Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > FIVB chce ujednolicić przepisy plażówki i siatkówki halowej – testy

FIVB chce ujednolicić przepisy plażówki i siatkówki halowej – testy

fot. archiwum

FIVB zdecydowało się na testy zmian przepisów w siatkówce plażowej. W tegorocznym World Tour odbicie w bloku nie będzie zaliczane do trzech odbić zespołu, a w młodzieżowych mistrzostwach świata pierwsze odbicie będzie można wykonać palcami.

Na ręce zainteresowanych siatkówką plażową na świecie wpłynęło pismo podpisane przez Andre Meyera – wiceprzewodniczącego komisji sędziowskiej FIVB, Vicente Araujo – szefa komisji siatkówki plażowej oraz Sandy Steel – przewodniczącego komisji ds. przepisów gry FIVB z propozycją wprowadzenia dwóch kluczowych testów zmiany przepisów gry w siatkówkę plażową w 2014 roku. Oba testy mają na celu gromadzenie danych meczowych porównujących przepisy siatkówki plażowej z przepisami siatkówki halowej.

Pierwszy test modyfikacji przepisów gry zostanie wprowadzony podczas zawodów z cyklu World Tour w sezonie 2014 i dotyczy ujednolicenia przepisów bloku w siatkówce plażowej i halowej (zespół ma prawo do trzech odbić w celu przebicia piłki na stronę przeciwną). Zgodnie z obecnymi przepisami gry w siatkówkę plażową dotknięcie piłki w bloku jest liczone jako odbicie piłki przez zespół. Po dotknięciu piłki w bloku zespołowi blokującemu przysługują tylko dwa odbicia piłki.

Drugi test wprowadzony zostanie niezależnie i przeprowadzony będzie podczas mistrzostw świata w kategoriach wiekowych U-21 i U-23. Dane będą gromadzone oddzielnie dla mężczyzn i kobiet. Test ma na celu zwrócenie uwagi na pierwsze odbicie piłki w zespole i ujednolicenie przepisów gry dotyczących pierwszego odbicia z obowiązującymi w siatkówce halowej. Dane dotychczas pozyskane z obserwacji w tych samych kategoriach wiekowych na zawodach siatkówki plażowej zostaną porównane z danymi otrzymanymi w wyniku ujednolicenia przepisu dotyczącego pierwszego odbicia w zespole. Statystyce podlegać będzie przyjęcie piłki po zagrywce, pierwsze odbicie po ataku przeciwnika, pierwsze odbicie po bloku przeciwnika i pierwsze odbicie po bloku partnera z zespołu.Oznacza to w skrócie tyle, że w pierwszym odbiciu piłki po zagraniach wymienionych powyżej dopuszcza się przyjęcie palcami piłki na zasadach tożsamych jak w siatkówce halowej. Podczas drugiego testu zmiany przepisów gry znika zapis o wyjątku w odbiciu piłki (w akcji obronnej, przy silnej, trudnej do obrony piłce, kontakt z piłką może być przedłużony przy odbiciu palcami sposobem górnym) oraz zostaje usunięty zapis z przepisu 9.2.3.2 (o ile nie jest to odbicie palcami sposobem górnym).

Wprowadzając oba testy władze FIVB mają nadzieję, że zespoły biorące udział w powyższych zawodach odpowiednio wcześniej uwzględnią modyfikację przepisów w cyklu treningowym. Czy zmiany zostaną wprowadzone do przepisów gry w siatkówkę plażową w roku 2015 okaże się po analizie danych przez komisje przepisów gry FIVB.

 

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
siatkówka plażowa

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2014-02-20

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved