Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > rozgrywki młodzieżowe > Ambicja, walka i czwarte złoto juniorek Silesii Volley

Ambicja, walka i czwarte złoto juniorek Silesii Volley

fot. Tomasz Tadrała

Młode siatkarki z Mysłowic pokazały ogromną determinację i wolę walki, gdyż mimo że przegrywały już 0:2 z rówieśniczkami z Dąbrowy Górniczej, zdołały odwrócić losy spotkania i zdobyć złoty medal mistrzostw województwa. To już czwarte złoto z rzędu.

Pierwsze spotkanie rozgrywanych w Mysłowicach mistrzostw Śląska obyło się bez historii. Siatkarki Silesii Volley od początku narzuciły rybniczankom swój styl gry i szybko wypracowały wysoką przewagę, w efekcie czego bez problemów zwyciężyły 3:0 (25:10, 25:9, 25:16). Drugi mecz przyniósł zdecydowanie więcej emocji, bowiem zarówno zawodniczki z Dąbrowy Górniczej, jak i z Cieszyna nie zamierzały oddać meczu bez walki. Gra toczyła się punkt za punkt, jednak w końcówkach zawsze minimalnie lepsze okazywały się podopieczne Ireneusza Borzęckiego i to one wygrały bez straty seta (27:25, 28:26, 25:23).

Kolejny dzień zmagań rozpoczęło spotkanie Jedynki Rybnik i MKS-u Dąbrowa Górnicza. Mimo ambitnej postawy, rybniczanki nie były w stanie dotrzymać kroku rywalkom i uległy dość wyraźnie, 0:3 (19:25, 18:25, 18:25). Znaczną różnicę między drużynami widać było także w meczu silesianek z siatkarkami z Cieszyna. Gospodynie tylko na początku pierwszej partii pozwoliły przeciwniczkom na uzyskanie minimalnej przewagi, by później całkowicie zdominować zarówno seta, jak i cały mecz. W efekcie podopieczne Rafała Kalinowskiego wygrały pewnie 3:0 (25:19, 25:12, 25:10).

Zdecydowanie najciekawiej zapowiadał się ostatni dzień rozgrywek. W pierwszym meczu spotkały się zespoły, które w turnieju finałowym nie wygrały jeszcze nawet seta. Walka była zacięta od pierwszej do ostatniej piłki. Osamotniona Natalia Krzempek nie była jednak w stanie przeciwstawić się skuteczniej grającym rywalkom z Rybnika, które w końcówkach zachowały zimną krew i zwyciężyły 3:0 (28:26, 27:25, 25:22), zajmując tym samym miejsce na najniższym stopniu podium.Z kolei spotkanie o złoty medal okazało się być prawdziwą walką na noże. Początek pierwszej partii był bardzo wyrównany, a żadna z drużyn nie zdołała wypracować zdecydowanej przewagi. Losy seta rozstrzygnęły się w końcówce, kiedy to nerwy na wodzy utrzymały dąbrowianki i to one zwyciężyły 27:25. Silesianki, podłamane przegraną w poprzedniej partii, źle rozpoczęły następną. Po serii trudnych zagrywek Ewy Borowieckiej było już 7:2, a po skutecznej kontrze aż 19:9. W tym momencie szkoleniowiec mysłowiczanek zdecydował się na kilka zmian, które nie odwróciły co prawda losów seta, ale pozwoliły podstawowym zawodniczkom „złapać oddech”, popatrzeć na grę z boku i odbudować się na kolejną partię. Jak się okazało, ta przerwa była dla silesianek zbawienna, bowiem w kolejnej odsłonie to one uzyskały prowadzenie (17:13), którego nie wypuściły z rąk, wygrywając do 19 i pozostawiając sobie nadzieję na zwycięstwo w meczu. Czwarty set rozpoczął się zdecydowanie po myśli obrończyń tytułu, które niesione dopingiem licznie zgromadzonych na hali kibiców, prowadziły już 11:4. Chwilę dekoncentracji wicemistrzyń Polski wykorzystały dąbrowianki, które wkrótce wyrównały (13:13). Druga część seta znów przyniosła ogromną ilość emocji, jednak to silesianki ponownie zbudowały przewagę i pewnie wygrały 25:21. Tie-breaka z wysokiego „C” rozpoczęły podopieczne Ireneusza Borzęckiego, które prowadziły już 3:0. Wtedy o czas poprosił szkoleniowiec Silesii Volley, która po powrocie na parkiet rozpoczęła odrabianie strat i budowanie przewagi. Przy zmianie stron prowadziła już 3 punktami (8:5) i dąbrowianki nie były już w stanie dogonić rozpędzonych rywalek, które powiększyły prowadzenie do pięciu oczek (10:5), by ostatecznie zwyciężyć przewagą sześciu punktów (15:9).

