Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Draft w PlusLidze od tego roku

Draft w PlusLidze od tego roku

fot. archiwum

Rada Nadzorcza PLPS postanowiła, że w tym roku rusza draft zawodników do 23 roku życia, którzy po raz pierwszy będą starali się o grę w PlusLidze. Czy pomysł działaczy, po części wzorowany na NBA, jest dobrym rozwiązaniem w realiach polskiej siatkówki?

Zależy nam, by znaleźć alternatywę dla młodych, utalentowanych siatkarzy, którzy mają problem z wywalczeniem sobie miejsca w bogatszych drużynach PlusLigi i zamiast rozwijać się na boisku, stają się rezerwowymi. Stąd projekt draftu, który ma im dać szansę zaistnienia w tych teoretycznie słabszych klubach – opowiada wiceprezes PLPS-u Jan Zaremba, jeden z pomysłodawców tego projektu.

W jego myśl wnioski o objęcie draftem będą składali sami zawodnicy, w każdym roku termin ich składania upłynie 30 kwietnia. Później specjalna komisja dokona selekcji, a w czerwcu dojdzie do draftu. Jako pierwszy wybierać będzie klub, który w ostatnim sezonie zajmie ostatnie miejsce w PlusLidze, wybór będzie w dwóch rundach. – To w dłuższym okresie może przyczynić się do wyrównania szans i poziomu rozgrywek – ma nadzieję wiceprezes PLPS-u. – Poza tym, tak jak w NBA, kluby będą mogły wymieniać się zawodnikami, dokonywać transakcji, wszystkie takie ruchy będą dozwolone do 14 dni po zakończeniu draftu – wyjaśnia Zaremba.

Z rezerwą do tego projektu podchodzi były selekcjoner reprezentacji Polski i trener mistrzów świata juniorów Ireneusz Mazur: Z wieloma pomysłami PLPS-u wiązaliśmy wielkie nadzieje, a później one nie znajdowały pokrycia w rzeczywistości – mówi trener. – Mam wrażenie, że w polskich realiach trudno będzie doprowadzić do sytuacji, by różni ludzie, m.in. menedżerowie czy działacze klubowi, nie szukali sposobu, by taki draft obejść. I w tym widzę największe zagrożenie – przestrzega. Podobne wątpliwości projekt wzbudza w wielu klubach PlusLigi, większość działaczy nawet nie zna jego dokładnych zapisów.Więcej w piątkowym Przeglądzie Sportowym

źródło: Przegląd Sportowy

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
PlusLiga

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2014-02-21

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved