Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Władimir Alekno: Na piątkę jeszcze nie gramy

Władimir Alekno: Na piątkę jeszcze nie gramy

fot. archiwum

Dla trenera Zenitu Kazań Władimira Alekny Final Four w Ankarze będzie czwartym z rzędu. W zeszłym roku Zenit spotkał się w półfinale z Lokomotiwem Nowosybirsk, z którym przegrał 2:3. W tym roku Zenit również zagra z rosyjskim zespołem - Biełogorie.

Ostatnio Zenitowi nie idzie w meczach z Biełogorie, zwłaszcza na wyjeździe. Półfinał zostanie jednak rozegrany w Ankarze. Czy fakt ten wyrównuje szanse?

Władimir Alekno: – Nie przykładam do tego znaczenia. W półfinale Pucharu Biełogorie było po prostu silniejsze i to nie tylko dla nas, a dla wszystkich uczestników turnieju. A w meczu o Superpuchar, który także odbywał się w Biełgorodzie, rzeczy inaczej się miały. Prowadziliśmy 2:0 w setach, ale szczęście uśmiechnęło się wtedy do gospodarzy. Raczej nie można powiedzieć, że to z powodu miejsca rozgrywania pojedynku.

Osiemnastego lutego Zenit znowu uda się do Biełgorodu.– Będzie to dobry sprawdzian dla naszych możliwości. Moim zdaniem w najlepszym wypadku gramy na razie na czwórkę, a żeby pokonać Biełogorie, musimy grać na piątkę. Na pewno mamy zasoby, aby polepszyć naszą grę.

Przeciwko Piacenzy pana podopieczni wyglądali przekonująco. Włosi dawno u siebie nie przegrali, a Zenit nie pozwolił im wygrać nawet seta. Naprawdę daje pan Zenitowi tylko czwórkę za mecz w Piacenzie?

– Rzeczywiście pokonaliśmy niebezpiecznego przeciwnika, który wyrzucił z turnieju Maceratę. Zablokowanie takiego mistrza jak Simon było trudne. Mógłbym wielu pochwalić, ale trzeba jeszcze popracować nad współpracą w drużynie.

W składzie Biełogorie w meczu z Zenitem może zagrać Aleksiej Kazakow, który sezon zaczynał w Zenicie. Dlaczego opuścił drużynę?

– Z powodu kontuzji Kazakow nie mógł się niestety pokazać. Sam Aleksiej ciężko przeżywał to, że nie może załapać się do składu, ale Zenit tradycyjnie stawia na tych, którzy są w stanie sięgać po najwyższe laury. W rezultacie podjęto decyzję o zerwaniu kontraktu. Cieszę się, że Kazakow znalazł nowy klub, zwłaszcza taki jak Biełogorie.

Aleksander Wołkow również zmagał się z kontuzją, przez którą przepuścił cały zeszły sezon. Mimo to nie było mowy o zrywaniu kontraktu.

– Wołkow został kontuzjowany na igrzyskach. Zaryzykował koniec kariery dla londyńskiego złota. Sam Aleksander i ja wiedzieliśmy, na jakie ryzyko idziemy. Zarząd klubu zgodził się czekać tak długo, aż Sasza dojdzie do siebie. Przez ostatni rok zrobił kawał dobrej roboty! Mecze z Piacenzą pokazały, ile pożytku jest z Wołkowa nawet jak jest daleki od swojej optymalnej formy.

Gospodarzem Final Four został turecki Halkbank, który od lata prowadzi pana były asystent w moskiewskim Dynamie Radostin Stojczew. Przed wyjazdem do Turcji Bułgar zdobył niemal wszystko z Trento. W czym tkwi sekret jego sukcesów?

– Przede wszystkim w zawodnikach. Główne gwiazdy Trento Osmany Juantorena i Matej Kazijski przeszły razem ze Stojczewem do Halkbanku. Turecki klub jest teraz bardzo mocny. Do Final Four pozostało jeszcze sporo czasu, więc Zenit skupia się teraz na lidze, bo łatwych meczów nie ma.

W tym tygodniu prezes federacji siatkówki Iranu zapowiedział, że jest pan głównym kandydatem do objęcia stanowiska trenera reprezentacji tego kraju. Przyjmie pan propozycję Irańczyków?

– Teoretycznie wszystko jest możliwe, ale na razie nikt się ze mną w tej sprawie nie kontaktował.

Możliwe, że Irańczycy będą chcieli porozmawiać z panem podczas Final Four.

– Obawiam się, że zarząd Zenitu będzie przeciwko takim rozmowom. Z przyjemnością objąłbym dwa stanowiska, ale jeśli przyjdzie mi wybrać, to wybiorę Zenit, gdzie wszystko mi odpowiada.

Czy to prawda, że przed Irańczykami interesowali się panem Polacy i Japończycy?

– Tak, był nawet wariant pracy z reprezentacją Argentyną, którą objął teraz Velasco. Takie zainteresowanie jest pochlebne, ale powtórzę, że priorytetem jest dla mnie praca z Zenitem.

źródło: inf. własna, sport-express.ru

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
europejskie puchary

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2014-02-15

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved