Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PlusLiga: Zwycięstwo częstochowian, Transfer bliżej play-off

PlusLiga: Zwycięstwo częstochowian, Transfer bliżej play-off

Podopieczni Marka Kardoša po zaciętym i emocjonującym meczu wygrali z Transferem Bydgoszcz 3:2. Akademicy przerwali serię pięciu porażek. Ekipa znad Brdy dzięki zdobytemu jednemu punktowi umocniła się na ósmej pozycji w tabeli.

Początek spotkania zaczął się od błędów, jednak nerwy szybciej opanowali bydgoszczanie. Wojciech Jurkiewicz i Marcin Waliński dwukrotnie zablokowali Michała Kaczyńskiego (6:3). Gospodarze szybko odrobili straty doprowadzając do remisu 6:6. Siatkarze znad Brdy prowadzili na pierwszej przerwie technicznej 8:6. Na boisku w częstochowskim zespole pojawił się Michał Kozłowski. Po asie serwisowym Jakuba Veselý był kolejny remis (10:10), ale w kolejnej akcji Miłosz Hebda posłał piłkę w aut. Z upływem czasu młody przyjmujący AZS-u grał coraz skuteczniej, jednak bydgoszczanie wciąż prowadzili (14:13). Po potrójnym bloku Transferu nastąpiła druga przerwa techniczna (16:15). Po powrocie na boisko skutecznym plasem popisał się Waliński. Bydgoszczanie zdobyli jeszcze 3 oczka, a dwa czasy wykorzystał Marek Kardoš. W ataku przełamał się Kaczyński, także ten zawodnik zablokował Carsona Clarka, ale to były tylko pojedyncze akcje, bydgoszczanie prowadzili 21:17. Po ataku ze środka Jana Nowakowskiego goście mieli piłkę setową. W kolejnej akcji Hebda zaatakował w aut i set padł łupem Transferu 25:18.

Już na początku drugiej partii asem serwisowym popisał się Dawid Murek, a po chwili dwa bloki zanotowali bydgoszczanie (4:2). Jednak gospodarze też punktowali w tym elemencie i był remis 5:5. Od tego momentu gra toczyła się punkt za punkt, ale krótko to trwało. Po tym, jak Nowakowski i Clark zablokowali Murka, było 10:7 dla siatkarzy znad Brdy. O czas poprosił trener Kardoš. Po przerwie skutecznym atakiem popisał się Bartosz Bednorz, który zastąpił Kaczyńskiego. Bydgoszczanie, przede wszystkim Nowakowski, Clark i Garrett Muagututia, grali dobrze w ataku (14:9). Widzowie mogli zobaczyć długą wymianę, którą skończył Hebda. Częstochowianie złapali wiatr w żagle, Hebda zapisał na swoim koncie blok, Murek asa serwisowego, a podopieczni Vitala Heynena zaczęli popełniać błędy (14:14). Na drugiej przerwie technicznej prowadzili bydgoszczanie (16:14). Wówczas to rozpoczęła się gra punkt za punkt. Gospodarzom zaskoczył blok i objęli prowadzenie (19:18). Wyrównana końcówka przyniosła wiele emocji. Trwała wymiana ciosów Murek – Clark – Bednorz – Jurkiewicz. Po ataku Bednorza była chwila zamieszania, jednak po sprawdzeniu piłka była w polu (25:24). W kolejnej akcji skutecznie atakował Murek i częstochowianie wygrali 26:24.

Set numer trzy rozpoczął się od skutecznego ataku Jakuba Veselý, a as serwisowy Clarka dał prowadzenie bydgoszczanom 4:2. Siatkarze Transferu dorzucili jeszcze dwa bloki i o czas poprosił trener Kardoš. Skutecznie zaatakował ze środka Wojciech Kaźmierczak. Marcin Wika został zablokowany, a Bednorz popisał się asem serwisowym i częstochowianie tracili tylko jedno oczko do rywali (5:6). Gra się wyrównała, po zagrywce Kaźmierczaka piłka „zatańczyła” na taśmie i szczęśliwie wpadła w pole siatkarzy Transferu (9:9). Częstochowianie za dyskusje z sędziami otrzymali żółtą kartkę za opóźnianie gry (14:14). Dwa skuteczne ataki Walińskiego doprowadziły do drugiej przerwy technicznej. Szczęście uśmiechnęło się do gości, po przebiciu piłki palcami wpadła ona przed końcową linią boiska gospodarzy, gdzie nikogo nie było. Na parkiet wrócił Kaczyński i zaatakował w aut (16:20). Z drugiej linii na czystej siatce skutecznie atakował Waliński (22:17). W końcówce częstochowianie odrobili kilka punktów, ale Kaczyński pomylił się na zagrywce i podopieczni Vitala Heynena wygrali 25:21.

Czwarta odsłona meczu rozpoczęła się od skutecznych ataków środkowych obu drużyn. Zablokowani zostali Kaczyński i Hebda, a Kaźmierczak po złej wystawie zaatakował w siatkę i bydgoszczanie zbudowali czteropunktową przewagę (8:4). Po przerwie częstochowianie odrobili większość strat (7:8). Jednak siatkarze spod Jasnej Góry popełniali niewymuszone błędy i goście ponownie odskoczyli (12:8). Dwa punktowe ataki Bednorza oraz mocna zagrywka tego zawodnika i akademicy tracili tylko oczko do rywali (14:15). Po skutecznym bloku gospodarze wyszli na prowadzenie (17:16), wówczas to o czas poprosił trener Heynen. Po przerwie Hebda zepsuł zagrywkę i trwała wymiana ciosów i błędów. Podobnie jak w drugiej partii, gra w końcówce była bardzo emocjonująca. Słabiej niż w poprzednim meczu prezentował się Clark, który nie mógł skończyć ataku. Udało mu się to dopiero broniąc piłkę setową dla gospodarzy (24:24). Zawodnicy jednej i drugiej drużyny zaczęli walczyć o każdą piłkę. Ostatecznie lepsi okazali się częstochowianie, po ataku Bednorza siatki dotknął zawodnik Transferu (29:27).

Bardzo długa wymiana otworzyła tie-break, zwycięsko z tej akcji wyszli goście, a Bednorz nie pozostał dłużny. Trwała gra punkt za punkt. Bednorz z Kaźmierczakiem zablokowali Garretta Muagututię (4:3) i od razu o czas poprosił trener Heynen. Po przerwie skuteczny z prawego skrzydła był Clark. Po ataku Dawida Murka nastąpiła zmiana stron boiska (8:7). Waliński nie przyjął zagrywki Kaźmierczaka, ale w kolejnej akcji przyjmujący Transferu zdobył punkt w ataku. Muagututia uderzył w antenkę i przewaga akademików wzrosła do trzech oczek (11:8). Bednorz po skutecznym ataku dał gospodarzom piłkę meczową, a w następnej akcji Clark posłał piłkę w aut (15:10). Podopieczni Marka Kardoša odnieśli szóste zwycięstwo w tym sezonie.

MVP meczu: Bartosz Bednorz

AZS Częstochowa – Transfer Bydgoszcz 3:2
(18:25, 26:24, 21:25, 29:27, 15:10)

AZS: Murek (17), Kaczyński (6), Hebda (20), Vesely (7), Kaźmierczak (13), Buczek (1), Piechocki (libero) oraz Bednorz (19), Marcyniak i Kozłowski
Transfer: Jurkiewicz (11), Waliński (19), Woicki (4), Nowakowski (12), Clark (20), Muagututia (7), Bonisławski (libero) oraz Wika (1), Salas, Janeczek i Wieczorek