Strona Główna > Aktualności > I liga mężczyzn > I liga M: Szarpana gra w Świdniku, Avia z dwoma punktami

I liga M: Szarpana gra w Świdniku, Avia z dwoma punktami

W ostatnim spotkaniu fazy zasadniczej I ligi Avia Świdnik podejmowała Campera Wyszków. Mimo iż goście byli zdecydowanym faworytem, to gospodarze zgarnęli dwa punkty. Mecz pełen był zwrotów akcji i szarpanej gry w szeregach obu drużyn.

Spotkanie od punktowego bloku rozpoczęli goście – Kaczorowski i Szulik zatrzymali na siatce Jakuba Peszko. W kolejnej akcji przyjmujący wyszkowian udanie kiwnął i jego zespół prowadził już 2:0. Świdniczanie nie zamierzali jednak już na początku partii pozwolić przeciwnikowi na wypracowanie przewagi i dzięki dobrej postawie Wojciecha Pawłowskiego szybko wyrównali (po 4). Walka punkt za punkt toczyła się przez dłuższy czas. Dopiero kiedy, mimo podwójnego bloku, skutecznie zaatakował Rutecki , przyjezdni ponownie wypracowali przewagę (14:12). Po nieudanym ataku bombardiera Avii dystans dzielący oba zespoły wzrósł do trzech oczek, pozwalając przeciwnikom na grę punkt za punkt. Przy stanie 17:13 na boisku w miejsce Misztala pojawił się Kacper Gonciarz. Gospodarze zdołali zniwelować straty (18:19), głównie dzięki niezwykle efektownemu blokowi Daniela Szaniawskiego na Wójciku, jednak już chwilę później prowadzeni przez duet trenerski Chrzczonowski – Such siatkarze odrobili stracone punkty i zatrzymując na siatce Jakuba Guza , zapewnili sobie zwycięstwo w inauguracyjnej partii 25:22.

Druga odsłona miała zupełnie inny przebieg niż poprzednia. Siatkarze z Lubelszczyzny zaprezentowali niemalże wszystkie możliwości, by pokazać przeciwnikowi, że na ich terenie nie będzie łatwo wygrać. I rzeczywiście, swoją postawą w pierwszych akcjach drugiego seta pokazali, że potrafią walczyć. Pomogły im także błędy pojawiające się po stronie przeciwników. Dzięki świetnej postawie na środku siatki Michała Stępnia świdniczanie prowadzili 5:2, by chwilę później po atakach Guza i Pawłowskiego odskoczyć na 10:2. Kiedy kapitan gospodarzy popisał się dodatkowo asem serwisowym, a przewaga wynosiła już 11 punktów, o czas poprosił Konrad Chrzczonowski (15:4). Szkoleniowiec Campera robił, co mógł, by odwrócić losy tej partii, wprowadzając na boisko Ruteckiego czy Urbanowicza, na niewiele jednak się to zdało. Co prawda jego podopiecznym udało się kilkukrotnie zapunktować, jednak błędy własne wyszkowian oraz duży dystans wyraźnie przemawiały na korzyść gospodarzy. Set zakończył się wynikiem 25:16.

Wydawało się, że po tak wysokim zwycięstwie zespół Marcina Jarosza nie pozwoli już wydrzeć sobie z rąk tryumfu w całym spotkaniu. Wrażenie to utrzymywało się do drugiej przerwy technicznej trzeciego seta, na którą gospodarze schodzili, prowadząc 16:11. To wysokie prowadzenie było przede wszystkim zasługą lidera świdniczan – Wojciecha Pawłowskiego, który nie tylko był nie do zatrzymania w ataku, ale także dokładał kolejne oczka w polu serwisowym. Po obowiązkowej przerwie Camper powrócił na boisko jakby odmieniony – zawodnicy coraz rzadziej się mylili, coraz skuteczniej grając w ofensywie. Kiedy po bloku zaatakował Sebastian Wójcik, dystans dzielący oba zespoły zmalał do jednego punktu (21:20). Natomiast gdy lekkim, ale precyzyjnym zagraniem popisał się Jakub Urbanowicz, kibice zgromadzeni w świdnickiej hali byli świadkami remisu (22:22). W końcówce seta dwukrotnie pomylili się gospodarze, a przeciwnikom wystarczyło to, by odwrócić losy partii i rzutem na taśmę zwyciężyć 25:23.

Wraz z utratą punktu w ostatnim spotkaniu fazy zasadniczej świdniczanie stracili wszelkie, choćby czysto teoretyczne, szanse na awans do fazy play-off. Mimo tego nie wyszli na boisko w czwartej partii zdemotywowani. Na otwarcie kilka błędów popełnili przyjezdni, natomiast Peszko i Szaniawski zablokowali Wójcika. Kiedy kilkoma efektownymi zagraniami popisał się Pawłowski i Avia prowadziła już 7:4, o czas poprosił Chrzczonowski. Jego podopieczni nadal popełniali jednak zbyt wiele błędów, co przy dobrej postawie świdniczan powodowało, iż gospodarze ciągle utrzymywali prowadzenie. Na drugą przerwę techniczną obie drużyny schodziły przy stanie 16:9. Dysproporcja w wyniku wzrosła, gdy Szaniawski niezwykle efektownie zaatakował ze środka w trzeci metr, a akcję później Stępień zablokował Dariusza Szulika (19:10). W końcówce zespół z Wyszkowa odrobił kilka punktów, głównie za sprawą asów serwisowych Woronieckiego i Główczyńskiego, ale tak wysokiego prowadzenia świdniccy siatkarze nie dali sobie wyrwać, wygrywając czwartego seta 25:18 i doprowadzając tym samym do tie-breaka.

Decydującą odsłonę zdecydowanie lepiej rozpoczęli wyszkowianie – w ataku dobrze spisywali się Kaczorowski, Wójcik i Główczyński. Ten ostatni do swojego konta dopisał także kolejnego asa serwisowego. Gospodarzom przytrafiło się kilka pomyłek, których konsekwencją było trzypunktowe prowadzenie przeciwników przy zmianie stron (8:5). Wydawać by się mogło, że w secie granym do 15 trzypunktowa przewaga jest już dobrą zaliczką i pozwoli Camperowi na wygranie meczu, nic jednak bardziej mylnego. Na skrzydłach zameldowali się Peszko i Pawłowski, dwa razy zagrywką zapunktował Stępień i świdniczanie wyszli na prowadzenie (10:9). Co prawda gościom udało się jeszcze wyrównać, a walka punkt za punkt toczyła się przez kilka akcji, jednak gwoździem do trumny podopiecznych Konrada Chrzczonowskiego okazał się zdobyty przez Jakuba Guza punkt bezpośrednio z zagrywki, dający gospodarzom piłkę meczową (14:11). Sposobności tej co prawda nie udało się wykorzystać natychmiast, jednak już w kolejnej akcji siatkarze Avii Świdnik mogli cieszyć się ze zwycięstwa wartego dwa punkty do ligowej tabeli.

Avia Świdnik – Camper Wyszków 3:2
(22:25, 25:16, 23:25, 25:18, 15:12)

Składy drużyn:
Avia: Guz, Misztal, Pawłowski, Peszko, Stępień, Szaniawski i Głód (libero) oraz Zalewski, Baranowski, Gonciarz i Kołodziejczyk
Camper: Główczyński, Kaczorowski, Rutecki, Wójcik, Szulik, Zrajkowski, Stańczak (libero) oraz Zalewski, Urbanowicz, Pietkiewicz, Woroniecki i Obrębski