– Po przegranej w pierwszej partii uszło z nas troszeczkę powietrze, dziewczyny zwiesiły głowy – komentował po spotkaniu trener mysłowiczanek, Rafał Kalinowski. – W połowie tego drugiego seta zdjąłem trzy, cztery podstawowe zawodniczki, troszeczkę przy ławce sobie porozmawialiśmy. W zasadzie przekazałem im prostą rzecz – do momentu, kiedy w głowie będzie wiara w sukces i zwycięstwo, to będziemy walczyć. Jeśli w głowie pojawi się myśli, że to już jest przegrane – będzie po nas – mówił szkoleniowiec. Co zaważyło o tym, że to właśnie Silesia Volley odwróciła losy spotkania, wygrała trzecią partię i ostatecznie stanęła na najwyższym stopniu podium? – Myślę, że początek był dosyć istotny. Tam wypracowaliśmy sobie w zasadzie od początku dwa, trzy punkty przewagi i poszło – dodał trener, który poprowadził drużynę do czwartego mistrzostwa województwa z rzędu.

Najlepszą zawodniczką turnieju wybrana została reprezentantka Silesii Volley, Klaudia Świstek. Bez wątpienia 18-letnia przyjmująca była „motorem napędowym” zespołu, choć, jak sama przyznaje, zwycięstwo jest zasługą całej drużyny. – Cały zespół grał. Jesteśmy całą dwunastką i każda z nas coś dołożyła – mówiła siatkarka. – To, że tę nagrodę dostałam ja, bardzo mnie cieszy, ale naprawdę nie spodziewałam się – dodała z uśmiechem kapitan mysłowickiej Silesii.

Wyniki turnieju finałowego mistrzostw Śląska juniorek:
Silesia Volley – UKS Jedynka Rybnik 3:0
(25:10, 25:9, 25:16)
Victoria MOSiR Cieszyn – MKS Dąbrowa Górnicza 0:3
(25:27, 26:28, 23:25)

UKS Jedynka Rybnik – MKS Dąbrowa Górnicza 0:3
(19:25, 18:25, 18:25)
Silesia Volley – Victoria MOSiR Cieszyn 3:0
(25:19, 25:12, 25:10)

Victoria MOSiR Cieszyn – UKS Jedynka Rybnik 0:3
(26:28, 25:27, 22:25)
MKS Dąbrowa Górnicza – Silesia Volley 2:3
(27:25, 25:17, 19:25, 21:25, 9:15)

Klasyfikacja końcowa:
1. Silesia Volley
2. MKS Dąbrowa Górnicza
3. UKS Jedynka Rybnik
4. Victoria Mosir Cieszyn

Nagrody indywidualne:
Victoria Mosir Cieszyn – Natalia Krzempek
UKS Jedynka Rybnik – Ewelina Zawisza
MKS Dąbrowa Górnicza – Ewa Borowiecka
Silesia Volley – Zuzanna Lipińska
MVP – Klaudia Świstek (Silesia Volley)

źródło: inf. własna, itvm.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
rozgrywki młodzieżowe

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2014-02-17

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved