotnie upolował Łukasika (22:19). W końcówce ważne piłki znów otrzymał Witczak, a ostatnie oczko w tym meczu zdobył Możdżonek, który zapunktował bezpośrednio zagrywką.

MVP spotkania: Michał Ruciak

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – AZS Olsztyn 3:0
(25:18, 25:15, 25:21)

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle: Witczak (14), Zagumny (3), Wiśniewski (6), Kooy (3), Ruciak (11), Możdżonek (13), Gacek (libero) oraz Pilarz, Ferens (4) i Lewis (libero)
AZS Olsztyn: Dobrowolski (1), Bengolea (5), Buszek (4), Szymański (4), Oivanen (1), Hain (4), Żurek (libero) oraz Sobala (5), Łukasik (1), Pająk, Krzysiek (7) i Łuka (3)